Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze miasta szukają sposobów na przyciągnięcie inwestorów. Będą ulgi i zwolnienia z podatku

Julita Januszkiewicz
Tymczasem  od początku tego roku w urzędzie miejskim zarejestrowano 127 podmiotów gospodarczych. Dla porównania, w ubiegłym roku w gminie powstało 201 firm.
Tymczasem od początku tego roku w urzędzie miejskim zarejestrowano 127 podmiotów gospodarczych. Dla porównania, w ubiegłym roku w gminie powstało 201 firm. Fot. sxc.hu
Zwolnienia z podatku od nieruchomości przez kilka lat oraz inne atrakcyjne ulgi - tak łapski magistrat chce zachęcić przedsiębiorców do zainwestowania i stworzenia miejsc pracy na terenie upadłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

Jak informuje burmistrz Roman Czepe, gmina już szuka nowych inwestorów.

- Kończymy zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego. Jednak proces jest bardzo długi, a procedura trwa już dwa lata. Najpóźniej za pół roku można będzie inwestować na tych terenach - wyjaśnia Czepe.

Jakie ulgi dla inwestorów?

Burmistrz zapewnia też, że trwają poszukiwania inwestorów na nieruchomości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Magistrat prowadzi rozmowy, wysyła informacje, promuje je na stronie internetowej oraz poprzez prasę.

Przedsiębiorcy, którzy wykupią majątek ZNTK mogą skorzystać ze wsparcia, czyli z "Programu de minimis dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje", który wszedł w życie w grudniu 2007 roku.

- To zwolnienia z podatku od nieruchomości, maksymalnie przez 4 lata. Jednak żeby skorzystać z tej ulgi trzeba spełnić warunki - tłumaczy Anna Sokół, skarbnik gminy.

Dodaje również, że kwota i okres zwolnienia zależą też od tego, ile powstanie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy muszą minimalnie zatrudnić trzy osoby.
Pod uwagę brana jest też wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych. Muszą one wynieść co najmniej 50 tysięcy złotych.

- Ograniczona jest też wartość pomocy, do 200 tysięcy euro (brutto). Przy czym, pomoc de minimis udzieloną na podstawie programu gminy Łapy sumuje się łącznie z wartością pomocy uzyskanej przez przedsiębiorcę w różnych formach z różnych źródeł. Pomoc taka nie powoduje zakłócenia konkurencji na rynku. Stąd jej ograniczenie do 200 tysięcy euro, a w przypadku firm z sektora transportu drogowego do 100 tysięcy euro - podkreśla Anna Sokół.

W Łapach kwitnie handel

Tymczasem od początku tego roku w urzędzie miejskim zarejestrowano 127 podmiotów gospodarczych. Dla porównania, w ubiegłym roku w gminie powstało 201 firm.

- Można założyć, że do końca tego roku zarejestruje się zbliżona liczba przedsiębiorców - mówi Anna Rutkowska, rzecznik łapskiego magistratu.
Wśród najczęściej zakładanych przedsiębiorstw w gminie Łapy królują: n handel - około 40 procent nowych firm n usługi budowlane - 34 proc.

Nieco mniej jest firm świadczących usługi transportowe, pośrednictwo handlowo-usługowe, ubezpieczenia oraz inne usługi i produkcję.

Jak mówi Anna Rutkowska nie jest prowadzona statystyka zatrudnienia w tych firmach. Wiadomo jedynie, że najczęściej są to firmy rodzinne lub tzw. samozatrudnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny