MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania warszawskiego, otrzymała Order Uśmiechu

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek odebrała Order Uśmiechu.
Uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek odebrała Order Uśmiechu. Szymon Pulcyn/PAP
Wanda Traczyk-Stawska otrzymała w poniedziałek Order Uśmiechu. – Drogie dzieci, życzę wam, byście nigdy nie doświadczyły wojny – powiedziała, odbierając odznaczenie. Uczestniczka powstania warszawskiego odebrała nagrodę podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej w Warszawie.

Spis treści

Order Uśmiechu – niezwykłe odznaczenie

Order Uśmiechu to odznaczenie nadawane od 1968 r. za działania przynoszące dzieciom radość.

Wanda Traczyk-Stawska – nauczycielka, działaczka społeczna i uczestniczka powstania warszawskiego – otrzymała je jako 1077. osoba w historii.

Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej i Sejmu Dzieci i Młodzieży, który zgłosił kandydaturę Wandy Traczyk-Stawskiej do nagrody i wygłosił w poniedziałek laudację na jej cześć, podkreślił, że wśród licznych medali i nagród przyznanych 97-latce brakowało właśnie tego wyróżnienia.

– Bardzo się zdziwiłem. Osoba, która tak mocno działa na rzecz młodych ludzi nie ma najważniejszego międzynarodowego odznaczenia przyznawanego przez dzieci i młodzież – powiedział podczas uroczystości wręczenia orderu w Szkole Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej w Warszawie.

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu dr Marek Michalak podkreślił, że laureatów wyróżnienia łączy wspólny mianownik – dobre serce dla dzieci.

– Wszyscy oni chcą naprawiać świat i działaniami stwarzać takie możliwości, by wyciągać dzieci z codziennych trudności – powiedział.

Przeczytaj również: „Dobrostan nauczycieli jest równie ważny jak dobrostan uczniów”. ZNP apeluje o rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli

Wzruszające wystąpienie

Wanda Traczyk-Stawska, jak każdy laureat orderu, musiała wypić – z uśmiechem na twarzy – sok z cytryny wyciśnięty na jej oczach przez dzieci.

W swoim wystąpieniu podkreśliła wartość pokoju i wolności.

– Drogie dzieci, życzę wam, byście nigdy nie musiały przeżywać żadnej wojny – zwróciła się do obecnych na uroczystości uczniów. Od was zależy, czy będziemy umieli szukać przyjaciół wśród innych krajów – nie wrogów – dodała.

Powiedziała, że wojna jest najgorszym doświadczeniem, jakie może dotknąć dzieci.

– Także dzieci dziś w Rosji, one też są bezbronne, one też mają przed sobą straszny czas, choć niczym na to nie zasłużyły – powiedziała.

Obecna na uroczystości wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska powiedziała, że Wanda Traczyk-Stawska „uczy, jak dobrze żyć, przyjaźnić się, tworzyć dobro, jak walczyć o praworządność, demokrację, o prawa człowieka, prawa dzieci i prawa kobiet”.

Historia odznaczenia

Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja „Kuriera Polskiego”, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji pięciolecia dobranocki dla dzieci „Jacek i Agatka”. Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą. Chciał on nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował.

Order Uśmiechu ma formę medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie.

Wśród laureatów są m.in.: Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Piotr Fronczewski, Steven Spielberg, Jerzy Stuhr, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, prof. Zbigniew Religa, Majka Jeżowska, Marcin Gortat i Robert Lewandowski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka powstania warszawskiego, otrzymała Order Uśmiechu - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny