MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Warszawska 10. Fabryka włókiennicza Julisza Flakiera wpisana do rejestru zabytków

(dor)
Ul. Warszawska 10. Fabryka włókiennicza Józefa Flakiera jest już wpisana d rejestru zabytków
Ul. Warszawska 10. Fabryka włókiennicza Józefa Flakiera jest już wpisana d rejestru zabytków Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Bryła i elewacje budynku fabryki włókienniczej Juliusza Flakiera, przy ul. Warszawskiej 10 w Białymstoku zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa podlaskiego. Podstawą wpisania obiektu do rejestru są zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe.

Budynek zlokalizowany przy ul. Warszawskiej 10 jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów ceglanych w Białymstoku z początku XX wieku.

Dwukondygnacyjna bryła budynku wraz z ceglanymi elewacjami prezentuje wybitne wartości artystyczne. Ceglane elewacje odznaczające się rozwiniętym bogactwem formy, reprezentują jeden z ówcześnie obowiązujący kierunków rozwoju w architekturze. Wiedza na temat kształtowania bryły budynku oraz zasad kompozycji elewacji jest niezwykle istotna w kontekście badania zabudowy miasta. Jego bryła wskazuje na przedwojenne rozplanowanie miasta, które po II wojnie światowej uległo znacznym przekształceniom. Tym samym zarówno bryła jak i elewacje posiadają wartość naukową, jako przedmiot badań nad budownictwem Białegostoku.

Historyczne i naukowe wartości podnosi fakt, że bryła i kompozycja elewacji budynku nie uległy znaczącym przekształceniom, co świadczy o wysokim stopniu zachowania substancji zabytkowej. Wartości historyczne związane są również z wybitną i zasłużoną dla miasta fabrykancką rodziną Flakierów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny