Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok w pierwszej dziesiątce Indeksu Zdrowych Miast

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Białystok zajął 6 miejsce w klasyfikacji ogólnej Indeksu Zdrowych Miast.
Białystok zajął 6 miejsce w klasyfikacji ogólnej Indeksu Zdrowych Miast. Wojciech Wojtkielewicz
Poznaliśmy wyniki Indeksu Zdrowych Miast 2023. Jest to druga edycja rankingu. Eksperci SGH ora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy wyborze “najzdrowszego” miasta biorą pod uwagę osiem kategorii. Łącznie prześwietlono 66 miast na prawach powiatu. Wysokie 6 miejsce w rankingu zajął Białystok. Pod koniec pierwszej połowy rankingu znalazły się również Suwałki oraz Łomża.

Indeks Zdrowych Miast

Raport „Indeks Zdrowych Miast” przygotowali eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Grupy LUX MED. Grupa robocza, składająca się z ekspertów trzech organizacji, wypracowała szczegółowe dane dotyczące jakości życia w 66 miastach Polski, mających status miast na prawach powiatu. Eksperci tak jak w poprzedniej edycji wzięli po uwagę osiem głównych obszarów, ważnych z punktu widzenia tworzenia warunków dla zdrowego życia. Są to: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dodatkowo organizatorzy rankingu uzupełnili go o pilotażowe badanie ankietowe adresowane do władz miast oraz ich mieszkańców. Wyniki ankiet pozwalają organizatorom na pogłębienie wniosków dotyczących działań samorządów w odniesieniu do analizowanych kategorii, a także tego, jak w poszczególnych kategoriach jakość swojego życia w miastach oceniają ich mieszkańcy. Każdemu z 8 obszarów przydzielono odrębne wagi. Najbardziej w rankingu liczyło się zdrowie oraz środowisko.

Wyniki Indeksu Zdrowych Miast

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Wyprzedziła Bielsko Białą oraz Sopot. Na wysokim szóstym miejscu znalazł się Białystok. W porównaniu z poprzednim rankingiem stolica Podlasia awansowała o jedną pozycję. Jeśli chodzi o inne miasta z województwa podlaskiego, to Suwałki zajęły 27 pozycję, a Łomża 32.

W kategorii “Ludność i pokolenia” eksperci brali pod uwagę chociażby mediana wieku ludności, liczba zgonów czy procesy migracyjne. W tej kategorii wysokie trzecie miejsce zajęły Suwałki, a 8 lokata przypadła dla Białegostoku. Eksperci analizując dane zwrócili uwagę, że najniższa śmiertelność spowodowana chorobami nowotworowymi została odnotowana w Łomży, Rzeszowie oraz Białymstoku.

W rankingu „Indeks Zdrowych Miast 2023” wzięto pod uwagę 8 obszarów - zdrowie, środowisko, ludność i pokolenia, mieszkalnictwo, infrastrukturę, przestrzeń, usługi komunalne i społeczne oraz edukację. Miasto Suwałki stale podejmuje działania by w pełni spełnić oczekiwania mieszkańców w każdym z tych obszarów. Zadawalający jest fakt, iż w kategorii ludność i pokolenia nasze miasto zajęło wysokie 3 miejsce.

W 2022 r. Białystok był liderem w kategorii “Edukacja”. Natomiast w tegorocznym rankingu wypadł poza pierwszą dziesiątkę i spadł na 14 miejsce. Eksperci analizujący dane wyjaśniają, że tak duży spadek spowodowany jest gorszymi wynikami uczniów uzyskanych na egzaminach ósmoklasisty i maturze.

Kolejną kategorią, w której dobrze wypadł Białystok jest “Środowisko”. Stolica Podlasia zajęła 5 miejsce. Eksperci brali pod uwagę m.in.: ładunki zanieczyszczeń odprowadzanych do wód lub ziemi przez zakłady przemysłowe czy ilość ścieków oczyszczonych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Miasta z woj. Podlaskie dobrze poradziły sobie w kategorii przestrzeń. Eksperci jak sami wskazują brali pod uwagę wskaźniki, które odnoszą się do przestrzeni bezpiecznej, harmonijnej, funkcjonalnej i błękitno-zielonej. Autorzy raportu wyróżnili Białystok, jeśli chodzi o dynamikę rozwoju ścieżek rowerowych. Ostatecznie stolica Podlasia zajęła 6 miejsce, a 8 lokata przypadła Łomży.

Sygnał dla samorządów

Socjolog z UwB dr Maciej Białous wskazuje, że ranking jest interesujący, ponieważ gromadzi dane z bardzo różnych obszarów i sfer życia.

Trzeba przyznać, że ranking jest dosyć kompletny. Zbiera dane z różnych źródeł. Wydaje się wartościowy. Ma pewnie też swoje minusy. To czego brakuje to bardziej rozbudowanych rankingów w poszczególnych kategoriach. Nie do końca wiemy jak Suwałki czy Łomża wypadają we wszystkich dziedzinach, które były brane pod uwagę. Udostępniono tylko dziesięć najlepszych miast w poszczególnych kategoriach – zwraca uwagę dr Maciej Białous.

Doktor wskazuje, że ponowne zajęcie przez Białystok miejsca w pierwszej dziesiątce pokazuje wysoką i stabilną pozycję miasta.

Z całą pewnością jest to powód do radości. Natomiast inne miasta z naszego regionu Suwałki, Łomża są znacznie niżej, ale nie powinniśmy tego traktować w sposób dosłowny. Ten ranking porządkuje miasta na prawach powiatu, jednak nie są to równe odstępy. Miasto, które znajduje się na 50 miejscu nie jest pięć razy słabsze od miasta z 10 pozycji - wyjaśnia doktor.

Ranking porównuje miasta na prawach powiatu, jednak każde z nich zmaga się z innymi problemami.

Są to pewne sygnały dla samorządowców, mieszkańców, które obszary wymagają poprawy. Analizując raport można wywnioskować, że tych pól jest więcej w przypadku Suwałk czy Łomży niż Białegostoku. Jednak oczywiście porównywanie wszystkich miast na prawach powiatu nie zawsze musi być efektywne. Wiadomo, że miasta wojewódzkie mają inną skalę problemów, ale także inne możliwości ich rozwiązywania - mówi dr Maciej Białous.

Zobacz też:Białystok ostatni w rankingu najlepszych miast do życia. Prezydent Truskolaski: Najważniejszym rankingiem jest opinia mieszkańców

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny