Nasza Loteria

Szlak drewnianych cerkwi prawosławnych w gminie Michałowo. Poznaj ciekawe świątynie [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Cerkiew św. Mikołaja w Michałowie. Smukła, oczywiście drewniana, z charakterystyczną dla Podlasia bryłą, kryje w swoim wnętrzu prawdziwy unikat – niezwykłe polichromie, dzieło życia profesora Adama Stalony-Dobrzańskiego. W pracach pomagał mu, wtedy trzydziestokilkuletni, Jerzy Nowosielski, dziś uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Jest to drewniana świątynia na kamiennym fundamencie, zbudowana w latach 1907–1908. Posiada trzy krużganki, które nadają budowli kształt krzyża. Nad nawą znajduje się 5 kopuł – jedna duża i cztery mniejsze. Od frontu umiejscowiona jest wieża-dzwonnica o wysokości 31 m, również zwieńczona kopułą.
Cerkiew św. Mikołaja w Michałowie. Smukła, oczywiście drewniana, z charakterystyczną dla Podlasia bryłą, kryje w swoim wnętrzu prawdziwy unikat – niezwykłe polichromie, dzieło życia profesora Adama Stalony-Dobrzańskiego. W pracach pomagał mu, wtedy trzydziestokilkuletni, Jerzy Nowosielski, dziś uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Jest to drewniana świątynia na kamiennym fundamencie, zbudowana w latach 1907–1908. Posiada trzy krużganki, które nadają budowli kształt krzyża. Nad nawą znajduje się 5 kopuł – jedna duża i cztery mniejsze. Od frontu umiejscowiona jest wieża-dzwonnica o wysokości 31 m, również zwieńczona kopułą. mat. gminy Michałowo
Gmina Michałowo zaprasza na szlak drewnianych świątyń prawosławnych. Można obejrzeć świątynie bogate w detale architektoniczne oraz z kanciatymi kopułami. O architekturze cerkiewnej opowiada nam białostocki architekt Jan Kabac.

Wakacje to czas odpoczynku i nabierania sił przed powrotem do szkoły i pracy. A nie każdy ma możliwości czy chęci na odwiedzanie zamorskich krain i często jest zmuszony do spędzenia urlopu w mieście. Czemu więc nie poznać najbliższej okolicy? Można też odwiedzającym nas przyjaciołom czy rodzinie zaproponować rajd po podlaskich atrakcjach. Jedną z nich jest niewątpliwie szlak drewnianych cerkwi prawosławnych w gminie Michałowo – odrestaurowanych, drewnianych perełek architektury, religii i kultury tych ziem.

Czytaj też: Dwie świątynie pod jednym dachem. Tak przed I wojną światową było w dzisiejszym kościele w Karolinie

Rozmowa z białostockim architektem Janem Kabacem.

Czy architektura podlaskich cerkwi różni się czymś od cerkwi rosyjskich?

Na Podlasiu nie wytworzył się jakiś osobny styl budowania drewnianych cerkwi. Wiele z nich, takich jak np. w Nowej Woli, Michałowie, Milejczycach czy Narwi są dosłownym przeniesieniem wzorów rosyjskich. Zresztą nie było nawet czasu, by wytworzył się u nas jakiś odrębny styl. Polski kościół prawosławny dostał autokefialię w XX-leciu międzywojennym. Wcześniej te ziemie były częścią Cesarstwa Rosyjskiego.

Na szlaku cerkwi w gminie Michałowo mamy chociażby świątynie w Juszkowym Grodzie. Jak widać jest nieco inna niż standardowe cerkwie z drewna.

To prawda. Chodzi o środkową część świątyni, która ma formę prostopadłościanu z płaskim dachem, co w architekturze drewnianej raczej nie występuje.

Czytaj też: Prawosławie wyróżnia się szczególnie bogatą duchowością

Na szlaku jest też chociażby cerkiew w Nowej Woli, gdzie uwagę zwraca bogaty ornament na wejściu do świątyni. Przywodzi na myśl domy ze szlaku otwartych okiennic.

Dokładnie. Najuboższa jeśli chodzi o detal architektoniczny jest zaś cerkiew w Topolanach.

Ta cerkiew wyróżnia się za to tym, że nie ma cebulastej kopuły, ale kanciastą - przypominającą trochę architekturę kościelną.

Mi się tak nie kojarzy. Choć faktycznie prawosławne kopuły są zazwyczaj cebulaste, to kanciaste też jednak czasami występują. Być może wynika to z tego, że są łatwiejsze w wykonaniu niż te obłe.

Czytaj też: Sowieci niszczyli Cerkiew. Zamach na Kościół prawosławny

Topolany pokazują też, że nie wszystkie prawosławne świątynie buduje się na planie krzyża.

Faktycznie. Drugą formą jest forma prostokątna. Wszystkie cerkwie składają się z trzech części: przedsionka, nawy dla wiernych i części ołtarzowej. Nawę od części ołtarzowej dzieli ikonostas z carskimi wrotami. Nad nawą znajduje się główna kopuła. A pozostałe cztery mniejsze - jedna nad wejściem, druga nad ołtarzem i dwie po bokach. Przypadkowe nie jest też położenie cerkwi względem stron świata. Wejście zawsze zlokalizowane jest od Zachodu. Natomiast wierni patrząc na ołtarz, patrzą na Wschód. Chodzi o symbolikę - że tak jak wschodzi Słońce, tak wschodzi też wiara.

Zobacz też: Sobór św. Mikołaja. Cerkiew świętuje przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny