Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie planu transportu wojewódzkiego

ASM
Wojciech Wojtkielewicz
Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu Regionalnego planu transportowego województwa podlaskiego na lata 2021-2027 (z perspektywą do 2030) wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko dla projektu tego planu. Do zgłaszania przez mieszkańców Podlasia uwag i wniosków zachęca Zarząd Województwa Podlaskiego.

Od dziś, to jest od wtorku, 12 października, rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu Regionalnego planu transportowego województwa podlaskiego już z nowej perspektywy unijnej. Są to o tyle ważne konsultacje, że mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły lub uwagi wobec zwiększenia lub zrównoważenia transportu i usług transportowych. Przede wszystkim tych, które dotyczą przewozu pasażerów i podróżnych, ale też towarów.

Nasz region od niedawna zmienia się pod tym względem na plus. Przez wiele lat był pomijany w inwestycjach drogowych i transportowych, a niektóre miejscowości wraz z ich mieszkańcami były wręcz wykluczone komunikacyjnie. Od kilku lat to się zaczęło zmieniać. Zostało przywróconych wiele połączeń autobusowych za sprawą przede wszystkim spółki PKS Nova, ale po latach uruchomione zostały też połączenia kolejowe. Między innymi do Czeremchy czy Bielska Podlaskiego, więcej pociągów kursuje także do Warszawy.

Dokument, który podlega obecnie konsultacjom społecznym zawiera diagnozę stanu i uwarunkowań systemu transportowego, określa cele i warianty planistyczne, a także planowane inwestycje w obszarze transportu w naszym regionie aż do 2030 roku. Docelowo umożliwi też finansowanie inwestycji transportowych w perspektywie 2021-2027, głównie z programu regionalnego, ale także z Programu dla Polski Wschodniej.

„Po konsultacjach projekt zostanie przekazany do Komisji Europejskiej celem potwierdzenia spełnienia warunku podstawowego. Uwagi i wnioski powinny być zgłoszone za pomocą formularzy konsultacyjnych, które należy przekazać w wybranej formie:

  • - wypełnić na stronie poświęconej strategii; - drogą elektroniczną na adres: str[email protected];
  • - w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Departament Rozwoju Regionalnego, ul. Poleska 89, 15-874 Białystok;
  • - bezpośrednio do Kancelarii Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku przy ul. Poleskiej 89, 15-874 Białystok, pokój 20” – informuje urząd marszałkowski na swoich stronach internetowych.

Mieszkańcy województwa podlaskiego mają czas na wypowiedzenie się odnośnie planu transportowego do 15 listopada 2021 roku. Pomysły i uwagi, które wpłyną po tym terminie nie będą brane pod uwagę. Informujemy ponadto, że swoje propozycje można składać także bezpośrednio w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Sekretariacie Departamentu Rozwoju Regionalnego, ul. Poleska 89, 15-874 Białystok.

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Materiał oryginalny: Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie planu transportu wojewódzkiego - Gazeta Współczesna

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sondor
Pierwsza konsultacja - autobusy z Augustowa, Suwałk, Olecka, Gołgapi mają kończyć swój bieg w Ełku na pół godziny przed odejściem pociągu rannego w kierunku wybrzeża -Gdańska.

Czy to tak wiele żądamy!!!
Dodaj ogłoszenie