Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Jury nagrodziło twórców najlepszych prac. Zobacz zdjęcia z gali!

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
- Prac dobrych, napisanych solidnie, prac, gdzie widać było, że młody człowiek włożył swój wysiłek, było wiele - ocenia dr Tomasz Madras, przewodniczący kapituły konkursowej (na zdj. wręcza dyplom)
- Prac dobrych, napisanych solidnie, prac, gdzie widać było, że młody człowiek włożył swój wysiłek, było wiele - ocenia dr Tomasz Madras, przewodniczący kapituły konkursowej (na zdj. wręcza dyplom) Magda Ciasnowska
Znamy wyniki XII edycji konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Młodzież z całej Polski wzięła udział w finałowej gali zorganizowanej w Białymstoku.

Spis treści

Dobiegła końca XII. edycja Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. W czwartek (14 marca) w Auli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbyła się jego uroczysta gala finałowa.

Wasilewski: Chcemy promować genialną postać Romana Dmowskiego

Inicjatywa Fundacji Obowiązek Polski od lat angażuje uczniów szkół średnich z całej Polski do tworzenia prac pisemnych, plastycznych bądź filmowych.

Dajemy możliwości młodzieży wyzwolić energię i kreatywność na tych wszystkich polach - mówi Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski. - Chcemy przede wszystkim promować genialną postać w Romana Dmowskiego, za którą stoi potężna myśl ideowa. Powinna ona dawać młodzieży płaszczyznę do krytycznego myślenia i wyzwolić używanie rozumu do odnajdywania tego ponadczasowego przekazu.

Uczestnicy konkursu mieli do wyboru jedno z trzech trzy zadań: napisanie eseju, wykonanie pracy plastycznej lub zrealizowanie krótkiego filmu. Ich praca musiała polegać na interpretacji tegorocznego tematu:

Roman Dmowski - Idea Wszechpolska na podstawie cytatu: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować”.

- Tym razem skupiliśmy się na idei wszechpolskiej i na wszystkim, co ze sobą niesie. To demokratyzm, wszechstanowość, działanie na rzecz ojczyzny, szukanie swoich obowiązków wynikających z tego, że przynależymy do narodu. I przed tymi zagadnieniami staje młody człowiek - mówi prezes Fundacji Obowiązek Polski.

Co mówi jury o pracach?

W tym roku do kapituły konkursu wpłynęło ponad 500 prac. - Zainteresowanie było tak duże, że musieliśmy zwiększyć kapitułę - przyznaje Dariusz Wasilewski. Po po burzliwych naradach jury wyłoniło 30 laureatów. Ich nazwiska zostały ogłoszone podczas gali.

- Prace dobre od prac wybitnych różnią się tym, że te pierwsze ładnie, schludnie i często kompetentnie odnoszą się do twórczości, działalności, myśli politycznej i życia Romana Dmowskiego. Prace wybitne potrafią odwołać się do tego, co jest szczególnie ważne w danej edycji konkursu. Potrafią wydobyć sens bądź sensy z tych cytatów - mówi dr Tomasz Madras, przewodniczący "eseistycznej" części kapituły. - Prac dobrych, napisanych solidnie, prac, gdzie widać było, że młody człowiek włożył swój wysiłek, było wiele. Przynajmniej kilkadziesiąt.

Laureaci konkursu

W kategorii "esej" pierwsze miejsce zajęła Paulina Kamyk z Bydgoszczy, w kategorii "praca plastyczna" na najwyższym stopniu podium stanęła Weronika Osiak z Garwolina. W kategorii "film" nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce zajęli ex aequo Paulina Myszk z Sierakowic oraz Dawid Maciejewski, Aleksandra Cieślak i Kamil Szymczak z Jarocina.

- Skupiłam się na czymś więcej, niż rozbicie w zaborach. Starałam się pisać nie tylko o jedności etnicznej, ale też kulturowej czy religijnej - mówi Paulina Kamyk. - Jestem bardzo zafascynowana koncepcjami Romana Dmowskiego, tym jak operował słowem. Byłam naprawdę pod wrażeniem, gdy czytałam te książki i starałam się ułatwić w odbiorze to, co mógł chcieć przekazać.

Podczas gali konkursu uczestników czekało wiele atrakcji. Wyświetlano filmy przygotowane przez młodzież, można było obejrzeć wystawę prac finalistów konkursu plastycznego oraz wystawę IPN o Romanie Dmowskim. Były też dyskusje i ciekawostki historyczne.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny