Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok od agresji Rosji na Ukrainę. Władze miasta i województwa podsumowały pomoc zarówno dla uchodźców, jak i walczących z najeźdźcą

OPRAC.: wal
Białystok, manifestacja solidarności, koniec lutego 2022
Białystok, manifestacja solidarności, koniec lutego 2022 Piotr Łozowik. Archiwum
Od roku Białystok pomaga zarówno obywatelom Ukrainy walczącym o niepodległość ojczyzny, jak i uchodźcom z kraju objętego wojną. W rocznicę rosyjskiej agresji władze miasta wyrażają solidarność z narodem ukraińskim i zapewniają o gotowości do dalszej pomocy. Podobne zapewnienia złożyli przedstawiciele władz samorządowych, jak i rządowych województwa.

Najważniejsze działania podejmowane przez miasto Białystok od momentu wybuchu wojny w Ukrainie to m.in. natychmiastowe powołanie zespołu ds. pomocy Ukrainie, co usprawniło koordynację i logistykę wszelkich działań podejmowanych na rzecz Ukrainy. Przyjmowane były dary od mieszkańców i lokalnych firm. Ponadto organizowane były noclegi dla uchodźców, gorące posiłki.

Powstał punkt informacyjny, punkty recepcyjne, internetowy serwis pomocy w języku polskim i ukraińskim (www.bialystokpomaga.pl). Miasto zapewnia wsparcie w poszukiwaniu pracy, nauce języka polskiego, organizacji opieki nad dziećmi. Jest też dostępna oferta kulturalna mająca na celu integrację społeczności Białegostoku i uchodźców.

– Od agresji Rosji na Ukrainę minął rok. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Białegostoku za zaangażowanie, empatię, ciężką pracę na rzecz potrzebujących obywateli Ukrainy. – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. –

Pomoc Miasta Ukrainie w ciągu tego roku to:

  • 100 ton darów w transportach do Ukrainy,
  • 35 transportów humanitarnych z pomocą rzeczową,
  • 300 wolontariuszy zaangażowanych w systematyczną pomoc,
  • 69 dni pracy punktu zbiórki darów dla Ukrainy i uchodźców,
  • 41 białostockich przedsiębiorców wspierających Miasto w akcjach pomocowych,
  • 65 organizacji pozarządowych współpracujących z Miastem przy udzielaniu pomocy uchodźcom i Ukrainie,
  • blisko 25 mln zł pozyskanych z UNICEFu na wsparcie uchodźców,
  • ponad 19 tys. uchodźców biorących udział w spotkaniach w Centrum Aktywności Społecznej.

Miasto Białystok w ciągu roku od wybuchu wojny na pomoc Ukraińcom przeznaczyło 31,5 mln zł. W tym 30 mln zł z Funduszu Pomocy, 1,2 mln zł z budżetu Miasta i 233 tys. zł z darowizn (dane za 2022 rok).

W pomoc narodowi ukraińskiemu aktywnie włączył się w ciągu roku również samorząd województwa podlaskiego.

– Całym sercem jestem z wami. Niektórzy z was stracili domy, rodziny, najbliższych. Możecie na nas, na władze województwa, liczyć! – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, podczas spotkania z ukraińskimi uchodźcami zakwaterowanymi wówczas w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment, spółce prowadzonej przez podlaski samorząd. Stamtąd uchodźcy z Ukrainy zostali przeniesieni do specjalnie przygotowanych pomieszczeń Agencji Rozwoju Regionalnego „ARES” S.A. w Suwałkach, będącej także jednostką podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego.

Radni tegoż sejmiku jednomyślnie potępili atak Rosji na Ukrainę. W ramach sejmiku została powołana Komisja doraźna do spraw pomocy Ukraińcom, która na bieżąco monitoruje sytuację na Ukrainie i czuwa na zaspokajaniem najpilniejszych potrzeb.

O zdaniu przez Podlasian egzaminu z człowieczeństwa wspomniał też wojewoda Podlaski.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny