Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomo, kto przebuduje park Planty i ul. Akademicką. Miasto Białystok w końcu wybrało wykonawców. Zapłaci im 46 mln zł.

OPRAC.: wal
Park Planty w Białymstoku w zimowej scenerii na zdjęciach archiwalnych. Przez ponad dwa kolejne lata jedna z największych atrakcji miasta będzie modernizowana
Park Planty w Białymstoku w zimowej scenerii na zdjęciach archiwalnych. Przez ponad dwa kolejne lata jedna z największych atrakcji miasta będzie modernizowana Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Po prawie dziewięciu miesiącach od ogłoszenia przetargu miastu Białystok udało się w końcu wybrać wykonawców przebudowy Parku Planty, Bulwarów Kościałkowskiego i ul. Akademickiej. W sumie zapłaci wykonawcom prawie 46 mln zł. Inwestycja ma się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej stolicy województwa podlaskiego. Miasto na ten cel otrzymało 30 mln zł wsparcia z Polskiego Ładu.

Spis treści

To było jedno z najdłużej trwających w tym roku postępowań przetargowych ogłoszonych przez miasto Białystok. Kilkukrotnie wydłużano terminy składania ofert. Głównie z powodów wielu pytań od potencjalnych wykonawców. Ostatecznie oferty zostały otwarte pod koniec września. Okazało się, że do przebudowy części parkowej i bulwarów zgłosiły się trzy firmy. Oferty wszystkich mieściły się w kwocie zarezerwowanej przez miasto. Było to 30,5 mln zł.

Miasto dołożyło do 8 mln do przebudowy ul. Akademicką

Z kolei na drugą część inwestycji, czyli przebudowę ul. Akademickiej, wpłynęły cztery oferty. Wszystkie znacząco przekraczały kwotę zarezerwowaną przez miasto. Najtańsza o niemal 100 proc. Tylko jedna firma ubiegała się o kontrakt na obie części zadania.

Po dwóch miesiącach analizy urzędnicy w końcu wskazali wykonawców. Rewitalizacją Plant i Bulwarów Kościałkowskiego zajmie się firma ze Starego Sącza - Park-MPoland. Za kwotę 29,79 mln zł.

Jeśli chodzi o modernizację ulicy Akademickiej, to miasto postanowiło zwiększyć pulę przeznaczoną na inwestycję.

- Do ceny najkorzystniejszej oferty - poinformował Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta odpowiedzialny za miejskie inwestycje.

Złożyła ją białostocka firma MIPA. Za przebudowę ulicy otrzyma 15,97 mln zł. Jeśli nie będzie odwołań od przetargu, to z jego zwycięzcami miasto powinno wkrótce podpisać umowy.

26 miesięcy remontu

Rewitalizacja jednej z białostockich perełek ma się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej stolicy woj. podlaskiego. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu (30 mln zł).

Zakres prac w parku i na bulwarach obejmuje m. in. :

  • odtworzenie układu alejek parkowych
  • wymianę ich nawierzchni,
  • wykonanie kwietników dywanowych z roślin sezonowych wraz z wymianą starych, przerośniętych żywotników,
  • odtworzenie wyglądu latarni parkowych.

Z kolei ul. Akademicka zostanie zmodernizowana na 750-metrowym odcinku od ul. Legionowej do ul. Świętojańskiej. Zakres prac obejmie przebudowę nawierzchni jezdni, wybudowane chodników oraz ścieżki rowerowej.

Zwycięzcy przetargu na uporanie się z inwestycją będą mieli 26 miesięcy od dnia podpisania umowy.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny