Budynek zlokalizowany przy ul. Warszawskiej 10 jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów ceglanych w Białymstoku z początku XX wieku.
Dwukondygnacyjna bryła budynku wraz z ceglanymi elewacjami prezentuje wybitne wartości artystyczne. Ceglane elewacje odznaczające się rozwiniętym bogactwem formy, reprezentują jeden z ówcześnie obowiązujący kierunków rozwoju w architekturze. Wiedza na temat kształtowania bryły budynku oraz zasad kompozycji elewacji jest niezwykle istotna w kontekście badania zabudowy miasta. Jego bryła wskazuje na przedwojenne rozplanowanie miasta, które po II wojnie światowej uległo znacznym przekształceniom. Tym samym zarówno bryła jak i elewacje posiadają wartość naukową, jako przedmiot badań nad budownictwem Białegostoku.
Historyczne i naukowe wartości podnosi fakt, że bryła i kompozycja elewacji budynku nie uległy znaczącym przekształceniom, co świadczy o wysokim stopniu zachowania substancji zabytkowej. Wartości historyczne związane są również z wybitną i zasłużoną dla miasta fabrykancką rodziną Flakierów.
Zobacz też: 03 01 2020 Tęcza na Centralu jako zabytek
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?