MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Prawie 1,8 mln złotych wyniosły kary naliczone firmom przez miasto od 2014 roku do połowy lutego 2021 rok

OPRAC.: wal
W ciągu ostatnich siedmiu lat najwięcej kar za odśnieżanie miasto nałożyło za rok 2021  (do połowy lutego)
W ciągu ostatnich siedmiu lat najwięcej kar za odśnieżanie miasto nałożyło za rok 2021 (do połowy lutego) Wojciech Wojtkielewicz
173 upomnień na prawie 1,75 mln złotych - takie kary od 2014 do połowy lutego 2021 miasto nałożyło na firmy odśnieżające. Tylko w jednym roku w ciągu tych siedmiu lat obyło się bez konsekwencji finansowych.

O tym, że za to, co działo się na białostockich ulicach na przełomie stycznia i lutego tego roku, kary dla firm odśnieżających mogą wynieść milion złotych mówił na lutowej [22.02.2021] sesji rady miasta prezydent Białegostoku. Tadeusz Truskolaski wymieniał, że do tej pory za nienależyte wykonywanie umów firmom odśnieżającym naliczono blisko 400 tys. zł kar. Szacował, że kolejne mogą być jeszcze większe i w sumie wynieść jeszcze ponad 570 tys. zł. Z kolei za odśnieżanie Białegostoku firmy miały w latach 2018-2021 w sumie otrzymać od miasta - zgodnie z wynikami przetargu - niespełna 39,2 mln zł.

Prezydent Białegostoku przedstawił radnym raport o odśnieżaniu miasta. Zaatakował PiS za konferencję prasową i udział w niej radcy prawnego

Ale już po sesji prezydent, w odpowiedzi na interpelację Henryka Dębowskiego, podało też w zestawieniu za ostatnie siedem lat liczbę i kwotę kar nałożonych na firmy odśnieżające. Część z nich od dawna nie świadczy już takich usług dla miasta. Z wykazu wynika, że w latach 2014-2021 odśnieżaniem miasta zajmowało się dziesięć firm. Już w pierwszym roku objętym zestawieniem posypało się 15 kar, z tego jeden podmiot zainkasował ich aż 9. Za to kolejny rok wszystkie firmy zakończyły na czysto. Sporadyczna liczbo upomnień była też w latach 2019 i 2021 (odpowiednio 5 i 4). Wiązało się to przeważnie z łagodna zimą. Za to jej tegoroczny atak skutkował największą liczbą kar w ciągu siedmiu lat. W 2021 roku miasto naliczyło ich 60 (dane do 15 lutego).

Rekordzistą pod tym względem jest firma Garden-Com. Miasto nałożyło na nią do połowy lutego 20 kar, a w sumie w latach objętych zestawieniem aż 63. O jedną karę mniej otrzymało przedsiębiorstwo Zarzecki, przy czym była to najczęściej kara firma w ciągu tych siedmiu lat. W zestawieniu pojawia się pięciokrotnie, a rekord pobiła w 2021 roku (do 15 lutego ukarano ją 18 raz). Na trzecim miejscu podium znalazła się firma Skwer Agnieszka Zawadzka. W tym roku otrzymała 13 kar (w 2019 r. - 2 i w 2020- 3). Tylko w tych latach pojawia się w zestawieniu.

Czytaj też:Białystok. Nie ma możliwości zawieszenia opłat w zaśnieżonej strefie płatnego parkowania. Ani przy każdym innym kataklizmie

Jeśli chodzi o wymiar finansowy kar to najboleśniej w ciągu tych siedmiu lat odczuła go firma Garden-Com (655 525 zł). O 7100 zł mniej zapłaciło przedsiębiorstwo Zarzecki. Trzecie miejsce w tym zestawieniu przypadło firmie Czyścioch, która w 2014 roku została ukarana na kwotę 140 325 zł.

W sumie kwota kar nałożonych na wszystkie firmy od 2014 do 15 lutego 2021 roku wyniosła prawie 1,75 mln zł. W zestawieniu są tylko dwa podmioty, do których miasto nie miało zastrzeżeń.

Czytaj też: Mieszkańcy zastanawiają się czy nie złożyć pozwu przeciwko miastu. Za śnieg i lód na ulicach (zdjęcia)

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny