SoDA - nowa sieć partnerska firm branży IT w Polsce

peż
materiały prasowe
W Polsce powstała właśnie organizacja SoDA – Software Development Association, mająca na celu rozwijanie współpracy pomiędzy firmami tworzącymi oprogramowanie. To pierwszy tego typu Związek Pracodawców Usług IT w Polsce, do którego już dołączyły pierwsze firmy IT obecne w naszym mieście: SoftwareHut z siedzibą w Białymstoku i SpyroSoft z białostockim oddziałem.

– W naszym kraju od lat funkcjonują parki technologiczne, akceleratory czy inkubatory przedsiębiorczości. Wszystkie te instytucje to wartościowe miejsca jednak ich inicjatorami nie są same społeczności, a raczej instytucje rządowe, samorządowe czy prywatni inwestorzy. To wpływa na charakter i cele tego typu przedsięwzięć – mówi Bartosz Majewski, CEO organizacji oraz krakowskiej spółki Codibly.

– Natomiast SoDA działa w stosunkowo wąskim, jednak niezwykle szybko rozwijającym się sektorze, jakim jest branża IT - wyjaśnia CEO Związku Pracodawców Usług IT. - Tu najbardziej widać potrzebę wymiany informacji pomiędzy firmami. SoDA powstała jako oddolna inicjatywa firm informatycznych, aby wymieniać się doświadczeniami, wspólnie realizować większe projekty, i przede wszystkim użyczać sobie pracowników na partnerskich zasadach.

W ramach sieci partnerskiej współdziała ponad 300 przedstawicieli firm IT z całej Polski. Do Związku Pracodawców Usług IT SoDA zapisuje się coraz więcej przedsiębiorstw, a krystalizująca się struktura daje spore możliwości zarówno większym, jak i mniejszym software house’om.

– Wyobraźmy sobie sytuację, w której duża firma IT wygrywa kontrakt, a jego elementem jest jeden mniejszy jednak niezwykle specjalistyczny projekt. Poszukiwanie i zatrudnienie odpowiedniego pracownika mogą trwać miesiącami; dzięki SoDA taki pracownik jest do pozyskania na zasadzie współpracy znacznie szybciej, a w dodatku posiada on niezbędne doświadczenie. Firma, będąca członkiem SoDA, wypożycza takiego specjalistę albo czasami nawet cały zespół. Po skończonym projekcie zespół czy osoba wraca do macierzystej firmy i wszyscy są zadowoleni z przebiegu całego procesu – tłumaczy Robert Strzelecki, jeden ze współzałożycieli organizacji i prezes Grupy Kapitałowej TenderHut.

Według danych GUS na koniec 2017 r. w Polsce brakowało 50 tys. specjalistów IT. Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku w całej Europie będzie brakować 800 tys. specjalistów IT.

Programiści znad Wisły są uznawani za jednych z lepszych na świecie. Jednak znalezienie i zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika jest czasochłonne i kosztowne. Propozycja SoDA, czyli współpraca między firmami i tworzenie zespołów ponad podziałami jest unikalna dla całego rynku IT.

O korzyściach płynących z takiej współpracy najlepiej mówią sami członkowie organizacji:
– To, co najważniejsze w inicjatywie SoDA to fakt, że na wzór Kalifornijskiej Doliny Krzemowej organizacja ta łączy ze sobą firmy i dba o współpracę także w mniejszych ośrodkach. Dla nas to szczególnie ważne ponieważ mamy oddziały na terenie całej Polski. Moim osobistym celem jest aktywizacja społeczności IT Podlaskiego i wzmocnienie idei działalności SoDA w regionie, z którego się wywodzimy – mówi Robert Strzelecki.

– SoDA zrzesza firmy o precyzyjnie określonym profilu, co sprawia, że jest to znakomite forum do wymiany doświadczeń na wszelkie tematy związane z działalnością przedsiębiorstw produkujących oprogramowanie. Często też korzystamy z wiedzy i kompetencji specjalistów pracujących w innych firmach zrzeszonych w organizacji – dodaje Konrad Weiske z SpyroSoft.

Polski biznes różni się od zachodniego poziomem otwartości – rodzimi przedsiębiorcy są jeszcze dosyć hermetyczni i niechętnie dzielą się wiedzą praktyczną, doświadczeniami czy specjalistami. Jednak są wyjątki, takie jak branża IT, która ideę open-source (swobodny dostęp do oprogramowania dla wszystkich jego użytkowników) przeniosła na kanwę działań biznesowych. Firmy programistyczne częściej współpracują ze sobą niż rywalizują. Rynek potrzeb IT jest tak duży, że ciężko jest mówić o faktycznej konkurencji. Polskie spółki IT, pozyskujące klientów za granicą, rzadko spotykają się jako realni konkurenci przy tym samym projekcie. Klienci oczekują dostępu do najlepszych specjalistów, a taki mogą zapewnić albo bardzo duże podmioty, albo grupa współpracujących ze sobą software house’ów. Na ten wariant różnorodności i wysokiej jakości stawia SoDA.

Jako oddolna inicjatywa ma pełnić dla przedstawicieli firm tworzących oprogramowanie pole do współpracy zarówno w skali lokalnej, jak i międzynarodowej. Im grupa jest liczniejsza, tym działa sprawniej i efektywniej. Dlatego założyciele związku zapraszają wszystkie software house’y z Polski do przyłączenia się i zaangażowania w ich działalność. Spółki komunikują się ze sobą na zamkniętej grupie na portalu Facebook: Software Houses Community (powered by SoDA)- Wiedza/Giełda/Projekty.

[10 założycieli SoDA
All in Mobile z Wrocławia, Codibly z Krakowa, Desmart z Gdyni, DO OK z Wrocławia, Iteo z Katowic, Mobitouch z Rzeszowa, Neoteric z Gdańska, Revolve z Katowic, SpyroSoft z Wrocławia, TenderHut z Białegostoku.
Członkowie SoDA z województwa podlaskiego:

SpyroSoft

to softwarehouse z Wrocławia założony w 2016 roku przez ekspertów z branży IT. Działania Spyrosoft obejmują pracę nad projektami dla dużych firm z branży automotive, bankowości czy Industry 4.0, oraz zachodnich startupów. Specjaliści SpyroSoft w projektach wykorzystują własny zestaw narzędzi i procesów zwiększający efektywność zespołów i optymalizujący proces dostarczania wysokiej jakości usług IT. Zespoły Spyrosoft wspierają klientów na każdym etapie powstawania oprogramowania – od projektu interfejsu graficznego aż do utrzymania produktu. Na pokładzie SpyroSoft jest ponad 246 specjalistów we Wrocławiu, Krakowie i Białymstoku.

TenderHut

to technologiczna grupa kapitałowa z Białegostoku. W skład grupy wchodzi 6 kooperujących ze sobą spółek: SoftwareHut - tworzenie systemów informatycznych oraz outsourcing IT. Solution4Labs – implementacja systemów klasy LIMS w laboratoriach. LegalHut - doradztwo prawne w zakresie zamówień publicznych oraz postępowań przetargowych. ProtectHut -zagadnienia z zakresu cybersecurity wspierające klientów we wdrażaniu europejskich dyrektyw dotyczących cyberbezpieczeństwa. Zonifero -platforma SaaS z obszaru PropTech do zarządzania komunikacją w biurze i biurowymi powierzchniami. ExtraHut -UX&Design Studio.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie