Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Sybiraka i 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Wśród wydarzeń upamiętniających te daty jest m.in. spektakl i mapping

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Spektakl "Sztambuch syberyjski - impresje" zobaczyć będzie można 16 i 17 września w Muzeum Pamięci Sybiru, a na scenie wystąpią studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku
Spektakl "Sztambuch syberyjski - impresje" zobaczyć będzie można 16 i 17 września w Muzeum Pamięci Sybiru, a na scenie wystąpią studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku Tomasz Pienicki
Wystawa plenerowa, mapping i spektakl to tylko niektóre wydarzenia, które będą towarzyszyć tegorocznym obchodom Światowego Dnia Sybiraka w Białymstoku. Połączone będą z 84. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już w piątek, 15 września.

Spis treści

Muzeum Pamięci Sybiru wraz z władzami miasta przygotowało program wydarzeń na Światowy Dzień Sybiraka i 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Oprócz oficjalnych uroczystości na mieszkańców Białegostoku czekają też różne wydarzenia artystyczne i społeczne.

Spektakl, instalacja artystyczna i oprowadzanie po wystawie w Muzeum Pamięci Sybiru

Już w piątek, 15 września, o godz. 9.30 w Muzeum Pamięci Sybiru rozpocznie się konferencja „Pamięć Pokoleń”. Co ciekawe, odbędzie się ona w języku angielskim.

W sobotę, 16 września zaplanowano kilka wydarzeń, wszystkie na terenie muzeum. O godz. 12.45 i 13.30 odbędzie się specjalne zwiedzanie wystawy stałej ph. „Opowiem Ci moją historię. Obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł.

O godz. 17 rozpocznie się dyskusja „SYBIR w pięciu odsłonach, czyli jak nowocześnie opowiadać o historii”. Z kolei o godz. 19 rozpocznie się spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje”. To ważny głos, opowiedziany z perspektywy kartek z pamiętników tych, którzy najwięcej tracili w nie swojej wojnie. Których dorośli wikłali w historie, które nigdy nie powinny być udziałem dzieci czy młodzieży. "Sztambuch syberyjski - impresje" zobaczyć będzie można również w niedzielę, 17 września, o tej samej porze. Na scenie ustawionej na placu za muzeum wystąpią studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku.

- Zależało mi na tym, żeby stworzyć historię uniwersalną, która nie będzie przykładem danej rodziny, danej osoby - twierdzi Artur Dwulit, reżyser spektaklu. - Wyobrażaliśmy sobie, co takie dziecko mogło czuć wtedy, kiedy dorosły człowiek w obcym języku mówił do niego, że jedzie na wakacje. Jakież to na miłość boską wakacje?

Artur Dwulit dodaje, że podczas tworzenia spektaklu ważne było żeby ta historia opowiadała nie konkretnie o sytuacji deportacji na Sybir, ale żeby była jakimś rodzajem komunikatu, refleksji, zabrania zdania w sprawie konsekwencji, jakie ponoszą dzieci za to, co im stwarzają dorośli.

- Inspiracją jest oczywiście sztambuch - zapewnia reżyser. - To co między tymi wersami jest zawarte czyli te emocje, te uczucia, te przyjaźnie, tęsknoty, ta niedola, która tam jest. Chęć powrotu do domu, tęsknota za domem, za jakimś normalnym życiem (...) Przedstawienie zbudowane jest na emocjach i przeżyciach młodych ludzi którzy zostali uwikłani w wir historii, zabaw, które stworzyli im dorośli.

W sobotę, na zakończenie dnia, o godz. 20.30 na drodze wewnętrznej od ul. Węglowej będzie można zobaczyć instalację świetlno-dźwiękową "Droga donikąd".

Światowy Dzień Sybiraka - w niedzielę czekają nas uroczystości i mapping na finał dnia

W niedzielę, oprócz wspomnianego już spektaklu "Sztambuch syberyjski - impresje" w planach są m.in. oficjalne uroczystości rocznicowe na placu przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki. Rozpoczną sie o godz. 12. Powtórnie zaprezentowana zostanie również instalacja świetlno-dźwiękowa "Droga donikąd", a o godz. 21 na mieszkańców czeka mapping "17.09 Pamiętamy". Wyświetlony zostanie na fasadzie budynku muzeum od ul. Poleskiej.

Dodatkowo do 23 września można oglądać wystawę plenerową „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ’39”. Umiejscowiona jest na placu przed Teatrem Dramatycznym, dziedzińcu Pałacu Branickich, Rynku Kościuszki, ulicy Lipowej – róg ulicy Malmeda oraz przed kościołem św. Rocha.

Program:

15 września

  • godz. 9.30 - Konferencja „Pamięć Pokoleń” // „Generations Remembrance” Conference. Konferencja odbędzie się w języku angielskim w sali multimedialnej Muzeum Pamięci Sybiru.

16 września

  • godz. 12.45 i 13.30 - Opowiem Ci moją historię ­– wyjątkowe zwiedzanie wystawy stałej. Uczestnicy przejdą specjalną ścieżkę zwiedzania z przewodnikiem wzbogaconą o spotkania z Sybirakami - Muzeum Pamięci Sybiru (wystawa stała). Wstęp: bilety 1 zł/os. do kupienia online i w kasie muzeum.
  • godz. 17 - SYBIR w pięciu odsłonach, czyli jak nowocześnie opowiadać o historii - dyskusja wokół serii wydawniczej SYBIR - Muzeum Pamięci Sybiru (sala multimedialna). Wstęp wolny.
  • godz. 19 - Spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje” - Muzeum Pamięci Sybiru (plac za muzeum). Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • godz. 20.30 - Instalacja świetlno-dźwiękowa „Droga donikąd” - Muzeum Pamięci Sybiru (droga wewnętrzna od ul. Węglowej).

17 września

  • godz. 12 - Oficjalne uroczystości rocznicowe - Muzeum Pamięci Sybiru (plac przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki)
  • godz. 19 - Spektakl „Sztambuch syberyjski – impresje” - Muzeum Pamięci Sybiru (plac za muzeum). Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • godz. 20.30 - Instalacja świetlno-dźwiękowa „Droga donikąd” - Muzeum Pamięci Sybiru (droga wewnętrzna od ul. Węglowej).
  • godz. 21 - Mapping „17.09 Pamiętamy” - Muzeum Pamięci Sybiru (fasada budynku od ul. Poleskiej).

Dodatkowo do 23 września można oglądać wystawę plenerową „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ’39”. Umiejscowiona jest na placu przed Teatrem Dramatycznym, dziedzińcu Pałacu Branickich, Rynku Kościuszki, ulicy Lipowej – róg ulicy Malmeda oraz przed kościołem św. Rocha.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny