TOGETAIR 2024 w Warszawie – przed nami drugi dzień eksperckich debat

Materiał informacyjny Togetair 2024
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W stolicy trwa V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących świat biznesu, administracji, nauki oraz NGO’s i mediów. Tegoroczna edycja ma miejsce w Varso Place – najwyższym budynku UE.

Tegoroczny, jubileuszowy TOGETAIR został objęty patronatem honorowym Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Całe wydarzenie otworzy Minister Klimatu i Środowiska - Paulina Hennig-Kloska.

V edycji Szczytu towarzyszy niezwykła oprawa – TOGETAIR odbywa się w tym roku w wyjątkowym miejscu – imponującej przestrzeni VARSO PLACE oraz VARSO TOWER, który jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

Gośćmi wydarzenia są między innymi Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska Nałęcz, Minister Tomasz Siemoniak oraz Kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ministrowie Anita Sowińska, Krzysztof Bolesta, Krzysztof Galos. Na wydarzeniu gościmy przedstawicieli organizacji międzynarodowych takich jak agenda ONZ UNEP/GRID, Europejski Bank Inwestycyjny, Parlament Europejski oraz Ambasada USA.

Razem dla klimatu – otwarcie sceny CLIMATE CARE

Tegoroczna edycja V Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR rozpoczęła się uroczystym otwarciem głównej sceny – CLIMATE CARE. W inauguracji dyskusji, jaka toczyła się na arenie, przewodniczącym został doświadczony dziennikarz oraz prezenter Przemysław Białkowski, wzięli udział Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego oraz Mark Brzeziński, The Ambassador of the United States to Poland.

Zbudowanie zrównoważonej przyszłości wymaga komunikacji, integracji oraz konstruktywnej dyplomacji. Wymaga skupienia, nie na tym co nas dzieli, ale na rzeczach, które nas łączą, jako sąsiadów i obywateli świata, bo największe zagrożenie dla nas nie zna granic – podkreślił ideę wydarzenia Mark Brzeziński.

Wierzę, że Europa może zrobić jeszcze więcej, jeśli nadal będziemy działać razem – zaznaczyła Roberta Metsola.

Scena CLIMATE CARE, obok dwóch pozostałych scen tematycznych wydarzenia – BUSINESS CONNECT oraz FURURE COOPERATION – stała się miejscem wielu inspirujących dyskusji i eksperckich spotkań.

Śniadanie prasowe TOGETAIR 2024 z udziałem kluczowych mediów

Podobnie, jak w przypadku minionej edycji, także tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny poprzedziło śniadanie prasowe z udziałem kluczowych mediów oraz cenionych dziennikarzy. Spotkanie rozpoczął Artur Beck, producent Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR:

Jesteśmy zachwyceni, że tylu partnerów zewnętrznych z nami współpracuje (...) To, co nas wyróżnia i to, o co walczymy, to TOGETAIR w liczbach – zwrócił się do obecnych na śniadaniu prasowym dziennikarzy, prelegentów oraz partnerów. – W ten sposób idea TOGETAIR jest ponad wszelkimi granicami i ponad wszelkimi podziałami. Dziękujemy, że jesteście z nami.

Podczas śniadania prasowego zabrał głos także Michał Bańka, Co-founder Accelpoint sp. z o.o. Poruszył kwestie związane z finansowaniem polskich innowacji klimatycznych.
Dzięki współpracy z TOGETAIR mamy możliwość zaprezentowania pierwszego w Polsce raportu w tym zakresie. Badanie prowadzone w oparciu o 133 spółki dotyczy start up’ów działających w obszarze green tech. Prezentacja w ramach panelu będzie okazją do wysłuchania m.in. tego, kto finansuje polskie start up’y w tym obszarze, kto jest odbiorcą ich rozwiązań i jakiego rzędu są to przychody – zaznaczył Michał Bańka.

Wyniki pierwszego raportu polskiej branży w tym zakresie zaprezentowane zostaną w ramach jednego z paneli dyskusyjnych, które odbędą się jeszcze dziś na scenie FUTURE COOPERATION.

Śniadanie prasowe stało się także areną ogłoszenia istotnej informacji, którą przedstawił Szczepan Ruman, Prezes Zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A.:

Od 2 lat komunikujemy, że współpracujemy z Rolls-Royce jako partnerem projektu SMR. Do tej pory nie mówiliśmy jednak, że 14 grudnia wystąpiliśmy o zasadniczą decyzję rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR – zaznaczył. – Otrzymaliśmy pozytywną opinię Ministra Aktywów Państwowych, Pana Borysa Budki oraz opinię Głównego Geologa Kraju. Trzecia pozytywna decyzja, na jaką czekaliśmy, to decyzja ABW – ją także udało się uzyskać. Decyzja ta jest absolutnie kluczowa, aby wskazać, że dane przedsięwzięcie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju (…).

Przed prelegentami oraz uczestnikami wydarzenia drugi dzień interesujących debat. Podczas tegorocznej edycji nie brakuje power speechy oraz dyskusji toczących się przy okrągłych stołach.

Najważniejsze tematy drugiego dnia wydarzenia:

•NextGenerationEU: nowa jakość UE. Ekologia, Cyfryzacja, Zdrowie, Równość. Bezpieczeństwo.
•O co walczą rolnicy? Nowy zielony ład w rolnictwie i przetwórstwie żywności?
•Termomodernizacja i redukcja emisji budynków.
•EkoRegiony - Jak wykorzystać potencjał samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju.
•Świat Zero Waste – ponowne czy wielokrotne życie odpadów?
•Pilna czy zrównoważona Transformacja energetyczna? Przeciwdziałanie zmianie klimatu czy bezpieczeństwo?
•Smart City, usługi, budynki i mieszkania neutralnie klimatyczne.
•Neutralność klimatyczna i nowe technologie szansą na zbudowanie przewagi gospodarczej w rywalizacji europejskiej i światowej.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR to cykliczne wydarzenie, którego celem jest zbudowanie platformy służącej wymianie idei, współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięciu celów klimatycznych oraz wspieraniu ambitnych, racjonalnych ekonomicznie i społecznie inicjatyw polskiej polityki klimatycznej. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei. Tegoroczna edycja po raz kolejny stała się areną wymiany myśli, doświadczeń i eksperckich rekomendacji.
Ze szczegółami oraz agendą tegorocznej edycji Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024 można zapoznać się na stronie organizatora: https://togetair.eu/agenda/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: TOGETAIR 2024 w Warszawie – przed nami drugi dzień eksperckich debat - Dziennik Bałtycki

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny