Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suwałki. 44 miliony na Centrum Naukowo-Technologiczne.

Źródło: PARP oraz Tomasz Kubaszewski [email protected]
Suwalski Park Naukowo-Technologiczny będzie dofinansowany 44 milionami złotych z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Suwalski Park Naukowo-Technologiczny będzie dofinansowany 44 milionami złotych z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
21 września w Urzędzie Miejskim w Suwałkach została podpisana umowa na dofinansowanie budowy obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Polska Wschód.

To kolejna inwestycja, która w perspektywie długookresowej przełoży się na wzrost zainteresowania Suwałkami jako regionem wspierającym innowacyjną przedsiębiorczość. Dofinansowanie pochodzi ze środków europejskich i wynosi ponad 44 mln złotych. Wartość całej inwestycji wynosi prawie 70 mln zł.

Celem projektu realizowanego przez Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach Sp. z o.o. jest zwiększenie atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej regionu poprzez stymulowanie rozwoju konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez wsparcie przedsiębiorstw oraz zagwarantowanie im dostępu do profesjonalnej infrastruktury, zasobów wiedzy i kontaktów ze światem nauki.

To dobrze przygotowany projekt

– To bardzo ambitny, a jednocześnie dobrze przygotowany projekt – uważa Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Razem z wiceministrem gospodarki Dariuszem Bogdanem przyjechała ona dziś do Suwałk.

– Przez rok pzygotowywaliśmy się do podpisania tej umowy – mówił Wiktor Raczkowski, prezes parku, który powstaje przy ul Sportowej.

Ciekawa praca, nowoczesne technologie

Firmy, których poszukiwanie wkrótce się rozpocznie, mają stworzyć kilkaset miejsc pracy.

– Już teraz widać, że zainteresowanie jest duże – informuje prezes Raczkowski. – Mam przede wszystkim na myśli firmy zagraniczne – zarówno z zachodniej, jak i wschodniej Europy. Młodzi suwalczanie znajdą tu ciekawą pracę.

Firmy będą zajmowały się nowoczesnymi technologiami, np. telein-formatycznymi.

Będzie co budować

Realizacja projektu będzie polegała na wybudowaniu czterosegmentowego budynku, o całkowitej powierzchni użytkowej 7 954,38 m kw., w którym będą funkcjonować:

  • Segment A – Inkubator Technologiczny,
  • Segment B – Laboratorium,
  • Segment C – Hala Procesów Technologicznych,
  • Segment D – Centrum Innowacji.

Inkubator Technologiczny – to przeszklony budynek w kształcie prostopadłościanu o 4 kondygnacjach nadziemnych. W budynku tym zlokalizowane będą pomieszczenia biurowe na wynajem, a na parterze elegancka recepcja, archiwum oraz pomieszczenia techniczne.

Laboratorium – ta część będzie składała się z dwóch pięter, na których zlokalizowany będzie zespół laboratoriów naukowych dla Centrum Energii Odnawialnej, Platformy Multimedialnej, badania produktu chemicznego oraz kreatywności akademickiej.

Hala Procesów Technologicznych – będzie to jednoprzestrzenna hala podzielona na trzy pomieszczenia. W dwóch pomieszczeniach zlokalizowane będą magazyny, trzecie zostanie przeznaczone na halę procesów technologiczno-logistycznych. Segment ten zajmie powierzchnię 482,73 m kw.

Kreatywność Akademicka – to część składająca się z dwóch kondygnacji, na których będą znajdowały się sale konferencyjne. Dwie duże, w których zmieści się 100 i 300 osób oraz dwie mniejsze, kilku i kilkunastoosobowe.

 

Pierwsze przetargi dotyczące inwestycji będą rozpisane pod koniec tego roku.

Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na początek listopada br. Planowany termin zakończenia to koniec sierpnia 2012 r.

***

 

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej
skierowany jest do najsłabiej rozwiniętych województw Polski: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

W ramach programu realizowane będą inwestycje zwiększające znaczenie gospodarcze pięciu regionów, a także ich zaplecze badawczo-naukowe i turystyczne.

Projekt ma ułatwić dostęp do funduszy unijnych oraz zwiększyć przedsiębiorczość i innowacyjność biznesową mieszkańców województw. Za realizację programu odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, natomiast rolę instytucji zarządzającej pełni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny