Radni Białegostoku przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Bo Ojciec Święty jest pomawiany i znieważany

OPRAC.: wal
Rada Miasta Białystok wyraża zaniepokojenie wobec bezpodstawnych pomówień i ataków kierowanych pod adresem Papieża Świętego Jana Pawła II. Uważamy, iż działania znieważające naszego wielkiego Rodaka szkodzą przede wszystkim Polsce i Polakom. Taki zapis znalazł się w stanowisku, które radni przyjęli na sesji w poniedziałek [29.03.2021]. Nie ma w nim początkowego zapisu o środowiskach skrajnie lewicowych podważających autorytet Jana Pawła II.

Chcielibyśmy, by rada miasta miała gotową odpowiedź na pojawiające prywatnie i oficjalnie pisma godzące w dobre imię polskiego papieża - tak jeszcze przed sesją uzasadniał Zbigniew Klimaszewski, radny PiS, pomysł stanowiska w obronie imienia Jan Pawła II.

Radni podkreślają w nim, że są wdzięczni Janowi Pawłowi II za niezwykle doniosłą rolę jaką odegrał w historii świata, Europy i Polski zarówno w wymiarze globalnym, społecznym jak i jednostkowym. Jako promotor idei wolności miał znaczny wpływ na proces przemian ustrojowych zachodzących w naszej Ojczyźnie i pozostałych krajach bloku wschodniego.

- Jan Paweł II podczas swego 26-letniego pontyfikatu był najwyższym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym dla setek milionów ludzi różnych narodowości. Swoją nauką i postawą przyczynił się do odnowy moralnej przede wszystkim narodu polskiego wyznaczając nam nowe horyzonty wolności i przypominając nasze chrześcijańskie i europejskie korzenie. Przekonywał do życia w tolerancji, zrozumieniu i zaufaniu do innych ludzi. Cały świat wołał z nami po jego śmierci SANTO SUBITO i do dziś nie wątpi w prawdziwość tych słów - czytamy w stanowiska.

Radni poparli stanowisko w treści przygotowanej przez radnego z małym wyjątkiem. Marek Tyszkiewicz zgłosił poprawkę. Zaproponował, by ostatni akapit stanowiska brzmiał: "Dlatego pamięć o świętym Janie Pawle II, który jest również honorowym obywatelem miasta Białegostoku, wymaga najwyższego szacunku".

Pierwotnie było to pierwsze zdanie ostatnie akapitu. To ostatnie brzmiało: - "Stąd też w chwilach, kiedy jego autorytet jest podważany, głównie przez środowiska skrajnie lewicowe, zdecydowanie stajemy w obronie Jego dobrego imienia".

- Nie jesteśmy pewni, z jakich środowisk pochodzą te ataki - uzasadniał radny Tyszkiewicz. - Ponadto użycie słowa "lewicowe" już nadaje stanowisku wymiar polityczny.

Ostatecznie stanowisko przygotowane przez radnego Klimaszewskiego z poprawką radnego Tyszkiewicza poparło 23 radnych. Pięciu nie wzięło udziału w głosowaniu.

W lutym radni odrzucili petycję o pozbawienie Jana Pawła II tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku. Jej autor, spoza Białegostoku, ale mieszkający w województwie podlaskim, przypominał, że zgodnie z uchwaloną dnia 15 kwietnia 2019 roku, uchwałą nr. X/141/19, „Honorowe obywatelstwo jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla obywateli polskich i obcokrajowców.” Jego zadaniem Jan Paweł Il, który od roku 1996 jest honorowym obywatelem Białegostoku, nie zasługuje na ten przywilej.

- 10 listopada 2020 roku ukazał się raport Watykanu na temat Theodore'a Edgara McCarricka. Wynika z niego, że papież Jan Paweł II wiedział o zarzutach nadużyć seksualnych wobec nieletnich przez duchownego, przed jego nominacją na stanowisko metropolity Waszyngtonu. Pomimo tej świadomości już w następnym roku wyniósł go do godności kardynalskiej - uzasadniają autorzy petycji.

Czytaj też: Radni z komisji skarg odrzucili petycję w sprawie pozbawienia Jana Pawła II i abp Leszka Głódzia tytułu honorowego obywatela

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku stanowisko w obronie Jana Pawła II przyjęli radni powiatu Białostockiego. Miesiąc później podziękował im za to w specjalnym liście metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. W lutym podobne stanowisko przyjął sejmik.

Jan Paweł II w Bialymstoku. Papież przemawiał na Krywlanach,...

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Na Papieża, na Koscioły napadają prostytutki, pederaści czyli atrapy ludzkie, zboczone i wykolejone umysłowo.

G
Gość

stałym bywalcem forum porannego jest 'Misiejuk', bandzior i zboczeniec i to on tak pisał o naszym Rodaku, Papieżu: '''mam w dopie polaka papieża''' oryginalna pisownia fana Truskolaskiego

G
Gość

Nie sądziłem, że to kiedykolwiek napiszę, ale brawo Rada Miasta.

r
raz sierpem raz młotem

LEWAKO-ateiści: HAU HAU HAU! (kundle szczekają a KK_arawana idzie dalej. DLaczego? bo "bramy piekielne GO nie przemogą". a że się starają - na forum porannego widać wyraźnie...

Dodaj ogłoszenie