MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja „Jaki Młody Białystok: w stronę miejskiej polityki młodzieżowej”. Podsumowano projekty organizowane w ramach Youthstok

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Konferencja „Jaki Młody Białystok: w stronę miejskiej polityki młodzieżowej”.
Konferencja „Jaki Młody Białystok: w stronę miejskiej polityki młodzieżowej”. Jakub Wróblewski
W środę 19 czerwca odbyła się konferencja "Jaki Młody Białystok: w stronę miejskiej polityki młodzieżowej". Podczas konferencji zapoznać się z inicjatywami młodzieżowymi w ramach programu Youthstok 2024, wysłuchać prezentacji na temat dobrych praktyk w angażowaniu młodzieży z miasta Lublina oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym na temat mechanizmów wsparcia aktywności społecznej młodych ludzi.

Projekt Youthstok – Białostocki Inkubator Inicjatyw Młodzieżowych to program stworzony przez Fundację SocLab. Jego celem było wzmocnienie młodych ludzi w mieście, zapewniając im narzędzia, zasoby i wsparcie do realizacji ich pomysłów na działania społeczne. Program dążył do zaangażowania młodzieży w procesy podejmowania decyzji, rozwijania kompetencji oraz skutecznego rozwiązywania lokalnych problemów społecznych.

Rok temu powstała myśl, aby stworzyć przestrzeń, platformę dla młodzieży naszej lokalnej, aby akcelerować jej potencjał. Ten program właśnie taką funkcję pełni - powiedział Michał Lemański z Fundacji SocLab.

Kolejna edycja projektu rozpoczęła się już 13 marca, kiedy to uczniowie białostockich szkół wystartowali w maratonie projektów. Spośród wszystkich zespołów, pięć najlepszych wyjechało do Supraśla na trzydniowe szkolenie. Następnie rozpoczął się etap wdrażania inicjatyw. Środowa konferencja była dobrym momentem do podsumowań. W ramach programu zrealizowano następujące inicjatywy młodzieżowe:

 • Poczuj chemię do nauki – Młodzieżowy festiwal nauk ścisłych, zachęcający do poznawania chemii, fizyki i biologii poprzez zabawę i eksperymentowanie.
 • Młodzi Społecznie – Targi inicjatyw młodzieżowych, które zachęcają młodzież do działania i rozwoju.
 • Młodzież Białystok – Inicjatywa mająca na celu integrację młodzieży z doświadczeniem migracyjnym poprzez organizację turnieju wspinaczki sportowej i boulderingu oraz serię szkoleń promujących zdrowy styl życia.
 • BePresent – Całodniowe wydarzenie integracyjne i warsztaty skupione wokół tematyki zdrowia psychicznego młodych osób oraz rozwijaniu umiejętności budowania zdrowych relacji poza mediami społecznościowymi.
 • PsiaPsiółki – Seria szkoleń i wydarzeń dotyczących opieki nad czworonogami, mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami oraz promocję adopcji zwierząt ze schronisk.

Po zaprezentowaniu zrealizowanych projektów zgromadzeni wysłuchali prezentacji na temat dobrych praktyk w angażowaniu młodzieży z Lublina. Następnie dr Katarzyna Sztop-Rutkowska poprowadziła panel dyskusyjny "Jak budować trwałe mechanizmy wsparcia aktywności społecznej i zaangażowania obywatelskiego młodzieży w Białymstoku?". W panelu udział wzięli:

 • Rafał Rudnicki (Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku)
 • Jagoda Włoch (Biuro Polityki Młodzieżowej – Urząd Miasta Lublin)
 • Eryk Kmita (Młodzieżowa Rada Miasta Białystok)
 • Zofia Iwaniuk (Młodzieżowa Rada Miasta Białystok)
 • Joanna Misiuk (Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Białystok)
 • Michał Lemański (Fundacja SocLab)

Projekt Youthstok jest finansowany w ramach programu PROTEUS realizowanego przez Transatlantic Foundation i German Marshall Fund oraz współfinansowany przez Unię Europejską. Program jest objęty honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białystok, Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Zobacz też:Na Politechnice Białostockiej odbyły się Targi Inicjatyw Młodzieżowych „Młodzi dla Młodych”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny