Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara elektrownia. Połączenie spektaklu i performance'u. Widzowie wejdą w rolę kata i ofiary

Anna Kopeć
Aranżację do spektaklu stworzyła Karolina Maksimowicz. Polem jest plansza w kształcie sześciokąta i trzy ekrany, na których będą wizualizacje.
Aranżację do spektaklu stworzyła Karolina Maksimowicz. Polem jest plansza w kształcie sześciokąta i trzy ekrany, na których będą wizualizacje. Andrzej Zgiet
Metoda Ustawień Narodowych to kameralny projekt, w którym jednorazowo uczestniczy 10 widzów. Tłem są traumatyczne wydarzenia z Podlasia.

Kontekst tej historii to czasy powojenne. Wojna się skończyła, śmierć nie jest już codziennością, ale czasem jeszcze przychodzi nocą, granice są przesuwane i generalnie jest straszna bieda. W takim klimacie toczą się konflikty, które nigdy nie wygasły - mówi Michał Stankiewicz, reżyser nietypowego spektaklu "Metoda Ustawień Narodowych".

Takiego wydarzenia w Białymstoku jeszcze nie było. W weekend w starej elektrowni można obejrzeć niekonwencjonalny spektakl-grę, który ma łączyć sztukę współczesną, aktorską, dokument i historię. Fabuła skupia się na dwóch dniach tzw. rajdu oficera AK Romualda Rajsa "Burego". Zimą 1946 roku jego oddział dokonał egzekucji białoruskich furmanów w lesie obok wsi Puchały Stare, pacyfikował także m.in. wsie Zanie i Szpaki. Twórcy oparli się na dokumentacji IPN-u i na wywiadzie ze świadkiem tych tragicznych wydarzeń.

- Byłem zaskoczony, jak ciągle żywa jest pamięć o tym i jak rezonuje - przyznaje reżyser.

Koncepcja spektaklu opiera się na mechanizmie przyjmowania i wykonywania ról społecznych, w szczególności roli oprawcy i ofiary.

- Spektakl daje szansę uczestniczenia w doświadczeniu niedostępnym, a jednak ciągle budzącym emocje i trwogę związaną z pytaniem czy to się może wydarzyć - mówi Katarzyna Niziołek, prezes Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, która realizuje projekt.

Spektakl ma kameralny charakter. W jednym pokazie uczestniczy 10 widzów. Każdy otrzyma zestaw słuchawkowy, przez który komunikować się z nim będzie Prowadzący (Paweł Smagała). Będzie okazja, by przyjrzeć się swoim reakcjom w konfliktowych sytuacjach społecznych. Wejście na spektakl trzeba zarezerwować pod nr tel. 660 678 859.

Warto także zapoznać się z instrukcją, którą można znaleźć w serwisie StrefaImprez.pl

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny