Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatarskie rękopisy w muzeum

(ak)
Takie chamaiły powstawały wśród Tatarów polskich, ale przepisano je alfabetem arabskim – najnowszy zakup muzeum prezentuje Lucyna Lesisz.
Takie chamaiły powstawały wśród Tatarów polskich, ale przepisano je alfabetem arabskim – najnowszy zakup muzeum prezentuje Lucyna Lesisz. Anatol Chomicz
Kolejne tatariany wzbogaciły zbiory białostockiego Muzeum Historycznego.

Wśród najcenniejszych przedmiotów związanych z kulturą i tradycją tatarską w naszych zbiorach są własnoręcznie przepisywane przez Tatarów Korany i chamaiły, czyli modlitewniki - mówi Lucyna Lesisz, kierowniczka Muzeum Historycznego w Białymstoku. - Zakupiliśmy pochodzące z XIX wieku rękopisy, przywiezione do Polski po II wojnie światowej z Wilna i Iwia na Białorusi.

Placówka, które ma największą w kraju kolekcję tatarianów - pamiątek związanych z osadnictwem tatarskim na ziemiach polskich, może pochwalić się sześcioma takimi książkami. Oprócz modlitw w języku arabskim, można w nich znaleźć modlitwy po turecku, polsku czy białorusku.

- Często były jedynymi książkami w domu, dlatego zapisywano w nich ważne informacje z życia rodziny takie jak daty narodzin i śmierci jej członków, ale też długi - mówi Lucyna Lesisz.

W zbiorach muzeum można znaleźć trzy rodzaje modlitewników: zwykłe chamaiły wykorzystywane do modlitw przez imamów, najcenniejszy chamaił fałdżejski, zawierający zapisy służące wróżbiarstwu i znachorstwu oraz chamaiły-talizmany, czyli małe modlitewniki, które noszono przy sobie. Miały chronić przed śmiercią i chorobami.

Nowe muzealne nabytki muszą teraz przejść kosztowną konserwację. W maju przy okazji jubileuszu 20-lecia Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowana będzie wystawa rękopisów. Będzie także spotkanie poświęcone arabskiej kaligrafii z dr Jakubem Al-Khamisi z Zakładu Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny