Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znamy laureatów konkursu pt. „Najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych kierunku budownictwo”. Zobaczcie kto jest wśród nich

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Laureaci wraz z promotorami prac dyplomowych nagrodzonych w konkursie
Laureaci wraz z promotorami prac dyplomowych nagrodzonych w konkursie Dariusz Piekut
Innowacyjne skrzyżowanie, projekt konstrukcji hali żelbetowej, badanie właściwości betonów transparentnych – to tematy prac nagrodzonych w konkursie pt. „Najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych kierunku budownictwo”. Gala wręczenia nagród odbyła się 15 listopada w ramach konferencji „Bezpieczeństwo pracy przy realizacji konstrukcji monolitycznych deskowania – projektowanie i montaż” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Konkurs organizowany jest we współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej z Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa – Oddział w Białymstoku oraz Międzynarodową Akademią Nauk Stosowanych w Łomży i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji RP (Oddział w Białymstoku).

W jubileuszowej edycji konkursu swoje prace zgłosiło ponad 20 absolwentów

W tym roku odbyła się 10. – jubileuszowa edycja konkursu, w którym swoje prace zgłosiło ponad 20 absolwentów studiów inżynierskich i magisterskich kierunku budownictwo, wykonanych w roku akademickim 2020/2021 oraz 2021/2022.

– Oceniamy prace o charakterze konstrukcyjnym i technologicznym oraz prace badawcze. Głównym kryterium jest innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych, innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz jakość pracy – wyjaśnia dr inż. Agnieszka Jabłońska-Krysiewicz z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, zastępca sekretarza komisji konkursowej.

Na uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy konkursu mieli możliwość zaprezentowania swoich prac przed ekspertami branży budowlanej, reprezentującymi zarówno uczelnie, firmy, jak i instytucje związane z sektorem budowlanym. Niezwykle istotnym kryterium oceny komisji konkursowej był aspekt praktyczny przedstawionych projektów.

– Niewątpliwie część tych prac ma praktyczne zastosowanie. Konkurs na pewno ukierunkowuje autorów prac do poszukiwania rozwiązań, które rzeczywiście można wdrożyć – przekonywał dr inż. Krzysztof Falkowski, członek komisji konkursowej oraz sekretarz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Oddział w Białymstoku.

To ich prace były najlepsze

W konkursie pt. „Najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych kierunku budownictwo” największą ilość punktów zdobyły prace trzech absolwentów:

Prace magisterskie – rok akademicki 2021/2022

 • Autor pracy: mgr inż. Urszula Głódź

Temat pracy: Analiza porównawcza przepustowości i warunków ruchu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną oraz projektowanego w jego miejsce innowacyjnego skrzyżowania o przesuniętym skrętem w lewo.
Promotor: dr inż. Marek Motylewicz

Prace inżynierskie – rok akademicki 2020/2021

 • Autor pracy: mgr inż. Piotr Wysocki

Temat pracy: Projekt konstrukcji hali żelbetowej z transportem podpartym
promotor: dr hab. inż. Jolanta Prusiuel, prof. PB

Prace magisterskie – rok akademicki 2021/2022

 • Autor pracy: mgr inż. Abel Belay

Temat pracy: Badanie właściwości betonów transparentnych
Promotor: dr inż. Julita Krassowska

W konkursie wyróżniono również prace następujących absolwentów:
Prace magisterskie – rok akademicki 2020/2021

 • mgr inż. Marta Hyzopska
 • mgr inż. Stanisław J. Kaczmarek

Prace inżynierskie – rok akademicki 2020/2021

 • inż. Kamila Hanasiuk
 • inż. Piotr Wysocki
 • inż. Szymon Barwikowski
 • inż. Krzysztof Cieśliński
 • inż. Konrad Kaszeta

Prace magisterskie – rok akademicki 2021/2022

 • mgr inż. Abel Belay
 • mgr inż. Urszula Głodź
 • mgr inż. Piotr Wysocki
 • mgr inż. Kamila Hanasiuk
 • mgr inż. Ewelina Kiersnowska-Sołtruk

Prace inżynierskie – rok akademicki 2021/2022

 • inż. Patrycja Kawiecka

– Moja praca polegała na tym, aby w miejscu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną w Białymstoku zaprojektować innowacyjne rozwiązanie zaczerpnięte z amerykańskiej literatury, czyli skrzyżowanie o przesuniętym skręcie w lewo. Taki typ skrzyżowania jest stosowany w kilku miejscach, m.in. w USA, Niemczech. Innowacyjne skrzyżowanie zapewnia bardzo dobre warunki ruchu i sprawdzi się w polskich warunkach – wyjaśniała Urszula Głódź, absolwentka kierunku budownictwo, której praca magisterska z rocznika 2021/2022 pt. „Analiza porównawcza przepustowości i warunków ruchu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną oraz projektowanego w jego miejsce innowacyjnego skrzyżowania o przesuniętym skrętem w lewo” zdobyła najwyższą ilość punktów w konkursie.

Swoje prace w dwóch kategoriach, a więc prac inżynierskich oraz magisterskich zgłosił mgr inż. Piotr Wysocki. „Projekt konstrukcji hali żelbetowej z transportem podpartym” to tytuł pracy inżynierskiej, która przyniosła mu drugie miejsce w konkursie.

– Moja praca inżynierska polegała na zaprojektowaniu hali o żelbetowych słupach z dźwigarem stalowym, czyli połączenia różnych materiałów konstrukcyjnych - mówił laureat II miejsca. - Praca miała na celu udoskonalenie rozwiązań projektowych, których nauczyłem się podczas kształcenia na kierunku budownictwo. Starałem się bardzo praktycznie podejść do tematu i spróbować napisać pracę tak, by można ją było wykorzystać w przyszłości.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w ramach konferencji „Bezpieczeństwo pracy przy realizacji konstrukcji monolitycznych deskowania – projektowanie i montaż” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Spotkanie miało charakter dydaktyczno-szkoleniowy z elementami warsztatu i wzięli w nim udział pracownicy, studenci Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, a także przedsiębiorcy i instytucje z sektora budowlanego.

Grono prelegentów zasilili pracownicy Uczelni, Wydziału, przedstawiciele firmy Palisander Sp. z o.o, a także eksperci z Okręgowej Inspekcji Pracy w Białymstoku.

Bolączką branży budowlanej jest nadal duża ilość wypadków, spowodowanych naruszeniem zasad bezpieczeństwa w pracy.

– Chcemy przekazać studentom w pigułce, jak powinno się bezpiecznie pracować, na co zwrócić uwagę. Uruchomiliśmy kampanię „Budowa. Stop wypadkom”, ponieważ chcemy przekonywać inwestorów, kierowników budów i wszystkie osoby, które pracują na budowie, że poziom bezpieczeństwa pracy jest nadal niewystarczający. Naszym celem jest zwiększenie świadomości w tym zakresie – mówił Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, który dodał, że zmorą na polskich budowach jest praca na wysokości, czyli niewłaściwe zabezpieczenie pracowników. – Stwierdzamy bardzo dużo nieprawidłowości, jeżeli chodzi o warunki techniczne wykonywania pracy. Wyniki naszej kontroli wskazują, że blisko 90% placów budów ma źle zmontowane rusztowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny