Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa przetarg na odśnieżanie Białegostoku w kolejnych latach. Miasto przedłużyło termin składania ofert. I zmieniło warunki zamówienia

wal
Usuwany śnieg przewożony jest na cztery działki na terenie Białegostoku: w okolicach ulicy Produkcyjnej, lotniska oraz Pietrasz.
Usuwany śnieg przewożony jest na cztery działki na terenie Białegostoku: w okolicach ulicy Produkcyjnej, lotniska oraz Pietrasz. A. Ludwiczak.UM Białystok
Po ostatnich intensywnych opadach i zakończonej czynnej akcji odśnieżania w Białymstoku trwa wywożenie zalegającego śniegu z okolic skrzyżowań ulic, przedszkoli i szpitali czy strefy płatnego parkowania. Zarazem toczy się też postępowanie przetargowe na odśnieżanie miasta w kolejnych trzech latach. Miasto wydłużyło termin składania ofert oraz zmieniło specyfikację zamówienia.

Spis treści

Nadmiernie zhałdowany śnieg pogarsza warunki widoczności i może zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Dlatego miasto Białystok zleciło wywóz zalegającego w mieście śniegu z okolic skrzyżowań ulic, lewo- i prawoskrętów, hałd ograniczających widoczność przy nawrotkach, a także m.in. przy przedszkolach i szpitalach. Śnieg wywożony jest także z parkingów w Strefie Płatnego Parkowania.

Radny pyta o odśnieżanie

O efektywność zimowego odśnieżania w ostatnich dniach zapytał prezydenta w interpelacji radny Henryk Dębowski. Złożył ją 17 stycznia, a trzy dni przed największymi opadami, które miały miejsce w sobotę 20 stycznia. Szef klubu PiS podkreślił, że ze względu na obfite opady śniegu nie sposób wyeliminować wszystkich związanych z nim utrudnień.

- Należy jednak zaznaczyć, że efektywne odśnieżanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz płynności ruchu w mieście - zaznaczył radny.

Dlatego zapytał o całą logistykę i nakłady finansowe dedykowane akcji zima w sezonie 2023/2024.

Prezydent ma dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi radnemu. Ale już teraz służby prasowe podkreślają, że biorąc pod uwagę ostatnie dni, firmy, z którymi miasto ma podpisane umowy na zimowe oczyszczanie, wywiązują się z podjętych zobowiązań.

Po sprawdzeniu sytuacji w różnych obszarach miasta, zostało potwierdzone działanie firm zgodne z przyjętymi harmonogramami i w obowiązującym czasie reakcji. W związku z tym, dotąd nie zostały nałożone kary na żadną z tych firm i informuje Agnieszka Błachowska, z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Trzy akcje walki ze śniegiem

Przypomnijmy, że w zależności od warunków pogodowych firmy zobowiązane są do prowadzenia następujących akcji:

Akcja bierna:

  • firmy są w dyspozycji zamawiającego,
  • pełnią dyżury dyspozytorskie i patrolują drogi, w razie konieczności zgłaszają potrzebę podjęcia akcji,
  • zwalczają śliskość na mostach, wiaduktach, estakadach oraz zjazdach i podjazdach,
  • usuwają sople lodowe z obiektów inżynierskich.

Akcja interwencyjna:
polega na jednokrotnym posypaniu środkami chemicznymi wszystkich ulic.

Akcja czynna:
polega na wykonywaniu czynności długotrwałych, związanych z utrzymaniem przejezdności ulic przez usunięcie śniegu i zwalczanie śliskości, zgodnie z przyjętymi standardami prowadzenia robót.

Na zimowe odśnieżanie miasta w sezonie 2023/2024 zaplanowano wydatek ok. 28 mln zł. Ostateczne rozliczenie nastąpi na koniec sezonu, bo wszystko zależy od tego, jaka będzie ta zima.

Gra o miliony na trzy lata za odśnieżanie

Równolegle do walki toczonej na ulicach, trwa inna walka. Chodzi o kontrakty na odśnieżanie Białegostoku od października 2024 do połowy maja 2027. Miasto tak jak w poprzednich zostało podzielone na sześć sektorów plus z węzeł Porosły. Z kolei postępowanie o zamówienie publiczne na 18. Pierwotnie urzędnicy czas na składanie ofert wyznaczyli na 25 stycznia. Teraz przesunęli go o prawie dwa tygodnie.

Zmienili równocześnie treść specyfikacji zamówienia. Tym samym wzięli pod uwagę sugestie wskazane w pytaniach od potencjalnych kontrahentów. Na przykład pierwotnie zamawiający dopuszczał złożenie ofert przez jedną firm tylko na cztery części.

Ograniczyło to możliwość otrzymania przez miasto konkurencyjnych ofert oraz potencjału firm - argumentowali potencjalni wykonawcy

Dlatego wnosili o zwiększenie pułapu do sześciu części zamówienia. Na ten postulat przystał urząd. Nie zgodził się natomiast na przywrócenie akcji czynnej ciągłej. Ta obowiązywała w poprzednich latach.

- Ostatnie trzy sezony pokazały, że wynagrodzenie za akcję ciągłą jest nieadekwatne do poniesionych kosztów - podnosili zainteresowani.

Ich zdaniem przywrócenie akcji ciągłej czynnej pozwoli na wydzielenie prac o zwiększonych nakładach.

- A co za tym idzie właściwe wynagrodzenie za wykonaną pracę - wskazywali potencjalni oferenci.

Urzędnicy nie podzielili tego punktu widzenia.

- Za prawidłowość kalkulacji cenowej odpowiada wykonawca - wyjaśnił wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Czas na składanie ofert firmy odśnieżające mają do 6 lutego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny