Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Stary kościół farny otwarty dla zwiedzających. Do końca września można oglądać wnętrza najstarszego zabytku w mieście

ida
Stary kościół farny w Białymstoku to najstarszy zabytek w mieście.
Stary kościół farny w Białymstoku to najstarszy zabytek w mieście. www.bialystok.pl
Do końca września można zwiedzać stary kościół farny w Białymstoku. To efekt porozumienia Miasta Białystok oraz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Obiekt jest najstarszym zabytkiem w mieście – pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku – i jednocześnie jednym z najważniejszych miejsc związanych z rodem Branickich.

Od 1 lipca wszyscy chętni mogą w określonych godzinach zwiedzić stary kościół farny w centrum Białegostoku. Na potrzebę otwarcia tego najcenniejszego pod względem historycznym obiektu od lat wskazywali przewodnicy turystyczni PTTK oraz działacze kultury.

Stary kościół farny: świadek historii Białegostoku

Stary kościół farny jest najstarszym budynkiem w mieście (został zbudowany w I połowie XVII wieku, a wnętrze urządzono w połowie XVIII w.). Ponadto zawiera najważniejsze pamiątki po zasłużonym dla Białegostoku rodzie Branickich: monumenty nagrobne z sercami wojewody podlaskiego Stefana Mikołaja Branickiego oraz jego syna, hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, twórcy „Polskiego Wersalu”.

W krypcie fundatorów pochowana została ostatnia właścicielka i dobrodziejka miasta, wdowa po hetmanie, Izabela z Poniatowskich Branicka.

Przeczytaj też:

Świątynia była niemym świadkiem prapremiery Pieśni Nabożnych Franciszka Karpińskiego i najbardziej znanej polskiej kolędy „Bóg się rodzi”. W kościele możemy zobaczyć wspaniałe wyposażenie z połowy XVIII w. – efekt działania dwóch nadwornych malarzy Branickiego – Antoniego Herliczki (polichromie na ścianach i suficie) oraz Sylwestra Augustyna Mirysa (obraz Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym). Uwagę zwraca także ozdobne epitafium Izabeli Branickiej w formie haftowanego obrazu.

Stary kościół farny: kiedy można go zwiedzać?

Kościół jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Aby zapewnić płynne odwiedzanie kościoła, grupy turystyczne są proszone o umawianie się na konkretne godziny w Księgarni św. Kazimierza, znajdującej się w dawnym Kinie „Ton”, ul. Rynek Kościuszki 2, lub pod nr tel. 85 653 77 65.

Przeczytaj też:

Kościół jest dostępny dla zwiedzających do 30 września. Trzy miesiące sezonu turystycznego pozwolą sprawdzić zainteresowanie tym obiektem i natężenie ruchu turystycznego.

Według informacji z parafii przez pierwszy miesiąc na zwiedzanie „białego kościółka” umówiło się 6 grup turystycznych oraz odwiedziło go około 900 osób indywidualnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny