Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatry amatorskie spotkały się w Podlaskim Instytucie Kultury na specjalnej konferencji. To największa tego typu impreza w Polsce.

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Za nami kolejna, trzecia już edycja Konferencji Ruchu Teatrów Amatorskich - Edukacja. Inspiracja. Praktyka. Dostępność
Za nami kolejna, trzecia już edycja Konferencji Ruchu Teatrów Amatorskich - Edukacja. Inspiracja. Praktyka. Dostępność Wojciech Wojtkielewicz
30 listopada i 1 grudnia w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury odbyła się dwudniowa konferencja skierowana do instruktorów, twórców i inicjatorów zainteresowanych działaniami teatrów amatorskich. Pierwszego dnia zaprezentowało się 11 grup teatralnych, a na konferencję zarejestrowało się około 70 osób. Jest to trzecia edycja i, co ważne - prawdopodobnie jedyne takie wydarzenie w Polsce.

- Pierwszy dzień konferencji dotyczył kondycji teatrów amatorskich w naszym województwie - mówi Emilia Wyszkowska Z Podlaskiego Instytutu Kultury, specjalista do spraw teatralnych, koordynator konferencji. - Instruktorzy, reżyserzy teatrów amatorskich spotkali się, prezentowali swoje teatry, mówili o tym, co ich boli, ale też o swoich osiągnięciach, o tym, jak działają, jak funkcjonują teatry amatorskie w naszym województwie.

Głównym celem wydarzenia jest wspieranie rozwoju Amatorskiego Ruchu Artystycznego, w tym Amatorskiego Ruchu Teatralnego jako ważnego czynnika kulturotwórczego regionu. W programie dwudniowej konferencji znalazły się: sesje stolikowe, prezentacje teatrów, pokazy spektakli, prelekcje, panele Q&A oraz debata.

Konferencja Teatrów Amatorskich w PIK mówiła o dostępności

- W tym roku nasza konferencja dotyczy bardzo mocno dostępności i to rozumianej na dwa sposoby - twierdzi Wyszkowska. - Z jednej strony to dostępność jaką jest praca z osobami z niepełnosprawnością – w tym z niepełnosprawnością intelektualną. Ale chodzi także o dostępność teatru amatorskiego, jako czynnika kulturotwórczego naszego regionu. Chcemy pokazać, że te teatry są bardzo ciekawą ofertą kulturalną. Cenimy teatry profesjonalne, ale teatry amatorskie też mają bardzo duży potencjał. A aktorzy amatorzy są też przecież często widzami w teatrze profesjonalnym.

Uczestnicy skupili się na refleksji wokół następujących kręgów tematycznych: dostępność, proces twórczy, praca teatralna z osobami z niepełnosprawnością (w tym niepełnosprawnością intelektualną) oraz teatroterapia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny