Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Studenci z zespołu SumoMasters ponownie nagrodzeni. Stworzyli "Projekt Przyszłości"

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Zespół SumoMasters z PB, działający pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego, został uhonorowany Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii „Projekt Przyszłości”. Nagroda została przyznana za projekt „Autonomiczny robot mobilny kategorii MegaSumo z innowacyjnym modułowym przednim ostrzem”.

Podczas udziału w Forum Inteligentnego Rozwoju, studenci z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przedstawili prezentację zatytułowaną „SumoMasters – wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych”. Dodatkowo w strefie wystawienniczej zaprezentowali swoje konstrukcje, które zostały zrealizowane w ramach przyznanych projektów „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Nagroda została przyznana również opiekunowi sekcji, dr inż. Rafałowi Grądzkiemu, który zdobył tytuł laureata konkursu „Naukowiec przyszłości”. Wyróżnienie to otrzymał za swoją działalność badawczo-rozwojową oraz za promowanie studenckich konstrukcji robotycznych, takich jak MegaSumo, MiniSumo i NanoSumo, które odnoszą sukcesy na międzynarodowych arenach.
Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich lat sekcja SumoMasters pozyskała w sumie ponad 1 000 000 zł na budowę robotów oraz uczestnictwo w międzynarodowych zawodach robotycznych ze środków spoza Uczelni.

– Jako nasz największy sukces możemy uznać zdobycie tytułu najlepszej drużyny świata właśnie w zawodach japońskich w 2017 roku – mówi Marcin Dziubek, student kierunku mechanika i budowa maszyn Wydziału Mechanicznego PB. – To był pierwszy i dotychczas jedyny sukces w tych zawodach uczestników z Polski. Dotychczas żadna inna drużyna z naszego kraju nie zdobyła tak wiele w kategorii autonomicznych robotów sumo.

Forum Inteligentnego Rozwoju to wydarzenie naukowo-technologiczne poświęcone rozpowszechnianiu innowacyjnych badań naukowych i nowoczesnych technologii, które mają duży potencjał na sukces na rynku oraz na poprawę standardu i bezpieczeństwa naszego życia teraz lub w najbliższych latach.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny