Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technotalent 2016. Talenty do wykorzystania

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Michał Gumowski, Marcin Żukowski, Dawid Kamieński, Damian Zajko, Kamil Guz - ekipa twórców robota Bobota. Docelowo Bobot, przyjaciel dzieci, ma mieć około 1,4 metra wzrostu.
Michał Gumowski, Marcin Żukowski, Dawid Kamieński, Damian Zajko, Kamil Guz - ekipa twórców robota Bobota. Docelowo Bobot, przyjaciel dzieci, ma mieć około 1,4 metra wzrostu. Wojciech Wojtkielewicz
Wymyślili robota - opiekuna chorych, platformę rehabilitacyjną, zegarek uczący programowania. Projekty laureatów konkursu Technotalent 2016 napawają optymizmem jego organizatorów.

W tegorocznej edycji konkursu zachwyciły mnie dwie rzeczy - mówi z satysfakcją Marek Siergiej, prezes firmy Promotech, przewodniczący Rady Fundacji Technotalenty, która w 2014 roku postawiła sobie za cel wspieranie młodych, kreatywnych ludzi z województwa podlaskiego. - Pierwsza - to ogromny wzrost poziomu projektów prezentowanych w tej 3. już edycji konkursu. Są coraz ciekawsze, bardziej dojrzałe, zaawansowane technologicznie. A druga sprawa - dodaje przedsiębiorca - to szokujący wręcz wzrost jakości projektów uczniowskich. Przecież autor nagrodzonego w kategorii Technika nWatch’a, zegarka do nauki programowania jest jeszcze uczniem III LO w Białymstoku, a potrafił nam już zaprezentować trzy prototypy tego urządzenia!

Piotr Wasilewski, bo o nim mowa, odebrał wczoraj na gali konkursu czek o wartości 10 tys. zł. Ufundowany przez Izbę Przemysłowo-Handlową ma służyć dalszemu rozwojowi młodego człowieka i jego pomysłu.

nWatch to możliwe (ze względów technicznych i cenowych) do samodzielnego złożenia urządzenie - zegarek, którego wykonanie służy nauce programowania. Można na nim ustawiać godzinę, budzik, wprowadzić program z planem lekcji itp.

Z kolei pięcioosobowa ekipa studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej zdobyła czek ufundowany przez ich uczelnię za robota Bobota. Miałby być wykorzystywany w szpitalach jako pomoc służb medycznych i jako przyjaciel małych pacjentów opowiadający im bajki czy rozśmieszający obrazkami wyświetlanymi na „buzi”.

Bobot zdobył nagrodę w kategorii Technotalent PB.

Natomiast za projekt, który miał największy potencjał komercjalizacji (kategoria Biznes) uznany został Physio Toys. Pod tą nazwą kryje się urządzenie ułatwiające rehabilitację pacjentów z problemami ruchowymi lub po prostu poprawiający sprawność fizyczną. To platforma ustawiona na pajączkowatym robocie. Można na nią wejść i starać się utrzymać równowagę lub po prostu ustawić na niej stopy i tak gimnastykować stawy.

Swoją genezę projekt ma w realnej sytuacji. Paweł Grześ, wcześniej student elektroniki na PB, obecnie doktorant Wojskowej Akademii Technicznej trafił do gabinetu rehabilitacji, gdzie pracuje Ewelina Kamińska. Od słowa do słowa i wymyślili razem Physio Toys, a wczoraj Narodowy Bank Polski nagrodził ich projekt czekiem na 10 tys. zł.

- Teraz najważniejsze, żeby talent tych niezwykłych ludzi mógł się dalej rozwijać u nas - komentował po gali konkursu Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego należącej do Fundacji.

Rozmowa

Dlaczego powstała fundacja Technotalenty?

dr Jolanta Koszelew, prezes zarządu fundacji Technotalenty: Nasza inicjatywa wyrosła z grona przedsiębiorców, którym brakuje talentów. Są one potrzebne, bo są motorem napędowym innowacyjnych produktów.

Dlaczego tak ważne jest, żeby w tę promocję zaangażowali się właśnie przedsiębiorcy?

To na pewno z korzyścią dla tych młodych ludzi. Bo mamy dwie grupy talentów: pierwsza z tych grup marzy o własnej firmie. Druga marzy o fajnym pracodawcy, u którego będzie mogła rozwijać talent.

Dlaczego ta komercjalizacja jest taka trudna?

Pomysł może być fajny, może też być fajnie realizowany przez osoby utalentowane technicznie, dopóki dotyczy tylko aspektów technicznych. Natomiast potem trzeba część zespołu zaangażować w operacje, które nie są młodym ludziom znane. Ktoś musi przecież sprzedawać, zająć się marketingiem, klientami. I zawsze ten etap, kiedy projekt jest już gotowy do pokazania światu, do momentu zdobycia pierwszych klientów, jest bardzo trudny. Dlatego na tym etapie wsparcie powinno być najintensywniejsze.

Czyli największy problem jest w braku doświadczenia?

Tak. A to doświadczenie mają właśnie przedsiębiorcy. Bo to oni są na rynku od lat i umieją zdobyć klienta, wiedzą, jak go znaleźć, jak go przekonać, by kupili produkty firmy.

Rozmawiała Agata Sawczenko

Lista laureatów w poszczególnych kategoriach:

  • Technika: nWatch - zegarek do nauki programowania - Piotr Wasilewski

;

  • Technotalent PB: Bobot - prawdziwy przyjaciel - Marcin Żukowski, Dawid Kamieński, Damian Zajko, Kamil Guz

;

  • Biznes: PhysioToys - Ewelina Kamińska, Paweł Grześ; Inspiracje 2016

:

  • Specvis - darmowe i otwarte oprogramowanie do badania pola widzenia u ludzi - Piotr Dzwiniel

;

  • nagroda dla najlepszego projektu uczniowskiego: Daj szansę niepełnosprawnym ruchowo, czyli przystosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych - Izabela Kazberuk, Damian Orzechowski, Konrad Andrzejuk, Justyna Chodorow; oraz nagroda dla opiekuna projektu uczniowskiego: Ireny Osiak z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny