MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja prawna w szkołach i przedszkolach: trwa akcja „Bajeczni adwokaci”. Kto może wziąć udział w projekcie?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowy projekt dotarł do polskich przedszkoli i szkół. Adwokaci z całego kraju przybliżają najmłodszym zawiłości polskiego systemu prawnego i role różnych postaci w wymiarze sprawiedliwości, za pomocą bajki stworzonej specjalnie na tę okazję. Rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Bajeczni adwokaci”. Jakie są założenia programu i kto zostanie przez niego objęty?

Spis treści

Ruszyła akcja „Bajeczni adwokaci”

W poniedziałek bajkę „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora” czytał dzieciom przewodniczący Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzia Trybunału Stanu Przemysław Rosati. Przez cały czerwiec będą to robić adwokaci i adwokatki w różnych miejscowościach.

Na czym polega akcja „Bajeczni adwokaci”?
Na czym polega akcja „Bajeczni adwokaci”? freepik.com

– Wielkim atutem naszego zawodu jest jego dostępność. Adwokatki i adwokaci prowadzą swoje kancelarie w całej Polsce. W akcji „Bajeczni adwokaci” wykorzystujemy ten niezwykły potencjał, by wyrównywać szanse i dotrzeć z edukacją prawną do wszystkich dzieci, także tych w małych miejscowościach – powiedział PAP prezes NRA Przemysław Rosati.

Jak dodał, bajka powstała na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury, przekłada trudny język prawa na zrozumiałe dla dzieci historie leśnych bohaterów.

– Dzieci zaciekawione historią Misi Adwokatki i mieszkańców bajkowego lasu, dowiadują się m.in jak rozwiązywać spory, dlaczego ważne jest, żeby odpowiadać na oficjalne pisma, jak wygląda rozprawa w sądzie i jakie role pełnią sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, policjanci i strażnicy leśni – tłumaczył Rosati.

Program pomoże tworzyć społeczeństwo obywatelskie

– Uważamy, że edukacja prawna jest kluczowa w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, kształtowaniu prawidłowych postaw i budowaniu szacunku do prawa. Jest filarem nowoczesnego społeczeństwa, świadomego swoich potrzeb i praw. To inwestycja, która zwraca się całemu społeczeństwu. Edukacja prawna pozwala bowiem dzieciom na sprawne funkcjonowanie w dorosłym życiu i jest pomocna w unikaniu zagrożeń i problemów – podkreślił Rosati.

W akcji „Bajeczni adwokaci” biorą udział dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Pierwsza edycja akcji „Bajeczni adwokaci” przeprowadzona w kwietniu 2023 r. – jak deklaruje NRA, okazała się ogromnym sukcesem – historię bohatera książki „Leśne sprawy Misia Adwokata” w szkołach i przedszkolach w całej Polsce usłyszało ponad 120 tys. dzieci.

W akcji tylko w ciągu jednego miesiąca wzięło udział 1600 adwokatek i adwokatów. Bajka została doceniona przez dr Hannę Machińską (b. zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich), która zaliczyła książkę do alternatywnych lektur obowiązkowych, uznając ją za pomocną w rozwoju poczucia obywatelskiego, świadomości prawnej i pozwalającą dzieciom być lepszymi ludźmi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja prawna w szkołach i przedszkolach: trwa akcja „Bajeczni adwokaci”. Kto może wziąć udział w projekcie? - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny