MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się uczyć, aby zdać egzaminy z matematyki? Radzi korepetytor. Oto sprawdzony sposób na przygotowanie się do egzaminu

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
„Uczniowie muszą liczyć na siebie, ponieważ program nauki matematyki w szkole nie uwzględnia przygotowania do matury” - mówi matematyk i przypomina, jak najlepiej się uczyć do matury, aby zdać
„Uczniowie muszą liczyć na siebie, ponieważ program nauki matematyki w szkole nie uwzględnia przygotowania do matury” - mówi matematyk i przypomina, jak najlepiej się uczyć do matury, aby zdać Clayton Robbins/Unsplash
Jak zdać maturę z matematyki? Jest na to sprawdzony sposób. To rada dla tych, którzy na maturę oprócz długopisów, linijki czy kalkulatora zabierają chusteczki, aby wytrzeć swoje łzy. Chodzi o regularność i pracę z arkuszami maturalnymi. Wydaje się zbyt proste, aby było możliwe? Przypominamy rozmowę z Pawłem Werwińskim, korepetytorem z matematyki. Wyjaśnia, co tak naprawdę wystarczy robić, aby zdać.

Co robić, aby zdać maturę z matematyki?

Nie ma prostszej drogi niż regularność i przerabianie arkuszy maturalnych. Uczniowie muszą liczyć na siebie, ponieważ program nauki matematyki w szkole nie uwzględnia przygotowania do matury. Jeżeli są robione dodatkowe powtórki przez nauczycieli, to chwała im za to. Powinny, moim zdaniem, polegać na wykonywaniu całych arkuszy. Bez podziału na działy.

Słabe wyniki z takich próbnych testów mogą wzbudzać jeszcze większe obawy w uczniach, że sobie nie poradzą?

To prawda, że pierwsze podejścia do arkuszy maturalnych nie kończą się sukcesem. Widzę to po moich kursantach, którzy we wrześniu czy w październiku siadają do arkuszy maturalnych po raz pierwszy. Jednak dzięki temu uczniowie dowiadują się dwóch rzeczy.

Po pierwsze doświadczają tego, jak wygląda egzamin i oswajają się z tą formą. Poznają typy zadań i popularniejsze działy. I już po kilku wykonanych arkuszach słyszę od młodzieży: „to jest przecież schemat”.

Po drugie uczeń dowiaduje się, czego jeszcze nie umie. Z kolejnymi arkuszami widzi, co najbardziej kuleje. Na czym się jeszcze myli. Wtedy musi sobie odpowiedzieć na pytanie: „czy to była drobna omyłka w rachunkach, czy jednak nie ogarniam jeszcze danego tematu”. To pomaga wyłuskać tematy do przepracowania.

Ile arkuszy trzeba przerobić, aby być gotowym do matury?

Dobrze, aby arkusz był używany do ćwiczenia, nauki, pracy, a nie tylko do sprawdzania się po przerobieniu zadań z kilku działów. Dlatego powinien być stałym elementem przygotowań do matury z matematyki, podstawą. Uczniowie mają rację, arkusze są opracowane na zasadzie schematu. Po wykonaniu jakichś 20-30 arkuszy maturalnych, egzamin będzie już „tylko” kolejnym arkuszem do zrobienia. Dzięki czemu stres też powinien być mniejszy, bo wiemy, czego mniej więcej się można spodziewać.

Ta liczba może przerażać. Jak uczniowie mają znaleźć czas na przerobienie tylu arkuszy?

Oczywiście rozwiązywanie arkuszy powinno być rozłożone w czasie. Są przecież długie weekendy, święta, inne przedmioty maturalne no i szkoła.

Aby udało się zdać maturę z matematyki, zawsze proponuję, żeby czas poświęcony na arkusz był zawsze ten sam. Na przykład poniedziałek po południu należy zarezerwować te 2,5 godziny i… liczyć. Bez internetu, rozpraszaczy, telefonu.

Przygotowanie do egzaminów, bo ten system działa również dobrze dla ósmoklasistów, można zamknąć w jednym moim prywatnym powiedzeniem: „liczy się tylko to, co jest zrobione”.

Jeden arkusz tygodniowo to nie jest zbyt duże obciążenie. A jak człowiek zrobi te 20 arkuszy, to raczej chusteczek na otarcie łez podczas matury nie będzie potrzebował.

Nauka poprzez rozwiązywanie arkuszy maturalnych sprawdza się u młodzieży, którą przygotowuje pan do egzaminów na swoich kursach?

Jak najbardziej. Na podstawie mojego doświadczenia, mogę na palcach jednej ręki wyliczyć osoby, które nie zdały tego egzaminu maturalnego z matematyki. Przyczyny były tylko dwie.

Pierwsza to niezastosowanie się do powyższego systemu nauki, rozwiązywania arkuszy i odwoływanie zajęć. Czyli ciągle coś wypadało. Brakło czasu, chęci. Regularności. Nie chodzi o to, że uczniowie nie umieli. Tylko o to, że nie pracowali na dobry wynik. Bo zawsze będzie coś ciekawszego do zrobienia. Ale to już kwestia priorytetów.

Druga przyczyna to problemy z radzeniem sobie ze stresem. Nie zawsze wiemy, co w człowieku siedzi, tam głęboko wewnątrz. Wiem, że wielu uczniom system arkuszowy, systematyczna praca, pozwala mocno zredukować ten stres egzaminacyjny. Bywają rzadkie przypadki, że stres psuje jednak nawet najbardziej solidne przygotowanie. Jeśli wiemy, że jest on paraliżujący dla młodego człowieka, warto już teraz poszukać pomocy, zaczynając np. od psychologa szkolnego.

Na co warto zwrócić uwagę, rozwiązując arkusz maturalny z matematyki?

Polecam, aby wyrobić sobie stałą taktykę rozwiązywania arkuszy. Niektórzy najpierw wykonują zadania zamknięte, inni odwrotnie. Moim zdaniem lepiej nie wykonywać wszystkich zadań według numeracji w arkuszu, lecz według tego, co jest najprostsze, co po przeczytaniu polecenia, wiemy, że potrafimy wykonać.

Chodzi o to, aby łapać punkty, tam, gdzie są w zasięgu. Otwarcie więc omijać zadania z działów, które nie są naszą mocną stroną. A skupić się na tych, gdzie możemy coś ugrać.

Należy też pamiętać o czasie. Na każdy punkt możemy średnio poświecić 4 minuty. I tak na zadanie za 5 punktów musimy poświęcić nawet 20 minut. Więc niektórych zadań nie warto wręcz rozwiązywać, jeżeli stracimy zbyt wiele czasu na nie, a prawidłowość rozwiązania jest i tak wątpliwa. Można do nich wrócić, o ile pozwoli na to czas.

Pamiętajmy także, aby po rozwiązaniu sprawdzić, czy prawidłowo nanieśliśmy odpowiedzi na kartę odpowiedzi, czy udzieliliśmy odpowiedzi słownej, tam, gdzie jest to wymagane.

Paweł Werwiński - w sieci znany jako Łysy od matmy. Lektor języka francuskiego i korepetytor matematyki z wieloletnim doświadczeniem. Pomaga i uczy, od kiedy pamięta. Empatyczny praktyk ćwiczeń dla umysłu i ciała. Od zawsze stawia praktykę nad teorię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak się uczyć, aby zdać egzaminy z matematyki? Radzi korepetytor. Oto sprawdzony sposób na przygotowanie się do egzaminu - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny