MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa kwota wolna. Tyle wynoszą nowe limity. Kto skorzysta? Ekspertka: Zmiany bardzo korzystne dla konsumentów (wideo)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Wraz z początkiem lipca 2023 roku zaszły radykalne zmiany w podatku od spadków i darowizn. – Ta nowelizacja jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom konsumentów – mówi nam mec. Marta Olczak-Klimek. – Można powiedzieć, że 20 lat nie zmieniały się kwoty wolne od opodatkowania, a realia gospodarcze w tym czasie zmieniły się bardzo – podkreśla. Tyle wynoszą nowe limity kwoty wolnej od podatku, które obowiązują od 1 lipca 2023 roku. Kto skorzyta?

Spis treści

Kwoty wolne od spadku i darowizn. To się zmieniło od 1 lipca 2023 roku

– W styczniu 2023 roku ustawodawca dokonał radykalnej zmiany w podatku od spadków i darowizn. Od 1 lipca br. możemy się spodziewać w tym zakresie bardzo znaczących zmian – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu mec. Marta Olczak-Klimek z kancelarii Olczak-Klimek, van der Kroft, Węgiełek.

Ustawa dotycząca podatku od spadków i darowizn nie była nowelizowana od wielu lat.
– Ustawa dotycząca podatku od spadków i darowizn nie była nowelizowana od bardzo wielu lat, poza drobną nowelą w 2022 roku, która nie zmieniła radykalnie tej kwestii dla konsumentów – mówi nam ekspertka. 123RF

– W przypadku pierwszej grupy, czyli najbliższych krewnych są to kwoty powyżej 36 tys. zł od jednej osoby oraz nawet powyżej 108 tys. zł od kilku osób – mówi i przypomina, że kwoty te zliczane są w okresie 5 lat.

Oznacza to, że otrzymywanie mniejszych darowizn, ale w dużej ilości, wcale nie spowoduje niepłacenia tej daniny przez podatników. – Dla drugiej grupy podatkowej, czyli dalszych krewnych, ustawodawca przewidział nieco mniejsze kwoty ale również znacząco wyższe od obecnie obowiązujących – tłumaczy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku trzeciej grupy podatkowej, czyli wszystkich innych.

Co istotne, wartość nabywanych praw czy rzeczy liczona jest w momencie powstania obowiązku podatkowego. – Podatnicy muszą wziąć to pod uwagę w przypadku obliczania wysokości podatku, który muszą odprowadzić – podkreśla.

Zdaniem ekspertki, wprowadzone zmiany są bardzo korzystne dla konsumentów, a wręcz długo oczekiwane na rynku. – Ustawa dotycząca podatku od spadków i darowizn nie była nowelizowana od bardzo wielu lat, poza drobną nowelą w 2022 roku, która nie zmieniła radykalnie tej kwestii dla konsumentów – mówi.

– Można powiedzieć, że 20 lat nie zmieniały się kwoty wolne od opodatkowania, a realia gospodarcze w tym czasie zmieniły się bardzo – podkreśla. – Ta nowelizacja jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom konsumentów – przyznaje.

Sprawdź do której grupy podatkowej należysz

Obecnie w przypadku darowizn i spadków obowiązują trzy tzw. grupy podatkowe, obejmujące różne kategorie osób i różne kwoty wolne od podatku.

  1. Do pierwszej grupy należy najbliższa rodzina: dziadkowie, rodzice, rodzeństwo i dzieci. Darowizny są w niej co do zasady zwolnione z opodatkowania. W nieprzekraczalnym terminie sześciu miesięcy trzeba jednak zgłosić do urzędu skarbowego otrzymanie każdej darowizny, której wartość przekracza 10 434 zł.
  2. W drugiej grupie podatkowej, która obejmuje dalszą rodzinę, np. wujków czy ciocie, wartość darowizny zwolnionej z podatku to 7 276 zł.
  3. Dla trzeciej grupy, do której zaliczają się wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy, kwota wolna wynosi obecnie 4 902 zł.

Podatek od spadków i darowizn. Kwoty wolne mocno w górę!

Od 1 lipca 2023 r. wolne od podatku będą kwoty do wartości majątku:

  • 36 120 zł– jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej,
  • 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej,
  • 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Kwoty są znacznie wyższe w kręgu bliższej i dalszej rodziny, a jedynie nieco wyższe w przypadku osób obcych – z uwagi na ryzyko nadużyć podatkowych oraz unikanie opodatkowania, zarówno w podatku od spadków i darowizn, jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych (rozszerzenie szarej strefy w gospodarce, np. przez powoływanie się na fikcyjne darowizny) – możemy przeczytać na stronach rządowych.

W jaki sposób rozliczyć pieniądze np. z wesela?

Oprócz zwiększania kwot wolnych od darowizn pochodzących od jednej osoby, ustawa wprowadza też nowe ograniczenia dotyczące łącznych kwot przychodu przy darowiznach otrzymanych od wielu osób. Jak przypomina Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt, dotąd nie było limitu – podatnicy mogli otrzymywać darowizny nawet od kilkuset osób (np. z okazji wesela) i nie musieli płacić od nich podatku, jeśli darowizna od każdej z tych osób nie przekraczała progu określonego dla danej grupy.

Nowa ustawa wprowadza ograniczenia dla darowizn od wielu osób otrzymanych w ciągu 5 lat:

  • Dla I grupy – 108 360 zł,
  • Dla II grupy – 81 270 zł,
  • Dla III grupy – 54 180 zł.

Oznaczałoby to, że jeśli w ciągu 5 lat podatnik otrzyma po 30 tys. zł od mamy, taty, babci i dziadka, to nie będzie miał obowiązku zgłaszania każdej z darowizn osobno. Jednak łącznie przekroczą one limit dla pierwszej grupy (ich suma wyniesie 120 tys. zł), więc konieczne byłoby zgłoszenie do zwolnienia w I grupie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższa kwota wolna. Tyle wynoszą nowe limity. Kto skorzysta? Ekspertka: Zmiany bardzo korzystne dla konsumentów (wideo) - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny