MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna: 7 osób próbowało w czwartek nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

PAP
PAP
Siedem osób próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, wszyscy ci cudzoziemcy na widok polskich służb wycofali się w głąb Białorusi – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.
Siedem osób próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, wszyscy ci cudzoziemcy na widok polskich służb wycofali się w głąb Białorusi – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Straż Graniczna
Siedem osób próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, wszyscy ci cudzoziemcy na widok polskich służb wycofali się w głąb Białorusi – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.

Próby miały miejsce w okolicach Białowieży (Podlaskie), migranci próbowali w dwóch grupach przedostać się do Polski przez graniczną rzekę Przewłoka - podała SG w piątek rano na platformie X.

Według danych SG, w całym 2023 roku na granicy polsko-białoruskiej było blisko 26 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W maju i czerwcu zanotowano ich po ok. 3 tys. W lipcu było 3,8 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., w październiku - 2 tys. prób, a w listopadzie - blisko 1,5 tys.

W grudniu zauważalny był ich spadek, odnotowano ok. 450 takich prób na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. Od początku stycznia jest ich jeszcze mniej, SG odnotowała 45 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny