Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza renowacja Parku Planty w Białymstoku. Prace potrwają trzy lata. W przyszłym roku zacznie się tez przebudowa ul. Akademickiej

OPRAC.: wal
Teren przy Praczkach został już ogrodzony. Rewitalizacja Plant potrwa do 2026 roku
Teren przy Praczkach został już ogrodzony. Rewitalizacja Plant potrwa do 2026 roku M. Ciasnowska
Rozpoczyna się przebudowa Plant. W ciągu trzech lat najsłynniejszy park Białegostoku ma zmienić się nie do poznania. Znikną asfaltowe alejki, pojawią się now nasadzenia. Rewitalizacja jednej z białostockich perełek ma się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej stolicy woj. podlaskiego.

24086247

W pierwszej kolejności wykonawca ma przebudować obszar różanki (wokół "Praczek") i Bulwary Kościałkowskiego na odcinku wzdłuż ul. Legionowej.

Kolejny etap prac będzie na bieżąco uzgadniany z wykonawcą robót oraz jednostkami zarządzającymi parkiem. Będziemy starali się, aby na każdym etapie realizacji inwestycji mieszkańcom udostępniona była jakaś część parku. Która i kiedy – to zależy to od postępu prac i uzgodnień - informuje Anna Kowalska, z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - Dodatkowo Miasto wszczęło postępowanie przetargowe na przebudowę placu zabaw w parku, którą planujemy przeprowadzić w tym roku.

Rewitalizacja Plant

Rozpoczynająca się od "Praczek" inwestycja ma na celu rewaloryzację Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową, zaleceniami konserwatorskimi i wydanym pozwoleniem na budowę, w tym także w zakresie zieleni: istniejącej i planowanej do wykonania.

- Dlatego też w celu przywrócenia historycznego wyglądu Plant, część żywotników zachodnich zostanie wymieniona na nowe - zaznacza Anna Kowalska

.

Podczas rewaloryzacji Parku Planty planowane jest odtworzenie układu alejek parkowych i wymiana ich nawierzchni na granitową oraz typu HanseGrande (aleja główna od ul. Akademickiej do ul. Mickiewicza, Bulwary Kościałkowskiego oraz alejki boczne), odtworzenie różanki wraz z montażem systemu nawodnienia, wykonanie kwietników dywanowych, rekultywacja trawników, wymiana roślin, odtworzenie wyglądu latarni parkowych, wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej parku, tj. kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej oraz instalacji energetycznej.

Jeden projekt, dwa zadania. Rewitalizacja Plant i remont

ul. Akademickiej

Miasto Białystok realizuje jeden projekt o wartości 46 mln, którego elementami składowymi jest rewaloryzacja Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego oraz przebudowa ul. Akademickiej. Z uwagi na fakt, że przebudowa ulicy realizowana jest w formule "zaprojektuj&buduj", roboty budowlane na ul. Akademickiej rozpoczną się w roku przyszłym. Obecnie wykonawca przystąpił do opracowania dokumentacji projektowej. Odpowiada za nią Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych i Budowlanych MIPA Leon Stankiewicz, Za wykonanie zamówienia białostocka firma otrzyma 15,97 mln zł

Z kolei umowę na przebudowę Plant i Bulwarów Kościałkowskiego miasto zawarło z wykonawcą - firmą PARK – M POLAND - pod koniec 2023 roku. Termin realizacji - 26 miesięcy od dnia jej podpisania. Wykonawca ze Starego Sącza za zrealizowanie zamówienia otrzyma 29,79 mln zł.

Rewitalizacja jednej z białostockich perełek ma się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej stolicy woj. podlaskiego. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu (30 mln zł).

Rewitalizacja jednej z białostockich perełek ma się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej stolicy woj. podlaskiego. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu (30 mln zł).

Zabytkowy Park Planty z lat 30. ubiegłego wieku

Powstałe w latach 30-tych XX w. Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego, wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, oprócz wysokiej wartości historycznej posiadają też wysoką wartość przyrodniczą. Park znajduje się w centrum miasta i otacza Pałac Branickich niemalże z każdej strony. Zajmują obszar około 14 ha.

Projektowanie parku z alejami spacerowymi rozpoczęto w 1932 r. z inicjatywy wojewody białostockiego – Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Autorem i realizatorem modernistycznego projektu został Stanisław Grala. Reprezentacyjną aleję główną (Aleję Zakochanych) wyznaczono tak, aby połączyła istniejący od 1897 roku Park Stary im. księcia Józefa Poniatowskiego z parkiem im. Konstytucji 3 Maja (założonym w 1919 roku) i pozostałością XVIII-wiecznego lasu zwierzynieckiego. (źródło:bialystok.pl)

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny