Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska w Białymstoku karze za spalanie śmieci. Tak miasto likwiduje smog (zdjęcia)

(adek)
Straż Miejska w Białymstoku karze za spalanie śmieci. Tak miasto likwiduje smog
Straż Miejska w Białymstoku karze za spalanie śmieci. Tak miasto likwiduje smog pixabay.com
Mandaty i wnioski do sądu. Tak karani są mieszkańcy, którzy spalają śmieci w domowych piecach. Aby to sprawdzić strażnicy miejscy mają prawo wejść do podejrzanego domu.

Straż Miejska w Białymstoku walczy ze smogiem

Mapa zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Smog w województwie podlaskim - aplikacja powietrzna

- Właściciel kontrolowanej posesji ma obowiązek wskazać funkcjonariuszom miejsce, w którym znajduje się piec i zgromadzony opał - mówi Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka Straży Miejskiej w Białymstoku. - Dzięki upoważnieniom wydanym przez prezydenta miasta strażnicy mają prawo wejść nawet do domu.

Od początku sezonu grzewczego strażnicy kontrolują posesje wskazane przez mieszkańców miasta, których niepokoi czarny, gryzący dym bądź drażniący zapach. Sprawdzają, czy w domowych piecach nie są spalane odpady takie jak plastikowe i foliowe opakowania, wyroby z gumy, drewno pokryte farbami czy elementy mebli tapicerowanych.

Od połowy stycznia funkcjonariusze profilaktycznie odwiedzają posesje w różnych rejonach miasta kontrolując i jednocześnie informując o szkodliwości spalania odpadów. Przypominają także mieszkańcom o konieczności czyszczenia przewodów kominowych i wentylacyjnych w celu zapobieżenia powstawania pożaru i zaczadzeniu.

Przeczytaj też: Smog w Białymstoku. Dotacje na wymianę pieców i darmowa komunikacja

Strażnicy prowadzą również akcję edukacyjną, spotykając się z mieszkańcami poszczególnych dzielnic miasta, przypominają w jaki sposób prawidłowo palić w piecu, aby było ono bardziej ekonomiczne, efektywne i mniej szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Nie zawsze to jednak pomaga.

- Od początku października 2016 roku strażnicy przeprowadzili 214 tego typu kontroli - mówi Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka Straży Miejskiej w Białymstoku. - W ich wyniku w trzynastu przypadkach wykryto spalanie odpadów. Nałożono osiem mandatów karnych, skierowano do sądu trzy wnioski o ukaranie, w dwóch przypadkach zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.

Za spalanie śmieci w domowym piecu przewidziany jest mandat karny w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tysięcy zł.

Jest to jedna z metod jakimi Białystok walczy ze smogiem. Inną jest wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej w dni, gdy stężenie niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Przeczytaj:Smog w województwie podlaskim. Duży strach przed smogiem. Białystok walczy uchwałą

Mapa zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Smog w województwie podlaskim - aplikacja powietrzna

Smog w województwie podlaskim? Sprawdź aplikację

Alert smogowy w Polsce. Bardzo zły stan powietrza w wielu miastach (źródło: TVN24/x-news)

Co to jest Smog?

Wikipedia donosi, że to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Nazwa „smog” powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Region jest w zasadzie podzielony na pół. W jego północnej części stan powietrza jest zły. to znaczy, że osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Inni powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny