Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Białegostoku rozważą, czy arcybiskup Sławoj Leszek Głódź jest godzien bycia honorowym obywatelem Białegostoku

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Zgodnie z postanowieniem Watykanu abp Sławoj Leszek Głódź ma nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską. Czy już na stałe osiądzie w rodzinnej Bobrówce w województwie podlaskim?
Zgodnie z postanowieniem Watykanu abp Sławoj Leszek Głódź ma nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską. Czy już na stałe osiądzie w rodzinnej Bobrówce w województwie podlaskim? Przemyslaw Swiderski/ Archiwum
Będzie to przedmiotem dyskusji z radnymi - zapowiada prezydent Tadeusz Truskolaski. Abp Sławoj Leszek Głódź, były metropolita gdański, został ukarany przez Stolicę Apostolską w związku z jego rolą odnośnie zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych duchownych.

Postępowanie wobec abp Głódzia Stolica Apostolska prowadziła w następstwie formalnych zgłoszeń dotyczących sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Do tego doszły też inne kwestie związane z zarządzaniem archidiecezją. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do abp. Sławoja Leszka Głódzia następujące decyzje:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską,
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej,
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

- To stanowisko ni jest tak jednoznaczne jak w przypadku kardynała Gubinowicza, ale na pewno daje symptom do rozważenia, czy arcybiskup Głódź jest godzien bycia Honorowym Obywatelem Białegostoku - zapowiada prezydent Tadeusz Truskolaski. - Będzie to przedmiotem rozmowy z radnymi.

Czytaj też: Hierarcha pod lupą Watykanu

Przypomnijmy, że w 23 listopada 2020 roku - na wniosek prezydenta - radni pozbawili pośmiertnie kard. Henryka Gulbinowicza tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku (były administrator apostolski w Białymstoku - w latach 1970-1976 - zmarł 16 listopada 2020 roku).

Była to rekcja prezydenta Białegostoku na postanowienia Stolicy Apostolskiej. 6 listopada świat obiegła informacja, że decyzją papieża Franciszka kardynał Henryk Gulbinowicz został ukarany jedną z najwyższych kar w Kościele katolickim. 97-letni kardynał tracił insygnia biskupie, miał zakaz celebrowania nabożeństw i uczestniczenia w publicznych spotkaniach. Pozbawiono go także prawa do mszy pogrzebowej w katedrze i pochówku w katedrze. To efekty "zarzutów dotyczących przeszłości kardynała".

Przypomnijmy też, że radni już raz zajmowali się pozbawieniem abp Głódzia tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku. Petycję w tej sprawie złożyła osoba prywatna.

Tu oglądasz: Posiadłość abpa Głodzia w Bobrówce w Podlaskiem

- W raporcie o tuszowaniu pedofilii w Kościele pojawia się w kontekście dwóch spraw księży pedofilów. Jednego ze sprawców, prawomocnie skazanego za przestępstwa seksualne, przyjął jako metropolita gdański w skład kapituły archidiecezji. Drugi sprawca molestował czternastoletnią dziewczynkę, a arcybiskup bronił jego prawa do dalszego świadczenia usług kapłańskich - podnosili autorzy petycji do rady miasta. - Miasto powinno stać po stronie pokrzywdzonych. Nie może wobec tego honorować hierarchów Kościoła, którzy ukrywają sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci.

Radni odrzucili petycję. Jej autor chciał też pozbawić Jana Pawła II tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku. W poniedziałek [29.03.] rada miasta Białegostoku poparła stanowisko w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.

Radni Białegostoku bronią Jana Pawła II

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej ukazał się dzień po ingresie do katedry oliwskiej abp Tadeusza Wojdy. Dotychczasowy metropolita białostocki przejął zwierzchnictwo nad diecezją gdańską, która od połowy sierpnia 2020 roku nie miała swojego pasterza. To wtedy zgodnie z prawem kościelnym ówczesny ordynariusz abp Sławoj Leszek Głódź złożył rezygnację po osiągnięciu wieku emerytalnego 75 lat (od tamtej pory pracami diecezji kierował administrator apostolski biskup elbląski Jacek Jezierski).

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź jest Honorowym Obywatelem Białegostoku od 1995 roku. Wyróżnienie otrzymał jako bp polowy Wojska Polskiego. Pochodzi z Bobrówki w powiecie monieckim. Czy ukarany przez Watykan emerytowany biskup senior osiądzie w posiadłości w województwie podlaskim?

Czytaj też:**Zobacz: Majątek arcybiskupa Głódzia leży w Bobrówce w Podlaskiem. Czy wróci w rodzinne strony?**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny