MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w kinie Ton. Zmienia się miejsce, ale poziom wykonawców niezmiennie pozostaje wysoki

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Dzięki temu festiwalowi możemy się rozwijać – zapewnia Maria Sawicka, jedna z uczestniczek tegorocznej edycji festiwalu, która wystąpiła podczas konferencji prasowej – Pojawiałam się już na festiwalu w poprzednich latach i chętnie wracam. Atmosfera jest przemiła, widownia zawsze nas wspiera i nam kibicuje. I sama Łucja Prus, która jest bardzo ważną częścią polskiej muzyki. Cieszę się, że mogłam lepiej poznać jej twórczość.
Dzięki temu festiwalowi możemy się rozwijać – zapewnia Maria Sawicka, jedna z uczestniczek tegorocznej edycji festiwalu, która wystąpiła podczas konferencji prasowej – Pojawiałam się już na festiwalu w poprzednich latach i chętnie wracam. Atmosfera jest przemiła, widownia zawsze nas wspiera i nam kibicuje. I sama Łucja Prus, która jest bardzo ważną częścią polskiej muzyki. Cieszę się, że mogłam lepiej poznać jej twórczość. Wojciech Wojtkielewicz
Nie w Spodkach PIK, jak do tej pory, a w kinie Ton, odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. To impreza organizowana od lat przez Podlaski Instytut Kultury, która stała się trampoliną do kariery dla wielu początkujących wykonawców. W tym roku festiwal uświetnią też koncerty Urszuli Dudziak, Stanisława Soyki i Hanny Banaszak.

W poniedziałek, 18 września, w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury, odbyła się konferencja prasowa prezentująca szczegółowy program festiwalu.

Przesłuchania konkursowe i występy gwiazd

Podczas tegorocznej edycji wystąpi dwudziestu młodych wokalistów, których przesłuchania będzie można oglądać w kinie Ton. Miejsce prezentacji zostało zmienione przez wzgląd na rozpoczynający się właśnie remont Spodków, w których mieści się główna siedziba Podlaskiego Instytutu Kultury.

Ale festiwal to nie tylko występy konkursowe. Odbędą się też koncerty gwiazd: Urszuli Dudziak, Hanny Banaszak i Stanisława Soyki. Tegoroczna edycja rozpocznie się 29 września i potrwa do 1 października.

- Osoby, które wezmą udział w przesłuchaniach, są to osoby niesamowicie utalentowane - zapewnia Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK. - Jestem niezmiernie wdzięczna, że ci wszyscy uczestnicy chcą brać udział w naszym festiwalu. Cieszę się, że Podlaski Instytut Kultury jest swojego rodzaju trampoliną do kolejnych etapów w karierze.

Zakwalifikowani uczestnicy w różnym wieku, pochodzący z całej Polski, zaprezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus - artystki pochodzącej z Białegostoku - oraz utwory zarówno znanych, jak i debiutujących autorów piosenki literackiej. Towarzyszyć im będzie band Piotra Matuszczyka. Występy oceni jury, w którym zasiadają m.in. Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz, Jan Wołek. Festiwal jest adresowany przede wszystkim do uczniów i studentów szkół artystycznych – teatralnych, muzycznych, estradowych, ale także do osób dotychczas niezwiązanych zawodowo ze sceną.

Młodych wykonawców warto wspierać przychodząc na przesłuchania

- W tym roku naprawdę zaszaleliśmy z programem - mówi Marta Szałkiewicz, koordynatorka festiwalu. - Uważam, że jest niesamowity. Każdy może wybrać coś dla siebie. W szczególności zapraszam na przesłuchania konkursowe, na które wstęp jest wolny. Pamiętajmy, że młodzi wykonawcy potrzebują wsparcia publiczności, potrzebują przyjaznych ludzi na widowni.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus organizowany jest przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku od 2008 roku. To już XV edycja tego przedsięwzięcia. Czeka nas czas wypełniony przesłuchaniami i występami młodych, utalentowanych artystów oraz koncertami wybitnych muzyków polskiej sceny.

- Dzięki temu festiwalowi możemy się rozwijać – zapewnia Maria Sawicka, jedna z uczestniczek tegorocznej edycji festiwalu, która wystąpiła podczas konferencji prasowej. – Pojawiałam się już na festiwalu w poprzednich latach i chętnie wracam. Atmosfera jest przemiła, widownia zawsze nas wspiera i nam kibicuje. I sama Łucja Prus, która jest bardzo ważną częścią polskiej muzyki. Cieszę się, że mogłam lepiej poznać jej twórczość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny