Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwer im. Pawła Adamowicza w Białymstoku. Nadal to teren budowy, ale widać już zmiany. Te, których nie pokrył śnieg

wal
Skwer im. Pawła Adamowicza w Białymstoku. Jeszcze teren budowy, ale widać efekty zmian. Przynajmniej te, które nie zakrył śnieg.
Skwer im. Pawła Adamowicza w Białymstoku. Jeszcze teren budowy, ale widać efekty zmian. Przynajmniej te, które nie zakrył śnieg. T.Maleta
3,13 mln złotych - tyle ma kosztować modernizacja skweru im. Pawła Adamowicza. Z czego limit tegorocznych wydatków ma wynieść 2,78 mln zł. Z kolei w projekcie przyszłorocznego budżetu na zadanie zapisano kwotę 300 tys. zł. Wykonawca przebudowy odsłonił ogrodzenie placu. Choć nadal jest terenem budowy, to można zobaczyć, co już zrobiono i jak będzie wyglądać po zmianach. Zwłaszcza te elementy, których nie zasypał śnieg.

Ściana żywopłotu od ul. Białówny, stylowe latarnie, nowe kosze na śmieci - są już na przebudowywanym skwerze w centrum Białegostoku. Zmian jest więcej, jak choćby wytyczone nowe alejki, ale zostały przykryte śniegiem. Teren nadal jest ogrodzony, ale już dobrze widoczny dla przechodniów. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w lipcu 2023 roku. Zgodnie z pierwotnymi planami powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.

Skwer ma 2600 metrów kwadratowych i jest położony między ulicami Spółdzielczą, Malmeda i Białówny

Przebudowa skweru im. Pawła Adamowicza. Zobacz, jak zmienia ...

Skwer Adamowicza. Radna pyta o koszty

Za jego przebudowę miasto zapłaci jednej z białostockich 2,76 mln zł. Tak wynika z postępowania przetargowego. Ale koszty zadania inwestycyjnego pierwotnie planowanego na lata 2021-2022 przekroczą w sumie 3 miliony. O tę różnicę zapytała w interpelacji do prezydenta radna Agnieszka Rzeszewska. Przypomniała w niej, że plac, gdzie stoi pomnik Ludwika Zamenhofa, służył mieszkańcom.

- Jako miejsce relaksu przy pięknej fontannie z widokiem na popiersie twórcy języka esperanto. Według wielu mieszkańców spełniał swoją rolę - zaznaczyła radna.

Przypomniała też, że prezydent uznał jednak, że miejsce to wymaga odnowienia i założył w budżecie 2021 r. początkowo 1 080 000,00 złotych. Rozstrzygnięcie zamówienia publicznego w 2023 r. opiewało już na kwotę 2 762 145,31 zł. Obecnie koszt inwestycji założony jest na 3 132 106,00 zł.

Skąd różnica w kwotach? - zapytała radna.

Zarazem poprosiła o szczegółowy kosztorys robót oraz plan zakresu zmian na skwerze: ile kosztują poszczególne prace, m.in. likwidacja dotychczasowej fontanny, zmiana chodników, nasadzenia, budowa nowej fontanny.

- Czy pomnik Ludwika Zamenhofa pozostanie na swoim miejscu - zapytała.

Skwer Adamowicza. Pieniądze w budżecie 2024 rok

To, że zostanie widać z dotychczasowych prac. Zresztą władze miasta zapowiadały to od samego początku. Zmienić się za to miało kompletnie jego otoczenie. Plus nowa fontanna.

Prezydent ma 14 dni na odpowiedź na interpelację radnej. Z kolei w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano kolejne 300 tys. zł na modernizację terenu między ul. Białówny, Malemda i Spółdzielczą.

Agnieszka Błachowska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku informuje, że na chwilę obecną wartość wynagrodzenia wykonawcy robót budowlanych związanych z modernizacją skweru wynosi 2 mln 770 tys. 137,07 zł brutto.

- I nie jest planowane jego zwiększenie -zaznacza.

Dodaje zarazem, że wykazane w budżecie miasta łączne koszty zadania obejmują, oprócz wydatków związanych z wykonaniem robót budowlanych, również inne poniesione lub planowane do poniesienia koszty takie, jak np. opracowanie dokumentacji projektowej, nadzory autorskie, opłata przyłączeniowa do sieci dystrybucyjnej.

Skwer imienia zamordowanego prezydenta Gdańska, pośmiertnie uhonorowanego tytułem Honorowego Obywatela Miasta, odsłonięto we wrześniu 2020 roku. Znajduje się w trójkącie miedzy ulicami Spółdzielczą, Białówny i Malmeda, przed pomnikiem Ludwika Zamenhofa. W uroczystości odsłonięcia - oprócz władza miasta i rodziny śp. Pawła Adamowicza - uczestniczyli prezydenci największych polskich miast, którzy wcześniej zebrali się w Białymstoku na posiedzeniu Unii Metropolii Polskich. Łączne koszty uroczystości wyniosły 9257 zł.

Pomysł rewitalizacji skweru im. Adamowicza od początku krytykował opozycyjny klub PiS. Jego radni podkreślali, że trzeba przemyśleć, czy inwestycja, nie pierwszej potrzeby, jest warta takich dużych pieniędzy. Z kolei urzędnicy magistratu wyjaśniali, że teren w centrum Białegostoku jest zaniedbany i wymaga zmian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny