Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dziennikarstwem za pan brat

Agata Sawczenko
W ramach projektu młodzi ludzie uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, gdzie uczą się podstaw filmowania, montażu telewizyjnego, dźwięku, zasad występowania przed kamerą, przeprowadzania wywiadów, sond ulicznych, tworzenia informacji telewizyjnych, pisania scenariusza felietonu.
W ramach projektu młodzi ludzie uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, gdzie uczą się podstaw filmowania, montażu telewizyjnego, dźwięku, zasad występowania przed kamerą, przeprowadzania wywiadów, sond ulicznych, tworzenia informacji telewizyjnych, pisania scenariusza felietonu. fot. W. Oksztol
Warsztaty dla gimnazjalistów. Występy przed kamerą, wywiad, sonda uliczna. Do tego warsztaty montażu telewizyjnego, psychologia i etyka reklamy. Dzieciaki z gimnazjum w Wasilkowie biorą udział w projekcie "Zbliżenia - międzypokoleniowa integracja w środowisku gmin".

Szymon Tankiewicz uczy się w pierwszej klasie w gimnazjum w Wasilkowie. Interesuje się historią i grami komputerowymi. Ale gdy usłyszał o warsztatach dziennikarstwa - nie wahał się ani chwili.

- To bardzo fajny sposób na spędzenie wolnego czasu - przekonuje. - A wiadomości i umiejętności tu zdobyte, na pewno mi się przydadzą. Fajnie by było zostać dziennikarzem! - uśmiecha się.

Ani Ciulkin z drugiej klasy najbardziej podobała się praca z kamerą. Razem z kolegami kręciła film reklamowy. Ania była aktorką.

- Reklamowaliśmy wodę. Tyle że wszystko działo się w szkole. Dużo do tego potrzebowaliśmy wyobraźni - opowiada.

32 gimnazjalistów od października uczestniczy w projekcie "Zbliżenia - międzypokoleniowa integracja w środowisku gmin". Warsztaty zorganizował Urząd Gminy. Ich celem jest rozwijanie wrażliwości młodych ludzi na potrzeby innych grup społecznych, ale również ich rozwój osobisty.

W ramach projektu młodzi ludzie uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, gdzie uczą się podstaw filmowania, montażu telewizyjnego, dźwięku, zasad występowania przed kamerą, przeprowadzania wywiadów, sond ulicznych, tworzenia informacji telewizyjnych, pisania scenariusza felietonu. Dzięki temu gimnazjaliści mają możliwość poznania zasad funkcjonowanie prawdziwej telewizji, dowiadują się, jak ważna jest praca zespołowa podczas produkcji programu telewizyjnego. Zajęcia umożliwią im poznanie elementów pracy dziennikarza, metod zdobywania informacji, dają możliwość wcielenia się w rolę reportera, przeprowadzenia wywiadu i sondy ulicznej.

Organizatorzy podkreślają rozwojowy charakter projektu. Umiejętności uzyskane przez uczestników oraz sprzęt (kamery cyfrowe) i program komputerowy (do montażu) zakupione w projekcie będą bazą do rozwijania kół zainteresowań związanych z dziennikarstwem. Dzięki temu młodzi ludzie będą poszukiwać nowych tematów do polemiki, badać otaczający ich świat, integrować się ze środowiskiem lokalnej społeczności.

Efekty prac gimnazjalistów zostaną przedstawione na konferencji podsumowującej. Będą na nią zaproszeni uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta. Obecność osób starszych - bohaterów filmów - będzie przesłanką do podjęcia dyskusji na temat integracji i możliwości podjęcia wspólnych działań dla mieszkańców gminy Wasilków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny