MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wesołe jest życie...

(sab)
Jesteś na emeryturze - od roku, już od dziesięciu lat albo dłużej. Jak układasz sobie życie, czym wypełniasz twój wolny od obowiązków zawodowych czas? Działka, spacery, spotkania ze znajomymi, bywanie w klubach, na wieczorkach czy tylko ciepłe kapcie, fotel i telewizor? Od tego, czy chcesz i jesteś życiowo aktywny, czy się ruszasz, czy wyznaczasz sobie konkretne obowiązki, zależy twoje samopoczucie, kondycja fizyczna i psychiczna.

Styl i sposób życia - to jeden z ogromnie ważnych czynników, decydujących o jakości życia w podeszłym wieku. Składa się na to wiele spraw w codziennym rozkładzie dnia, wiele zachowań i nawyków.

RUSZAJ SIĘ, BĄDŹ AKTYWNY

Pamiętaj, że ruch, aktywność fizyczna są niezbędne w bardzo wielu funkcjach życiowych, wpływają na wszelkie układy i narządy w twoim organizmie. Zapobiegają chorobom metabolicznym (jak cukrzyca, miażdżyca), poprawiają wydolność serca, wyrównują ciśnienie, wzmacniają mięśnie i kości, poprawiają apetyt. Poprawiają nastrój, a więc zapobiegają depresji.

JAKIE ĆWICZENIA

Dieta seniora

Generalnie, prócz indywidualnych zaleceń dietetycznych, osoby w starszym wieku powinny uwzględniać w swojej diecie:
l jak najczęstsze przyrządzanie dań z wykorzystaniem roślin strączkowych (np. fasoli, bobu);
l ograniczenie soli na rzecz przypraw ziołowych i korzennych;
l jak najwięcej produktów bogatych w składniki odżywcze - ryby, odtłuszczone mięso, wątroba, jaja, produkty soi, niskotłuszczowe produkty mleczne (mleko, jogurty, kefiry), drożdże, owoce i warzywa, zioła i korzenie, pełnoziarniste zboża, orzechy, nasiona;
l tłuszcz spożywany w całych produktach takich jak orzechy, nasiona, fasola, oliwki i tłuste ryby; do gotowania i smażenia - płynne oleje;
l regularne picie płynów i spożywanie posiłków z wysoką zawartością płynów - wraz ze starzeniem się zmniejsza się odczuwanie pragnienia. Trzeba unikać odwodnienia organizmu.
Warto też pamiętać, aby
l spożywać kilka (pięć - sześć) małych i nietłustych posiłków dziennie;
l cieszyć się ze spożywania posiłków i w miarę możliwości czynić to w towarzystwie innych osób.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do bardziej forsownej pracy, wysiłku, najlepszym ćwiczeniem prócz prostych ćwiczeń gimnastycznych będzie codzienny, przynajmniej półgodzinny marsz i spacer wolniejszym krokiem - przynajmniej trzy kilometry. Tempo marszu i dystans dostosuj do własnych możliwości. Jeśli jesteś bardziej sprawny, prócz ćwiczeń uprawiaj małą turystykę pieszą, jazdę na rowerze, pływanie, kajaki. Masz ogródek, działkę - tym lepiej. Tam się możesz wyżywać, byle nie nazbyt forsownie.

NIE ZAMYKAJ SIĘ, MIEJ KONTAKTY

Osamotnienie, izolowanie się od ludzi - tego trzeba unikać, to wpędza w depresję. Będziesz, jak mówi młodzież "na topie", mając znajomych, sąsiadów, z którymi spotkasz się na pogaduszki, umówisz na spacer, w klubie, żeby podyskutować, potańczyć, pośpiewać. Kółko brydżowe, plastyczne, zespół chóralny, wieczorek taneczny - to świetne okazje, by nawiązać znajomości, znaleźć przyjaciół, a - jeśli jesteś samotny(a) - może i kogoś więcej.

NIE REZYGNUJ Z SEKSU

Wraz z wiekiem, co naturalne, zmniejsza się aktywność seksualna, co nie oznacza, że musi zamierać. Wręcz przeciwnie, pociąg płciowy i zdolność fizycznego reagowania na drugą osobę składają się na pełnię życia, zacieśniają więź emocjonalną i potwierdzają wzajemną atrakcyjność partnerów, pomimo wieku, niedostatków urody. Seks, choć jakościowo inny, może nadal odgrywać ważną rolę - podkreślają specjaliści. Przekonanie, że w starszym wieku jest czymś złym, nieprzyzwoitym czy niepożądanym, to tylko stereotypy. - Istotne, co czuje i co na ten temat sądzi dwoje zainteresowanych ludzi - podkreśla doc. Barbara Bień z Zakładu Gerontologii Klinicznej i Społecznej AMB - a nie co mówią utarte opinie. O tym, jak mocno są u nas zakorzenione, świadczą też badania. W Polsce aktywność seksualną utrzymuje 28 proc. osób starszych, w Stanach Zjednoczonych - 70 proc.

JEDZ TO CO ODŻYWIA

Żyjemy coraz dłużej

W ciągu ostatniego stulecia przeciętna długość życia w Europie wzrosła o 26 lat i obecnie wynosi w przypadku mężczyzn - 70 lat, kobiet - 78 lat. W ostatnich dziesięciu latach średnia życia mężczyzn w Polsce wydłużyła się o cztery lata, a kobiet o trzy lata. Kobiety żyją dłużej, ale częściej są chore i niedołężne. Mężczyźni żyją krócej, ale zdrowiej - wynika z raportów WHO.

W diecie trzeba uwzględniać potrzeby i możliwości organizmu w tym wieku. Zapotrzebowanie na białko jest wyższe niż w wieku średnim, podobnie na produkty zawierające wapń. Nie spada zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Jednocześnie starszy człowiek zużywa o jedna trzecią mniej kalorii. To zrozumiałe - prowadzi mniej aktywny tryb życia. Nie zmuszajmy, by jadł tyle co młody. Powinien spożywać dużo produktów bogatych w białko (chude mięso, ryby, jaja, produkty mleczne), owoce i warzywa, spożywcze nasiona (pestki dyni, migdały, orzechy). Natomiast ograniczać tłuszcze zwierzęce na rzecz roślinnych, zwłaszcza oliwy z oliwek. Używać produktów zbożowych pełnoziarnistych, ze względu na zawartość błonnika zapobiegającego zaparciom, regulującego trawienie.

PAPIEROSY I ALKOHOL

Podobno nikotyna wspomaga sprawność umysłową (pamięć i koncentrację), ale niesie tyle zagrożeń i szkód dla zdrowia, że lepiej nie palić. Opłaca się rzucić palenie nawet i w starszym wieku. W krótkim czasie odczujemy poprawę kondycji. Łatwiej będzie np. wspiąć się po schodach, odkurzyć mieszkanie. Zmniejszą się duszności. Ale nie spodziewajmy się, że wyleczymy wszystkie choroby (np. rozedmę płuc, miażdżycę), których nabawiliśmy się przez dziesiątki lat palenia. Alkohol w umiarkowanej ilości - kieliszek wina czy koniaku - jeśli nie ma przeciwwskazań z powodów zdrowotnych (np. nadciśnienie, choroby żołądka) - poprawi krążenie i samopoczucie. Byle nie przeholować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny