MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stawki za „urzędówki" dla adwokatów i radców prawnych. „Stawki będą podlegać dalszej waloryzacji"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę weszły w życie nowe rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które określają zmiany w stawkach za świadczenie pomocy prawnej z urzędu przez adwokatów i radców prawnych. – Środowisko radców prawnych i adwokatów od wielu lat apelowało o podniesienie stawek urzędowych – mówi nam radca prawny Adam Smuga. – Sprawy z urzędów są ważne, natomiast musimy pamiętać, że od lat te stawki nie były aktualizowane – dodaje.

Spis treści

Zmiana stawek za tzw. urzędówki

Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na postulaty środowiska prawniczego, które od dawna wskazywało na zbyt niskie stawki za pomoc prawną świadczoną z urzędu. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mec. Przemysław Rosati, w rozmowie z PAP, podkreślił, że „tak naprawdę to dopiero pierwszy krok". To wskazuje na to, że mimo wprowadzenia wyższych stawek, środowisko prawnicze nadal oczekuje dalszych działań w tej sprawie.

W życie weszły nowe stawki za tzw. urzędówki.
W życie weszły rozporządzenia ministra sprawiedliwości określające nowe stawki dla adwokatów i radców prawnych za ponoszoną przez Skarb Państwa pomoc prawną z urzędu. 123RF/ stockstudio44

Dla wielu adwokatów i radców prawnych, nowe przepisy to zakończenie długotrwałego okresu, w którym wynagrodzenia za urzędówki były na niezmiennie niskim poziomie. Do tej pory stawki te często nie pokrywały nawet kosztów ponoszonych przez prawników, nie mówiąc już o adekwatnym wynagrodzeniu za ich pracę i wiedzę.

– Środowisko radców prawnych i adwokatów od wielu lat apelowało o podniesienie stawek urzędowych – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert od prawa imigracyjnego, radca prawny i partner zarządzający w TIAS, Adam Smuga. – Sprawy z urzędów są ważne, natomiast musimy pamiętać, że od lat te stawki nie były aktualizowane – dodaje.

Smuga przyznaje, że obecna aktualizacja jest „pewnym krokiem do przodu i wyjściem na przeciw oczekiwaniom rynku". Natomiast z drugiej strony zauważa, że pojawiają się zapowiedzi ze strony resortu sprawiedliwości, że stawki będą podlegać dalszej waloryzacji".

W tym przypadku nie chodzi o „dorabianie się" ale o to, żeby radcy i adwokaci mieli możliwość świadczenia tych usług bez świadomości, że tracą w tym samym czasie klientów rynkowych, którzy przynoszą im pieniądze, więc można powiedzieć, że są to "zwyczajne potrzeby rynku prawniczego" – podkreśla.

Uchylono dotychczasowe rozporządzenia, które bezzasadnie dyskryminowały adwokatów i radców prawnych świadczących pomoc prawną z urzędu. Nie istniał bowiem powód różnicowania wysokości tych wynagrodzeń w relacji do wysokości wynagrodzeń określonych w rozporządzeniu regulującym opłaty za czynności adwokackie stanowiącym podstawę do zasądzania przez sądy zwrotu kosztów postępowania – wyjaśnił mec. Rosati.

Prezes NRA wskazał również na problem niewystarczająco wysokich stawek za urzędówki. – Konsekwentnie wskazywaliśmy na niekonstytucyjność takiej sytuacji. Nowe rozporządzenia o wysokości stawek za pomoc prawną z urzędu wyrównują te kwoty, ale nie rozwiązują problemu rażąco i wstydliwie niskich stawek za urzędówki – tłumaczył.

Mimo wprowadzenia wyższych stawek, podstawowy problem pozostaje nierozwiązany. Stawki, choć zwiększone, nadal są uznawane za niewystarczające, zwłaszcza w kontekście spraw, które mogą trwać latami.

Perspektywa Radców Prawnych i Konstytucyjne Prawo do Sądu

Również radcowie prawni od dawna wskazywali na konieczność zmian. Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Włodzimierz Chróścik, ocenił, że „zrównanie stawek to spełnienie wyrażanego od wielu lat postulatu środowisk prawniczych". Jednakże, jak zauważył, resort sprawiedliwości nie uwzględnił wszystkich postulatów środowisk prawniczych, które rozwiązywałyby problem urealnienia wysokości stawek czy mechanizmów ich waloryzacji.

– Niestety teraz ze strony MS nie ma żadnego konkretu w odniesieniu do urealnienia tych stawek do aktualnych warunków rynkowych, a to od szefa MS wyłącznie zależy, w jakiej wysokości zostaną zabezpieczone środki na świadczenie pomocy prawnej z urzędu – zaznaczył mec. Rosati.

Dla wielu prawników kluczowe jest zapewnienie realnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pokrycie kosztów pomocy prawnej. Nowe stawki to krok w dobrym kierunku, ale jak wskazują eksperci, nadal jest wiele do zrobienia, aby system był sprawiedliwy zarówno dla prawników, jak i dla osób korzystających z ich usług.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe stawki za „urzędówki" dla adwokatów i radców prawnych. „Stawki będą podlegać dalszej waloryzacji" - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny