Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła bez przemocy: Ruszył konkurs na najlepszy projekt wolontaryjny

Adrian Kuźmiuk
Ubiegłoroczni zwycięzcy konkursu na najlepszy projekt wolontaryjny przed Belwederem
Ubiegłoroczni zwycięzcy konkursu na najlepszy projekt wolontaryjny przed Belwederem Fot. Szkoła bez przemocy
Tylko do 7 stycznia można zarejestrować wolontaryjne projekty. Konkurs skierowany jest do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Idea konkursu

Po raz drugi ruszył ogólnopolski konkurs na najlepsze projekty wolontaryjne. Głównym jego celem jest zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodziców w działania na rzecz innych osób, organizacji, czy idei. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać jak wiele dobrego można zrobić dla innych, dobrze się przy tym bawiąc i rozwijając swoje umiejętności.

Wspólna praca nad pomysłem i realizacją projektu to idealny sposób na włączenie się rodziców w życie szkoły swojego dziecka, poznanie szkolnego środowiska, sposobu pracy oraz kreatywne spędzenie wolnego czasu z dzieckiem.

Kto może wziąć udział w konkursie

Do konkursu mogą przystąpić wszystkie szkoły, które biorą udział w V edycji programu "Szkoła bez przemocy". Od 19 listopada nauczyciele zgłaszają konkursowe projekty. Ich autorami mogą być wszyscy uczestnicy społeczności szkolnej: nauczyciele, uczniowie oraz rodzice.

Projekt realizować może tylko powołana na potrzeby konkursu Szkolna Grupa Wolontaryjna lub istniejący już w danej placówce Szkolny Klub Wolontariusza. Ważne jednak, aby w skład takiej grupy poza uczniami i nauczycielami wchodzili rodzice, dzięki którym szanse na wygraną zdecydowanie się zwiększają. Jednym z kluczowych kryteriów oceny będzie poziom zaangażowania rodziców w realizację projektu.

Do koordynacji pracy Grupy musi zostać wyznaczony Opiekun Projektu. Opiekunem Projektu może być tylko osoba dorosła (nauczyciel, pedagog, psycholog szkolny). Jeśli w szkole istnieje już Szkolny Klub Wolontariusza Opiekunem Projektu zostaje Koordynator Klubu.

Opiekun projektu zobowiązany jest do umieszczania przynajmniej raz na dwa tygodnie sprawozdań z realizacji projektu. Z każdej szkoły do konkursu może być zgłoszony tylko jeden projekt.

Jak zgłosić się do konkursu?

Każda szkoła zainteresowana udziałem w konkursie, tworzy projekt działań wolontaryjnych, których realizacja zaplanowana jest na okres od 10 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. Spośród prawidłowo zgłoszonych i realizowanych projektów Jury wybierze 48 zwycięskich.

Aby zgłosić się do konkursu należy do 7 stycznia 2011 roku wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.szkolabezprzemocy.pl . Formularz dostępny jest w indywidualnym panelu szkoły, zarejestrowanej w V edycji Programu. Każda szkoła, która przystąpiła do tegorocznej edycji Programu posiada własne konto szkoły i tam może dokonać zgłoszenia swojego projektu.
Wszystkie nadesłane projekty są weryfikowane przez Biuro Programu pod względem formalnym. Dlatego też bardzo istotne jest, aby projekty napisane były zgodnie z wymogami formularza i Regulaminu konkursu, a dodatkowo w sposób jasny i przejrzysty. Każdy projekt, który przejdzie pozytywną ocenę formalną otrzymuje zwrotnie potwierdzenie przyjęcia oraz link z dostępem do wpisywania sprawozdań z realizacji.

W następnym kroku należy wypełnić Deklarację uczestnictwa w konkursie. Wydrukowaną, podpisaną i opieczętowaną przesłać na adres Biura Programu: Profile Sp. z o.o., skrytka pocztowa 36, 00-967 Warszawa 86, z dopiskiem: Konkurs "Szkoła bez przemocy" - wolontariat.

Rejestracja i nadsyłanie deklaracji potrwa do 7 stycznia 2011 r. (decyduje data stempla pocztowego)

Kryteria i oceny

Oceny realizowanych projektów dokonywać będą przedstawiciele Rady Programu oraz eksperci z Centrum Wolontariatu. Projekty oceniane będą m.in. na podstawie:

- poziomu zaangażowania wolontariuszy

- poziomu zaangażowania rodziców w realizację projektu,

- użyteczności działań z punktu widzenia beneficjentów Projektu,

- osiągnięcia założonych efektów,

- długofalowości Projektu (możliwość kontynuacji działań),

- nowatorstwa i oryginalności koncepcji.

Zwycięzcy i nagrody

Z każdego województwa zostaną wybrane trzy najlepsze projekty: ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Nagrodą w konkursie dla wybranych uczniów - liderów szkolnych grup wolontaryjnych będzie udział w II edycji Letniej Szkoły Liderów Wolontariatu - tygodniowym letnim obozie, podczas którego oprócz atrakcji wypoczynkowych zaplanowane są warsztaty dla młodych liderów wolontariatu oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Poza tym najlepsi wolontariusze i ich opiekunowie zostaną zaproszeni na uroczystą galę wręczenia nagród podczas Dnia Szkoły bez Przemocy.

Partnerem merytorycznym konkursu na wolontariat jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

Program Szkoła bez przemocy prowadzi “Kurier Poranny" wraz z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Partnerem Honorowym jest Prezydent RP.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny