MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 2014 roku remonty dróg będą kosztować 160 mln zł

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
W 2014 roku remonty dróg w Białymstoku będą kosztować 160 mln zł
W 2014 roku remonty dróg w Białymstoku będą kosztować 160 mln zł
Dokończenie przebudowy ul. Kleeberga, Ciołkowskiego i Białówny oraz prace przy ul. Sitarskiej i 42. Pułku Piechoty. Takie inwestycje drogowe planuje miasto w tym roku.

Zima jest łaskawa. Pełną parą idą prace przy przebudowie ul. Kleeberga. Trwa fundamentowanie na dwóch wiaduktach: nad skrzyżowaniem z ul. Kołłątaja oraz Narodowych Sił Zbrojnych i szosą ełcką - mówi Janusz Ostrowski, dyrektor Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich w Białymstoku.

Dziś nie da się wjechać w ul. Narodowych Sił Zbrojnych. Trzeba korzystać z objazdu. - Mam nadzieję, że około czerwca łatwiej będzie tędy przejechać. Zakończenie prac planowane jest zaś na czwarty kwartał tego roku - podkreśla dyrektor.

Następną (też dość zaawansowaną) inwestycją jest przebudowa ul. Ciołkowskiego. Są już otwarte skrzyżowania: Ciołkowskiego - Sławińskiego i Sławińskiego - Kawaleryjska.

- W styczniu i w kolejnych miesiącach, jeśli pogoda pozwoli, będą trwały prace na odcinku od Mickiewicza do ul. Wiadukt. Powstaną tam dwie jezdnie, chodniki i ścieżki rowerowe. Termin zakończenia prac to 30 czerwca - tłumaczy Janusz Ostrowski.

Natomiast w centrum Białegostoku szykuje się przebudowa ostatniego fragmentu ul. Białówny, czyli jej wlotu w Malmeda. - Żeby dostać się na Białówny trzeba będzie korzystać z objazdu ul. Piotrkowską i Nowym Światem. Prace planujemy rozpocząć w marcu. Nie chcemy robić tego teraz, by nie wstrzymywać inwestycji jeśli zaatakuje zima. W marcu nie powinno już być śniegu. Prace chcemy zakończyć w pierwszej połowie roku - podkreśla Janusz Ostrowski.

Taki sam termin jest też planowany przy trwającej właśnie przebudowie ul. 42. Pułku Piechoty, na odcinku od ul. Sulika do Piastowskiej. W ramach inwestycji powstanie także łącznik między ul. Sulika a Piastowską.

Miasto planuje również przebudowę ul. Sitarskiej. Projektant musi jeszcze poprawić jeden z dokumentów. Wtedy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska będzie mogła wydać decyzję środowiskową. Prace powinny ruszyć w tym roku.

Władze wyłoniły już wykonawcę przebudowy ul. Konstytucji 3 Maja. Jeśli nie będzie śniegu, prace rozpoczną się jeszcze w styczniu. Natomiast planowana nowa jezdnia na ul. Wierzbowej będzie budowana od marca.

Ten rok przyniesie też przebudowę ul. Jurowieckiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza do Ciepłej. Inwestycja będzie realizowane przez Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus, które buduje Galerię Jurowiecką u zbiegu ul. Jurowieckiej i Sienkiewicza. Prace rozpoczną się w kwietniu. Umowa z miastem przewiduje, że ulica ma być gotowa jeszcze przed oddaniem do użytku galerii. A ta ma zaprosić pierwszych klientów jesienią tego roku.

- Szacuję, że tegoroczne utrudnienia stanowią jakieś 10 procent tych, które mieliśmy w związku z przebudową skrzyżowania al. Piłsudskiego i Sienkiewicza - mówi szef zarządu dróg i inwestycji.
Dodatkowo, prace będą prowadzone także na szeregu ulic lokalnych: m.in. Długiej, Daliowej i ks. Grzybowskiego. Na drogi miasto wyda w tym roku około 160 mln zł, z czego około 60 będzie pochodziło z funduszy unijnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny