MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów w dół

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Po raz kolejny pojawią się obniżki rat kredytów hipotecznych. Dzieje się tak ponieważ w części banków aktualizacja oprocentowania kredytów odbywa się raz na 6 miesięcy. Jeśli więc ktoś miał ostatnią aktualizację 6 listopada, to kolejna miała miejsce 6 maja, a niższe raty będzie płacił od czerwca.
Po raz kolejny pojawią się obniżki rat kredytów hipotecznych. Dzieje się tak ponieważ w części banków aktualizacja oprocentowania kredytów odbywa się raz na 6 miesięcy. Jeśli więc ktoś miał ostatnią aktualizację 6 listopada, to kolejna miała miejsce 6 maja, a niższe raty będzie płacił od czerwca. Andrzej Banaś/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na dziewiątym posiedzeniu z rzędu. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, ponieważ jak wskazuje Jarosław Sadowski, Expander Advisors, po raz kolejny pojawią się jednak obniżki rat kredytów hipotecznych. Kiedy zatem możemy się spodziewać pierwszej obniżki stóp procentowych? – Niezależnie od tego, kiedy rozpocznie się cięcie stóp, ich redukcja poniżej 5 proc. wydaje się być realna dopiero na początku 2025 r. – prognozuje Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl.

Spis treści

Stopy procentowe bez zmian 9. raz z rzędu

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na dziewiątym posiedzeniu z rzędu. Koszt pieniądza od początku cyklu w październiku 2021 r., w 11 ruchach wywindowano do 6,75 proc., najwyższego pułapu od 20 lat. W rezultacie stawki WIBOR 3M i 6M, w oparciu o które obliczane są raty kredytów, w listopadzie osiągnęły szczyt na poziomie nieco powyżej odpowiednio 7,60 i 7,80 proc. – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.

Jednocześnie przypomina, że gdy RPP zaczęła przedłużać pauzę, a prawdopodobieństwo kontynuacji podwyżek zaczęło wygasać, oba wskaźniki referencyjne cofnęły się poniżej 7 proc. i od kilku miesięcy pozostają stabilne.

– Wraz ze zbliżaniem się cyklu obniżek, stopy procentowe niechybnie zaczną spadać, lecz jak na razie nie można definitywnie przesądzić, czy premierowe od pierwszej fali COVID-19 cięcie nastąpi już pod koniec tego roku – przyznaje.

– Inflacja jest wciąż bardzo wysoka, choć jednocześnie widać też szanse na to, że inflacja bazowa również dokona wyraźnego zwrotu w dół. W poprzednich tygodniach mogliśmy słyszeć wielokrotnie ze strony członków RPP, że może pojawić się podstawa do obniżek stóp procentowych na końcu tego roku – dodaje Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych?

Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomie. Jak zwraca uwagę w komentarzu dla Strefy Biznesu Bartosz Turek, główny analityk HREIT na obniżkę stóp procentowych będziemy musieli poczekać do drugiej połowy roku. – Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała – prognozuje.

Jak wyjaśnia, przewidywania te znajdują również potwierdzenie w publicznych wypowiedziach członków RPP. – Zgodnie z tymi opiniami obniżenie kosztu pieniądza w naszym kraju jest coraz bardziej możliwe, a rozmowy na ten temat mogą zacząć być podjęte już po wakacjach – wyjaśnia i dodaje, że prezes NBP przekonując o tym, że obecny poziom stóp procentowych działa wystarczająco antyinflacyjnie podkreślił, że ma nadzieję na obniżkę stóp procentowych w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Zdaniem eksperta, do końca wakacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie się stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Potem, jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, a inflacja będzie dalej hamować, to wielkimi krokami powinny zacząć zbliżać się w końcu obniżki kosztu pieniądza w gospodarce.

– Jeśli te rynkowe przewidywania oraz wypowiedzi członków RPP zmaterializują się i stopy procentowe rzeczywiście zostaną obniżone, to kredytobiorcy zapewne odczują delikatną ulgę. W efekcie do końca roku rata kredytu mieszkaniowego może spaść o około 5 proc. – prognozuje Turek.

– Większość prognoz ekonomistów wskazuje na pierwsze obniżki stóp procentowych w pierwszych miesiącach 2024 roku. Wtedy będziemy mogli zauważyć realny spadek inflacji, a co za tym idzie, możliwość obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i obniżenie rat kredytów – wskazuje z kolei Agnieszka Łuczak, ekspert kredytowy Lendi.

Ekspertka przypomina, że szczyt inflacji odnotowaliśmy w lutym bieżącego roku – wyniosła wówczas 18,4 procent. Wstępne szacunki GUS wskazują, że w maju wzrost cen obniży się do 13 procent rok do roku, a część ekonomistów prognozuje, że pod koniec 2023 roku inflacja będzie jednocyfrowa.

– Widzimy, że ceny rosną już wolniej, więc możemy zadać sobie pytanie: czy nie ma nadziei na wcześniejsze obniżki stóp procentowych? Oczywiście inflacja jest jeszcze na tyle wysoka, że nie prognozujemy redukcji stóp procentowych, ale czy jest cień szansy na to, że po wakacjach, a przed wyborami parlamentarnymi, może pojawić się prezent dla kredytobiorców ze strony RPP – prognozuje Łuczak.

Co czeka polską walutę?

– W tym kwartale PLN należy do wąskiego grona najmocniej zyskujących wśród trzydziestu najważniejszych walut. Kurs euro próbuje zadomowić się poniżej 4,50 zł i w pełni odrobił wojenne wzrosty. Perspektywa zbliżających się obniżek stóp procentowych i śmielsze ich anonsowanie przez bankierów centralnych nie powinno nasypać piachu w tryby rozpędzonemu złotemu, gdyż już teraz nadchodzące cięcia są przez inwestorów w pełni przetrawione. Co więcej, ich rozpoczęcie nastąpi najpewniej, gdy Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny zakończą cykle podwyżek i tym samym nie będzie tworzyć rażącego kontrastu – wskazuje Sawicki.

Tendencje te należy postrzegać pozytywnie, ale odwołanie inflacyjnego alarmu byłoby przedwczesne. Znajdujemy się w sytuacji, gdy nie ma jednoznacznie dobrych informacji z gospodarki. W minionych 2 kwartałach w zapaści znalazła się konsumpcja. Pojawiają się jednak widoki na jej stopniowe odbicie. Nawet we właśnie mijanym dołku koniunktury bardzo silny pozostał rynek pracy, a bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej. Już w czerwcu wzrost wynagrodzeń może okazać się ponownie wyższy niż dynamika cen. Nastroje gospodarstw domowych od wielu miesięcy nieprzerwanie poprawiają się i są najlepsze od napaści Rosji na Ukrainę – dodaje.

Co z ratami kredytów?

RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Jednak po raz kolejny pojawią się jednak obniżki rat kredytów hipotecznych. Jak zauważa Jarosław Sadowski, Expander Advisors, może to wydawać się dziwne, biorąc pod uwagę, że od ostatniej obniżki stóp procentowych minęło już 9 miesięcy.

– Dzieje się tak, ponieważ w części banków aktualizacja oprocentowania kredytów odbywa się raz na 6 miesięcy, a taka aktualizacja wpływa na poziom raty w następnym miesiącu. Jeśli więc ktoś miał ostatnią aktualizację 6 listopada, to kolejna miała miejsce 6 maja, a niższe raty będzie płacił od czerwca – wyjaśnia.

– W opisanym powyżej przypadku rata kredytu na 300 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 r., spadnie z 2 575 zł (przez ostatnie 6 miesięcy) do 2 396 zł (od czerwca przez 6 miesięcy). Spadek wysokości raty to efekt spadku WIBOR 6M z 7,82 proc., do 6,95 proc. – podaje.

Zdaniem Sadowskiego istnieje spora szansa, że to dopiero początek obniżek. Notowania kontraktów terminowych na stopę procentową pokazują, że za 6 miesięcy będziemy już przynajmniej po pierwszej obniżce stóp procentowych. – WIBOR 6M może wtedy wynosić 6,3%. W takim przypadku rata takiego kredytu spadłaby do 2 266 zł. Każdy spadek to oczywiście dobra wiadomość dla kredytobiorców. Należy jednak dodać, że rata po tych obniżkach wciąż będzie dużo wyższa niż wynosiła w początkowym okresie spłaty. Wtedy było to 1 179 zł – podsumowuje.

Wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe

W maju 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 22,39 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 23,81 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 6 proc. W porównaniu do kwietnia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 7,2 proc.– poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

Z kolei średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w maju br. wyniosła 379,48 tys. zł i była wyższa o 10,3 proc. w relacji do wartości z maja 2022 r. W porównaniu do kwietnia 2023 r. była niższa o 1 proc.

– Majowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest wreszcie dodatni i pokazuje, że w maju br. złożono wnioski kredytowe na wartość o 3,7 proc. wyższą niż przed rokiem. Interpretując tę informację, trzeba jednak pamiętać, że okres od maja 2021 r. aż do sierpnia 2022 r., w którym odnotowywaliśmy najniższe odczyty wartości Indeksu (był on w silnym trendzie spadkowym), tworzy on obecnie oraz aż do sierpnia niską bazę dla porównań w 2023 r. Właśnie efekt statystyczny niskiej bazy z maja 2022 r. częściowo odpowiada za dodatni majowy odczyt BIK Indeksu - PKM. Należy jednak zauważyć, że poprawa wartości Indeksu została rozpoczęta już we wrześniu 2022 r. I tak jak pisałem przed miesiącem, symptomem trwałej poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych, jest dodatni odczyt indeksu, niewidziany od marca 2022 r. – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła w czerwcu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

 • lipiec 5-6 (środa-czwartek),
 • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
 • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
 • październik 3-4 (wtorek-środa),
 • listopad 7-8 (wtorek-środa),
 • grudzień 5-6 (wtorek-środa).

Co dalej z cenami mieszkań? Takie lokale kupują Polacy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobra wiadomość dla kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów w dół - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny