MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka draka na sejmiku. Poszło o nagranie z sesji. Mikrofony wychwyciły rozmowę dwóch radnych PO. PiS mówi o kupczeniu stanowiskami

OPRAC.: wal
28 maja 2024 roku. II sesja sejmiku podlaskiego  kadencji 2024-2029
28 maja 2024 roku. II sesja sejmiku podlaskiego kadencji 2024-2029 Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 10 tys. zł - tyle wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie będzie pobierał marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym. Plus kilka tysięcy złotych dodatku funkcyjnego oraz nieco więcej specjalnego. Do tego dojdzie jeszcze wysługa lat. Tak postanowili radni na drugiej sesji sejmiku województwa podlaskiego kadencji 2024-2029. Doszło też do ogromnej awantury przy dyskusji o wyborze przedstawiciela sejmiku w roli wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Radny Tomasz Madras pytał w debacie, czy stawki te są takie same jak w przypadku wynagrodzenia marszałka w poprzedniej kadencji, czy też się zmieniły.

- Nie znam odpowiedzi na to pytanie - odpowiedział Cezary Cieślukowski.

Zgodnie z informacją skarbnika jest no takie same jak w przypadku poprzedniego. Ostatecznie za zaproponowanym wynagrodzeniem marszałka było 29 radnych. On sam wstrzymał się od głosu.

Bardzo dziękuje - zwrócił się do radnych marszałek.

Wynagrodzenia marszałka województwa

Na wynagrodzenie miesięczne marszałka województwa podlaskiego składa się:

  • wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10.770,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy siedemset siedemdziesiąt
  • złotych),
  • dodatek funkcyjny w kwocie 4.100,00 zł (słownie: cztery tysiące sto złotych),
  • dodatek specjalny w kwocie 4.461,00 zł (słownie: cztery tysiące czterysta sześćdziesiąt jeden złotych),
  • dodatek za wieloletnią pracę

Uchwała sejmiku weszła w życie z mocą od 7 maja. To wtedy Łukasz Prokorym został wybrany na marszałka województwa.

Wielka draka o nagranie. Mikrofony z sesji nagrały rozmowę radnych PO

W czasie sesji sejmik wybrał też swoich delegatów do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Regionalnej Rady Ochrony Przyrody działającej przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Białymstoku. Nie udało się za to wybrać z powodów formalnych przedstawiciela do rady społecznej Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Punkt ten na wniosek radnego Jarosława Dworzańskiego został zdjęty z porządku obrad.

Wyznaczyli za to wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Głosowanie poprzedziła awantura o dopuszczenie do przedstawienia wniosku formalnego zgłoszonego przez Pawła Wnukowskiego. Cezary Cieślukowski twierdził, że radny zrobił to już po ogłoszeniu przez niego głosowania. Radni PiS twierdzili, że wcześniej. Ponadto domagali się odsłuchania nagrania, które ich zdaniem dowodziło, że mogło dojść do kupczenia stanowiskiem.

- Jeżeli dysponuje pan nagraniem, że zostało ona podjęta nie zgodnie z prawem, może pan skarżyć te uchwałę - radził Jarosław Dworzański radnemu Adamowi Sekścińskiemu z PiS.

- To nie jest jakieś tam nagranie, ale zapis z dzisiejszej sesji, gdzie nagrała się rozmowa dwóch radnych, w tym Jarosława Dworzańskiego - mówił radny PiS.

I ferworze dyskusji odczytał transkrypcję nagrania (było słyszalne podczas poprzedniego punktu obrad przy kandydatach do rady RDOŚ - przyp. red): "Dworzański: Słuchaj, ja wiem, że to było wynegocjowane.. Pilecki: Jacek robi dym za coś, za co został wybrany do zarządu. Słuchaj, niech on teraz. Niech spie... Nie, nie. Ma numer do Krzyśka? Niech dzwoni. Dworzański: Bo w tej chwili rozmawiam z Igorem. To ja chcę jak najszybciej".

Radny odczytał to po głosowaniu, w którym sejmik wskazał jako swojego przedstawiciela do rady nadzorczej WFOŚ radnego Wojciecha Grochowskiego z PSL. Poparło go 15 radnych.

Awanturę na Twitterze komentował poseł Sebastain Łukaszewicz, były wicemarszałek wojeództwa.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny