MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stephen Budiansky – Wojna szyfrów

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Stephen Budiansky jest wykładowcą i dziennikarzem specjalizującym się w historii wojskowości i kryptologii. Pisuje m.in. dla „New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „The Economist”. Pracuje również dla „Nature” i magazynu „World War II” oraz najważniejszego akademickiego periodyku, poświęconego historii kryptologii – „Cryptologia”. Autor kilkunastu książek.
Stephen Budiansky jest wykładowcą i dziennikarzem specjalizującym się w historii wojskowości i kryptologii. Pisuje m.in. dla „New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „The Economist”. Pracuje również dla „Nature” i magazynu „World War II” oraz najważniejszego akademickiego periodyku, poświęconego historii kryptologii – „Cryptologia”. Autor kilkunastu książek. Wydawnictwo Prószyński i S-ka
W swojej książce „Wojna szyfrów” Stephen Budiansky, ekspert w dziedzinie kryptologii, opowiada niezwykłą historię walki amerykańskich kryptologów z szyframi stosowanymi przez Związek Sowiecki i inne państwa komunistyczne.

Któż w dzieciństwie nie bawił się w szyfrowanie wiadomości, któż nie słyszał o hitlerowskiej Enigmie i polskich kryptologach, czyli łamaczach szyfrów. Warto pamiętać, że dzięki deszyfrantom to Józef Piłsudski powstrzymał bolszewicką nawałnicę przed Warszawą w roku 1920. Zatem „Wojna szyfrów” przetłumaczona przez Joannę i Adama Skalskich to książka właśnie dla takich osób. Które historie rodem z Jamesa Bonda chcą poznać z historycznych faktów i nie boją się odrobiny matematycznych pojęć, które tylko wyobrażają skalę trudności w rozwiązywaniu kodowych łamigłówek.

Amerykanie bardzo szybko zaczęli wykorzystywać elektryczne maszyny liczące, nota bene, „karmione” perforowanymi kartami, jakie później i my wkładaliśmy do „mózgów elektronowych” marki Odra. Polacy, którzy pokonali Enigmę po II wojnie światowej już z Sowietami nie mieliby szans. Komunistyczna „Fiałka” - maszyna szyfrująca, która działała do końca Układu Warszawskiego miała 10 tarcz o nieprawdopodobnej ilości kombinacji wzajemnych ustawień. Książka zdradza tajemnice szyfrowania wiadomości radiowych, rozgryzania szyfrów, są nawet specjalne dodatki tłumaczące na prostych przykładach zasady wspominanych w publikacji kodów. Są też znakomite i prawdziwe anegdoty o KGB, które zamiast łamać kody, wolało instalować podsłuchy, wiele z nich kryjąc w dostarczanych do ambasad amerykańskich prezentach.

„Wojna szyfrów” to nie tylko zapis walki dwóch mocarstw o przejęcie informacji, ale też postępu technicznego, który szczęściem nie doprowadził do wybuchu wojny, ale na pewno przyśpieszył wynalezienie laptopów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny