MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys odwiedziła białostockie Centrum Pomocy Humanitarnej

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Sytuacja uchodźców z Białorusi oraz reforma polityki polonijnej to niektóre z tematów rozmów Henryka Mościcka-Dendys i twórców białostockiego Centrum Pomocy Humanitarnej. Jak przyznała wiceminister spraw zagranicznych to miejsce, z którego Podlasie powinno być dumne.

W piątek (24 maja) w Białymstoku pojawiła się Henryka Mościcka-Dendys. Podczas swojego pobytu w stolicy województwa podlaskiego wiceminister spraw zagranicznych odwiedziła m.in. Centrum Pomocy Humanitarnej działające przy stowarzyszeniu Wspólnota Polska. Była to okazja do rozmów sytuacji uchodźców z Białorusi zamieszkujących zarówno Białystok, jak i inne części kraju.

- To centrum jest miejscem, z którego Podlasie może być dumne. To tutaj dzieje się ta część polityki migracyjnej, która następuje po tym, kiedy uchodźca znajdzie się w naszym kraju. Tutaj uczy się języka, tutaj otrzymuje pomoc psychologiczną i wsparcie w zalegalizowaniu swojego pobytu - mówiła podczas konferencji prasowej wiceminister. - Myślę że Centrum Pomocy Humanitarnej w Białymstoku powinno być przykładem tego, jak powinna wyglądać dobra polityka integracyjna.

Henryka Mościcka – Dendys mówiła także o dalszym finansowaniu tego miejsca oraz o potrzebie wypracowania nowej polityki polonijnej.

- Chcielibyśmy nieco zreformować sposób realizacji polityki polonijnej tak, żeby ona lepiej odpowiadała też na potrzeby współczesności, a myślę, że centrum znakomicie je uosabia - podkreślała - Pewne działania muszą być szybsze i muszą mieć bardziej doraźny charakter po to, żeby trafiały do tych osób, którym są w danym momencie najbardziej potrzebne, a które nie mogą czekać na rozstrzygnięcie procedur konkursowych.

Na konferencji obecny był także Robert Tyszkiewicz, pełnomocnik Senatu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą.

- Chcę zapewnić o tym, że Senat będzie wspierał działalność centrum i bardzo wysoko ją ocenia. Jestem przekonany, że jest ona chlubą naszego miasta i przynosi naprawdę znakomite rezultaty - zaznaczał Tyszkiewicz.

Centrum Pomocy Humanitarnej powstało w 2021 roku. Jest skierowane głównie do osób, które przybyły z Białorusi i znajdują się na terenie Polski. Jego podopieczni to przede wszystkim osoby represjonowane za działalność polonijną i prodemokratyczną.

Centrum oferuje wsparcie finansowe, medyczne, psychologiczne, prawne, jak również w zakresie doradztwa dotyczącego zamieszkania w Polsce, zalegalizowania pobytu, zatrudnienia, a w przypadku dzieci adaptacji w środowisku szkolnym i pomocy w wyrównywaniu szans edukacyjnych. Kluczowym zadaniem punktu informacyjnego jest baza wiedzy o ludziach objętych wsparciem, ale też represjonowanych na Białorusi.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny