Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miasta. Bielsk Podlaski znalazł się na Jagiellońskim Szlaku łączącym Wilno z Krakowem

Janusz Bakunowicz
Janusz Kopaczek, prezes organizacji "Szlak Jagielloński” prezentuje mapę, z której wynika, że Bielsk Podlaski faktycznie leżał na Szlaku Jagiellońskim
Janusz Kopaczek, prezes organizacji "Szlak Jagielloński” prezentuje mapę, z której wynika, że Bielsk Podlaski faktycznie leżał na Szlaku Jagiellońskim Fot. Janusz Bakunowicz
Bielsk Podlaski jest dziewiątym miastem, które znalazło się na tzw. Szlaku Jagiellońskim. Taką decyzją podjęli radni na ostatniej sesji rady miasta.

Bielsk Podlaski dołączył do takich miejscowości jak Koszyce k/Krakowa, Nowy Korczyn, Sandomierz, Lublin, Ostrów Lubelski, Parczew, Międzyrzec Podlaski i Mielnik. Historyczny trakt wiedzie z Krakowa do Wilna. W naszym regionie prowadzi właśnie przez Mielnik, Milejczyce, Narew i Krynki.

Historia traktu sięga 1386 roku, kiedy to Władysław Jagiełło, wielki książę litewski rezydujący w Wilnie wyruszył w podróż do Polski by objąć rządy. Po przekroczeniu granicy polsko-litewskiej przybył do Lublina, gdzie rycerstwo wybrało go na kandydata do korony. Potem udał się w stronę Krakowa. Od tej podróży Jagiełły zaczęła się kariera europejskiego traktu łączącego dwie ówczesne stolice.

Łączył dwie cywilizacje

Gościniec z Wilna do Krakowie często przemierzały królewskie orszaki. Ale nie tylko. Szlakiem wędrowali też m.in. kupcy, dyplomaci, rycerze, duchowni, uczonych i artystów. Była to wówczas europejska droga kulturowa łącząc cywilizację bizantyjską z łacińską. Dziś panorama kulturowa traktu znacznie się zmieniła, ale nadal możemy odnaleźć na nim stare zamki, groby Jagiellonów oraz naturalne gościńce i jarmarki.

- Główne biuro organizacji znajduje się w Lublinie - mówi Janusz Kopaczek, prezes organizacji. - Ale chcemy, by biura organizacji powstały jeszcze w Wilnie i w Brześciu nad Bugiem. Biura mają pomóc samorządom, które podjęły decyzję o przystąpieniu do organizacji, by stały się współgospodarzem różnego rodzaju przedsięwzięć na swoim terenie. Samorząd bielski w tym roku przystąpił do organizacji i w następnym roku będziemy starali zorganizować tu jakąś imprezę. Chcemy, by ludzie pozostawili w nim serce i pieniądze.

Autokarem i rowerem

Organizacja ma wspierać samorządy, które znalazły się na szlaku pod względem merytorycznym.

- Postaramy się jak najbardziej dowartościować Bielsk Podlaski - dodaje prezes Kopaczek. - Bielsk jest właśnie tym miastem, które ma lepsze położenie niż Białystok, bo Białystok nie leży na szlaku.

Przez miasto mają przebiegać trasy turystyczne o charakterze wielopłaszczyznowym. Mogą do Bielska witać zarówno wycieczki autokarowe jak i rowerowe. W ostatnim czasie była organizowana wycieczka rowerowa z Międzyrzeca do Mielnika.

- Musimy skończyć z mitem malowania szlaków, których nie ma kto utrzymywać - podkreśla Janusz Kopaczek. - Ale malowanie szlaku musi się wiązać z jego utrzymaniem.

Zobacz, co wydarzyło się w Bielsku Podlaskim. Kliknij na MM Bielsk Podlaski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny