UwB. UMB. Politechnika Białostocka. Młodzi chcą na prawo,...

  UwB. UMB. Politechnika Białostocka. Młodzi chcą na prawo, medycynę, informatykę

  Marta Gawina mgawina@poranny.pl

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 10 lipca

  Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 10 lipca ©jch

  Rejestrację kandydatów zakończyły już UwB i Politechnika Białostocka. UMB przyjmuje chętnych, ale na wybrane kierunki
  Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 10 lipca

  Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 10 lipca ©jch

  Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ma w tej chwili 8,5 tysiąca kandydatów. Chętnych nie przyjmuje już na kierunek lekarski, lekarsko-dentystczny i farmację.

  Ten pierwszy znów jest najbardziej oblegany.
  O zawodzie lekarza marzy 3600 osób. Na studia dentystyczne zgłosiło się ok. 1800 kandydatów, na farmację - 800. Kto ma szansę na przyjęcie będzie wiadomo 9 lipca. Tego samego dnia UMB zakończą się zapisy na pozostałe kierunki. Tu na razie największą popularnością cieszą się fizjoterapia, analityka medyczna i techniki dentystyczne.

  Rejestrację kandydatów zakończyła największa uczelnia w mieście Uniwersytet w Białymstoku. Zarejestrowało się 6115 kandydatów. - Uczelnia przygotowała dla nich 2430 miejsc na 31 kierunkach - informuje Emilian Aksiucik z UwB.

  Najwięcej chętnych zarejestrowało się na prawo, bo aż 695 osób. Tuż za nim jest kryminologia z 618 chętnymi. O jedno miejsce walczy aż 12 osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też ekonomia (499), pedagogika (437), filologia angielska (380). Sporo osób zarejestrowało się także na nowe kierunki i specjalności. Na logistykę zarejestrowało się 180 kandydatów, na kognitywistykę i komunikację jest ponad 100 chętnych - wymienia Emilian Aksiucik z UwB.

  Nieco więcej chętnych niż miejsc jest też na filozofii i etyce, która ma zastąpić filozofię. Najmniej kandydatów zgłosiło się na fizykę, przyrodę, czy studia wschodnie.

  - Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 10 lipca. Osoby zakwalifikowane będą miały 3 dni - od 13 do 15 lipca - na dostarczenie wymaganych dokumentów. Na tych kierunkach, na których nie zostanie wyczerpany limit miejsc, od 27 lipca zostanie ogłoszona rekrutacja uzupełniająca, która potrwa do połowy września - dodaje przedstawiciel UwB.

  Także w tym tygodniu - 10 lipca wstępne wyniki rekrutacyjne ogłosi Politechnika Białostocka. Na potwierdzenie chęci studiowania kandydaci będą mieć trzy dni od 11 do 14 lipca, z wyłączeniem niedzieli.

  - Przebojem tego roku okazała się informatyka (prawie 600 osób zarejestrowanych). Kierunek ten wyprzedził popularną w ubiegłym roku logistykę (prawie 540 zgłoszeń). Niewiele mniej chętnych zgłosiło się na budownictwo. Na kolejnych miejscach są mechanika i budowa maszyn (prawie 400. zarejestrowanych) oraz automatyka i robotyka (300) - wymienia Dorota Sawicka z PB.

  Dodaje, że dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki, które są po raz pierwszy są w ofercie uczelni, czyli informatyka i ekonometria (ponad 140 rejestracji), czy matematyka stosowana, gdzie zgłosiło się ponad 100 osób.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo