Ważne dla kierowców od 1 października. Koniec systemu opłat viaTOLL na autostradach

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Zostało już tylko kilka dni do wygaszenia viaTOLL. Nie zwlekaj i zmień system na e-TOLL. Z nowym systemem zapłacisz za przejazd po drogach krajowych i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Od 1 października będzie nowa organizacja ruchu w Miejscach Poboru Opłat na autostradach A2 (Konin- Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica). Nie będą już działały viaBOX i viaAUTO.

Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. System e-TOLL działa od 24 czerwca br. Zarejestrowano w nim już ponad 300 tys. pojazdów.

Użytkownicy ciężarówek ciężkich powinni jak najszybciej przejść do e-TOLL. Sama rejestracja w nowym systemie nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL do 30 września 2021 roku, kiedy to zostanie on wygaszony. Należy jednak pamiętać, by płacić tylko w jednym systemie. Każdy użytkownik musi również wyrejestrować się z systemu viaTOLL i może to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września.
Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl.

Czytaj również:

- W związku ze wzmożonym ruchem w Miejscach Obsługi Klienta systemu viaTOLL zachęcamy użytkowników do kontaktu za pośrednictwem dostępnych kanałów online. Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków użytkownicy mają czas do 30 września 2022 roku - mówi Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

Jak zarejestrować się w e-TOLL?

Wybierz urządzenie do przekazywania danych GPS do systemu:

 • aplikację mobilną e-TOLL PL, którą możesz pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store, lub
 • urządzenie pokładowe OBU lub ZSL oferowane przez dostawcę dopuszczonego do systemu e-TOLL (pierwsze urządzenia dostępne są już w Przygranicznych Punktach Obsługi e-TOLL, ale główna dystrybucja odbywa się za pośrednictwem dopuszczonych dostawców tych urządzeń).

Aktualne listy dostawców:
Urządzenia typu OBU
Urządzenia typu ZSL

UWAGA! Każde urządzenie posiada unikatowy identyfikator biznesowy.

 • Zarejestruj się i załóż Internetowe Konto Klienta (IKK)
 • Określ podmiot (osobę prywatną lub firmę) uiszczający opłaty
 • Utwórz konto rozliczeniowe
 • Dodaj pojazd do swojego konta
 • Wybierz formę finansowania, konto rozliczeniowe w trybie: przedpłaty lub płatności okresowej z zabezpieczeniem
 • Powiąż urządzenie pokładowe z pojazdem
 • Aktywuj urządzenie pokładowe zgodnie z instrukcją operatora lub uruchom aplikację mobilną e-TOLL PL.

Zmiany dla kierowców na autostradach A2 i A4

W związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica.

Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała:

 • Przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.
 • Przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

Czytaj również:

- Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada tego roku będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką. Wjeżdżając/zjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy/zjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej - tłumaczy rzecznik podlaskiej KAS.

Zmiany dla użytkowników viaBOX i viaAUTO

Od 1 października nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Od tego dnia dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. - Użytkownicy pojazdów lekkich (o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) do 30 listopada 2021 roku mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat - przypomina rzecznik.

1 grudnia 2021 roku państwowe autostrady bez szlabanów

Z początkiem grudnia kierowców czekają kolejne zmiany:

 • Podniesienie szlabanów na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać się będzie w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się;
 • Opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich). Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na stacji benzynowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

Mocne wsparcie dla przemysłu rolno-spożywczego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie