Ruszyła kampania „Wkręć się w technologię”. Skorzysta z niej nawet 2500 podlaskich uczniów

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Będą warsztaty, pokazy i spotkania, promujące nowe technologie i zwracające uwagę na internetowy hejt. W województwie podlaskim trwa kampania "Wkręć się w technologie".

W piątek (24 marca) województwie podlaskim ruszyła edukacyjno-społeczna kampania “Wkręć się w technologię!”. Przez dwa miesiące w 10 szkołach w regionie organizowane będą warsztaty, pokazy i wydarzenia promujące korzystanie z najnowszych technologii. Skorzysta z nich nawet 2500 uczniów z Białegostoku, Suwałk, Łomży, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Moniek i Augustowa.

- Na co dzień zajmujemy się współpracą z biznesem. Wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu i widzimy, że nowe technologie są bardzo ważnymi czynnikami, potrzebnymi do wzrostu ich konkurencyjności – mówi Marek Dźwigaj, Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, organizatora kampanii. - Ponad 20 proc. środków w nowej perspektywie finansowej przeznaczonych zostanie właśnie na cyfrową transformację gospodarki. To będą miliardy euro. Ale czy jesteśmy na to gotowi? Ktoś w przyszłości będzie musiał te technologie współtworzyć, wdrażać i obsługiwać.

Jednak wg danych GUS, liczba absolwentów kierunków związanych z naukami przyrodniczymi, inżynierią, matematyką, informatyką w Polsce spada. Udział absolwentów tzw. kierunków STEM (science, technology, engineering, mathematics) w 2015 roku wynosił 22,4 proc., a w 2020 r. już tylko 19,4 proc. i jest o ponad 5 p.p. mniejszy niż średnia unijna (24,9 proc.).

Dlatego też PFRR swoją kampanię postanowiła skierować głównie do młodych ludzi, by wybierali swoją drogę edukacyjną i zawodową właśnie w oparciu o nowe technologie.

Podlascy uczniowie będą mieli szasnę wyruszyć na VR-ową ekspedycję na Antarktydę, dowiedzieć się, czym jest metaverse i jakie są różnice pomiędzy wirtualną a rozszerzoną rzeczywistością. Organizowane będą także warsztaty „Nauczyciel Przyszłości”, podczas których nauczyciele poznają technologie VR, druk 3D i cyfrowe narzędzia, które mogą wykorzystać w procesie nauczania.

Z kolei w kinie Forum (12 kwietnia) będzie można wziąć udział w pokazie filmów poświęconych technologii autorstwa Macieja Kaweckiego, prezesa Instytutu Przyszłości im. Stanisława Lema.

W ramach kampanii młodzież weźmie również udział w warsztatach „Ogarnij hejt”, mające na celu ograniczenie hejtu i cyberprzemocy w internecie. Poprowadzą je eksperci z Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

- Stanisław Lem powiedział "Każda nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych bied." I tymi nowymi biedami technologicznymi zajmuje się nasza fundacja. Tą główną biedą, jaką zdiagnozowaliśmy, jest właśnie cyberprzemoc - mówi Jakub Płodzich, dyrektor Fundacji.

Podczas konferencji prasowej, zapowiadającej start kampanii, o jej ideę zapytano ChatGPT, czyli popularną ostatnio sztuczną inteligencję.

- Kampania ta może pomóc młodszym pokoleniom zrozumieć jak korzystać z nowych technologii w sposób, który poprawia ich życie i umożliwia rozwój, jednocześnie minimalizując ryzyko uzależnieniach, cyberprzemocy i innych negatywnych skutków – napisał ChatGPT.

Całą kampanię zakończy wydarzenie „Gospodarka jutra”, które odbędzie się 26 maja 2023 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na scenie zaprezentują się roboty, będzie można usłyszeć sztuczną inteligencję, poczuć metaverse, zobaczyć e-sport przed duże E, spotkać topowe polskie start-upy technologiczne, posłuchać dyskusji o technologii i przyszłości.

Organizatorem kampanii jest Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. W akcję zaangażowani są także liczni partnerzy: Województwo Podlaskie, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, PwC, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Centrum Informatyki „ZETO” S.A., Biaform S.A., Enea Ciepło sp. z o. o., Samasz sp. z o.o., Promotech sp. z o.o. Kampania została objęta patronatami honorowymi przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, Wojewodę Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Zobacz też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie