MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skwer im. Izabeli Branickiej w Bielsku

Janusz Bakunowicz
Izabela Branicka, mimo swych zasług dla Bielska nigdy nie została honorowana jakimkolwiek zaszczytem - mówi Kazimierz Leszczyński, bielski radny.
Izabela Branicka, mimo swych zasług dla Bielska nigdy nie została honorowana jakimkolwiek zaszczytem - mówi Kazimierz Leszczyński, bielski radny.
Któż z odpoczywających przed ratuszem wie, że powstał on dzięki księżnej Izabeli Branickiej, ówczesnej starościny?

Że to za jej rządów w Bielsku budowano pierwsze murowane domy? Radni postanowili uczcić jej pamięć w dwusetną rocznicę jej śmierci.

Izabela Branicka z domu Poniatowska, siostra Króla Polski Stanisława Augusta, żona hetmana Jana Klemensa Branickiego umiera 14 lutego 1808 roku.

Za jej rządów w II połowie XVIII wieku po okresie wojen, najazdów i przemarszów wojsk przetaczających się przez Podlasie na przełomie XVII i XVII wieku Bielsk Podlaski skutecznie podniósł się z ruiny.

- To jest doskonała okazja, by uczcić pamięć o tej osobie, która tak przyczyniła się do rozwoju Bielska - mówi Kazimierz Leszczyński, bielski radny i inicjator uczczenia pamięci bielskiej starościny.

Pierwsze murowane domy

Z rządami Izabeli Branickiej wiążą się największe inwestycje poprawiające wizerunek i estetykę miasta. Izabela Branicka zadbała też o uporządkowanie spraw prawno-własnościowych oraz ustawodawstwa, co wpłynęło na ład publiczny miasta.

- Po wielkim pożarze, jaki dotknął miasto w 1784 roku, Bielsk poniósł ogromne straty - dodaje radny Leszczyński. - Uszkodzony został budynek ratusza i klasztor pokarmelicki. W trudnym dla miasta okresie znacznej pomocy udzieliła księżna Izabela Branicka przyczyniając się do odbudowy zniszczeń, rozpoczynając planowy rozwój zabudowy mieszkalnej w wyniku czego w Bielsku powstały pierwsze murowane domy. Trwałym świadectwem jej rządów są budowle funkcjonujące po dziś dzień. To budynek ratusza i Bazyliki Mniejszej.

Skwer im. Branickiej

Początek 2008 roku to rzadka i wyjątkowa okazja, by uroczyście uczcić pamięć o Izabeli Branickiej i przypomnieć efekty jej rządów.

- Ta osoba, pomimo swych zasług nigdy nie była odpowiednio honorowana w naszym mieście jakimkolwiek zaszczytem - dodaje Kazimierz Leszczyński. - Z różnych względów była pomijana i negowana przez kolejne ekipy rządzące Bielskim w okresie dwóch wieków.

Kazimierz Leszczyński złożył wniosek do rozpatrzenia przez miejskich radnych. Radni zdecydowali, że 14 lutego 2008 roku w 200. rocznicę śmierci Izabeli Branickiej odbędzie się uroczysta, nadzwyczajna sesja historyczno-naukowa, na której historycy i naukowcy przybliżą społeczeństwu postać Izabeli Branickiej i jej wkład w rozwój Bielska Podlaskiego. Honorowy patronat nad sesją obejmie burmistrz miasta i przewodniczący rady. Na sesję zostaną zaproszeni również radni powiatowi wraz ze starostą. Radni zdecydowali również, że skwer przed Bielskim Domem Kultury będzie nosił imię księżnej Izabelli E. Branickiej.

- Po dwóch wiekach pomijania i negowania tej osoby skromnym lecz godnym wyrazem pamięci obecnych władz samorządowych będzie zorganizowanie sesji i nadanie jej imienia temu skwerowi - podkreśla Kazimierz Leszczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny