Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczenie XXXI Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
mat. organizatora
Trzy książki i trzy tomiki poetyckie walczą o Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Uroczystość wręczenia odbędzie się sobotę (2.04) o godz. 18.00 w klubie Fama przy ulicy Legionowej 5.

Kapituła ogłosiła nominacje spośród prawie 50 propozycji, które wpłynęły podczas 31. edycji konkursu. Na rozstrzygnięcie z niecierpliwością czekają autorzy i autorki.

- Czytanie książek, czy przyznawanie nagród literackich, w kontekście wojny, może wydawać się absurdalną czynnością, niemniej jednak, wydaje mi się, że jest to ważne i potrzebne nam, by przez tę soczewkę literatury, przez wrażliwość artystów, którzy widzą głębiej, zrozumieć, to co się dzieje. Przyjrzeć się sobie i światu, szczególnie kiedy problemem jest przetrwanie – mówi przewodnicząca jury, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Oceniła, że rozwija się druga kategoria, czyli nagroda za najlepszy ogólnopolski debiut poetycki.

- Wydawcy już sami przesyłają książki, a tych zgłoszeń było 28, więc całkiem sporo. Jeśli chodzi o drugą kategorię, czyli najlepszą książkę związaną z Podlasiem, to otrzymaliśmy 19 zgłoszeń i wybraliśmy po trzy z każdej kategorii. Werdykt oczywiście jest owiany tajemnicą, wyniki ogłosimy w sobotę w trakcie gali. Nagrodziliśmy książki naszym zdaniem najlepsze, na najwyższym poziomie literackim. Jeśli chodzi o poezję, to są to tomiki zaangażowane, każdy z nich reprezentuje zupełnie inny styl, czy sposób pisania - podkreśla, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Członkowie zespołu stałego kapituły nagrody – Dawid Bujno, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – ustalili listę nominacji.

Do nagrody literackiej w kategorii najlepsza książka roku nominowano:

Ignacy Karpowicz: “Cicho, cichutko”
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021
Ignacy Karpowicz (ur. 1976) – jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści “Niehalo”, “Cud”, “Gesty”, “Balladyny i romanse”, “Ości”, “Sońka” i “Miłość”. Laureat Paszportu „Polityki”, wielokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike.

Justyna Kulikowska: “gift. z Podlasia”
WBPiCAK, Poznań 2021
Justyna Kulikowska (ur. w 1993) – poetka. Debiutowała tomem “Hejt i inne bangery” (2018), za który otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz nagrodę poetyckiego środowiska internetowego „Browar za debiut”. Za drugą książkę poetycką “Tab_s” (2020) nominowana była do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka na Podlasiu.

Andrzej Stasiuk: “Przewóz”
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021
Andrzej Stasiuk (ur. 1960) – prozaik i eseista. Urodził się w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek “Mury Hebronu”, “Dukla”, “Opowieści galicyjskie”, “Dziewięć”, “Jadąc do Babadag”, “Taksim”, “Dziennik pisany później”, “Grochów”, “Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, “Wschód”, “Osiołkiem”, “Kroniki beskidzkie i światowe”, “Przewóz” i innych. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike (2005), Nagrody Literackiej Gdynia (2010), Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza (2011), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2011), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2015), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016), Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018) oraz nagrody Orzeł Stulecia (2021). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

W kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nominowano:
 
Przemysław Górecki: “Różowy flaming”
WBPiCAK, Poznań 2021
Przemysław Górecki – ur. w 1992 r., poeta. Mieszka w Poznaniu.

Kinga Skwira: “Wszystko już było dotykane”
WBPiCAK, Poznań 2021
Kinga Skwira – ur. w 1996 r., studentka filozofii, publikowała w “Helikopterze” i “Nowej orgii myśli”. Mieszka na warszawskiej Woli.

Marta Stachniałek: “polski wrap”
WBPiCAK, Poznań 2021
Marta Stachniałek (ur. 1985) – publikowała w antologiach zaangażowanych społecznie i doraźnie (m.in. “Strefa wolna”. “Wiersze wolne od nienawiści”, “Jak długo będziemy musieli”. “Wiersze i opowiadania doraźne”, 2020), laureatka Połowu (2013 ) i uczestniczka Pracowni Pierwszej Książki, wydarzeń organizowanych przez Biuro Literackie. Mieszka w Warszawie, pochodzi z Olsztyna.

Uroczystość odbędzie się 2 kwietnia o godz. 18.00 w klubie Fama przy ulicy Legionowej 5.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Spotkanie prowadzi dziennikarz Andrzej Bajguz. Przewidziano minirecital Julii Kuzyki, która wystąpi przy akompaniamencie Marcina Nagnajewicza, zaś fragmenty książek odczyta Katarzyna Siergiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny