Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentki architektury zaprojektowały osiedle na parkingu Fiata w Turynie

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Białostockie studentki architektury zajęły drugie miejsce w międzynarodowym konkursie na koncepcję zagospodarowania terenów po fabryce Fiata w Turynie.
Białostockie studentki architektury zajęły drugie miejsce w międzynarodowym konkursie na koncepcję zagospodarowania terenów po fabryce Fiata w Turynie. Wojciech Wojtkielewicz
Białostockie studentki architektury zajęły drugie miejsce w międzynarodowym konkursie na koncepcję zagospodarowania terenów po fabryce Fiata w Turynie.
Od lewej: Agata Lisowska, Paulina Kuszneruk i Marta Kapłan prezentują swój projekt
Od lewej: Agata Lisowska, Paulina Kuszneruk i Marta Kapłan prezentują swój projekt Anatol Chomicz

Od lewej: Agata Lisowska, Paulina Kuszneruk i Marta Kapłan prezentują swój projekt
(fot. Anatol Chomicz)

Jeszcze za bardzo to do nas nie dotarło, szczególnie, że za kilka dni czeka nas obrona prac inżynierskich - mówi Agata Lisowska, jedna ze studentek. - Ale bardzo cieszymy się z tego sukcesu. Zwłaszcza, że to pierwsze takie osiągnięcie.

Informacja o zajęciu drugiego miejsca w międzynarodowym konkursie "Tur(i)n to green" przez zespół trzech studentek białostockiej architektury właśnie dotarła na wydział. Zorganizowała go Politechnika w Turynie. Zadaniem uczestników było przekształcenie terenów, będących wcześniej parkingiem przy fabryce koncernu Fiata, w ekologiczne osiedle. Dodatkowo musiało ono prezentować nowy model życia społecznego.

Dziewczynom udało się w interesujący sposób spełnić te wymagania. Jury doceniło stworzenie pośród obszarów przemysłowych enklawy, która jest przedłużeniem znajdujących się na obrzeżach miasta terenów uprawnych.

- Na tym osiedlu zastosowałyśmy model, w którym jego mieszkańcy sami produkują żywność i wymieniają się nią, a nawet sprzedają osobom z zewnątrz - opisuje Paulina Kuszneruk. - Czyli kwitnie wymiana barterowa, a nie pieniężna.

Jest to możliwe dzięki temu, że znalazło się miejsce na przydomowe ogródki oraz niewielkie hodowle zwierząt. Ważnym elementem była możliwość swobodnego kształtowania mieszkań przez moduły-kontenery mieszkalne. To rozwiązanie tanie, nadające się także dla osób o niskich dochodach. A zastosowanie różnych energooszczędnych rozwiązań sprawia, że osiedle jest niemal całkowicie samowystarczalne.

Stworzenie takich modelowych, nowatorskich rozwiązań wymagało jednak sporo pracy.
- Najtrudniejsze było wypracowanie wspólnej idei, bo wymogi konkursu były dość trudne - przyznaje Marta Kapłan. - I wymyślenie, jak sprzedać nasz pomysł.

Studentkom z Białegostoku udało się to jednak doskonale. I teraz przed nimi już tylko decyzja, jaką formę nagrody wybrać. Czy zdecydować się na praktyki w zagranicznej pracowni architektonicznej czy poprzestać na wyjeździe do Turynu na 120 dni. Ten konkurs wytyczył też dziewczętom kierunek przyszłej pracy.

- Jesteśmy zainteresowane tworzeniem architektury energooszczędnej i ekologicznej, zaangażowanej społecznie - nie ma wątpliwości Agata.

W konkursie wzięło udział 398 studentów z 24 krajów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny