MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Referendum 2023. PKW udostępniła wzór karty do głosowania. Zobacz, jak będzie wyglądała

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Ostatnio poznaliśmy wzór karty, na jakiej przyjdzie nam oddać swój głos podczas referendum.
Ostatnio poznaliśmy wzór karty, na jakiej przyjdzie nam oddać swój głos podczas referendum. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Referendum 2023 odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych - 15 października. Wiemy już, jak będzie wyglądała karta do głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała zatwierdzony wzór. Zobacz formularz, na którym będziesz mógł zaznaczyć swoją odpowiedzieć na cztery pytania referendalne.

Spis treści

Referendum 2023. Jakie będą pytania?

Datę referendum ogólnokrajowego wyznaczono na 15 października 2023 r. Jest to jednocześnie termin wyborów do Sejmu i Senatu. W październikowym referendum padną cztery pytania:

  • 1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?";
  • 2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?";
  • 3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?";
  • 4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Referendum 2023. Jak wygląda karta do głosowania?

4 września 2023 r. została przyjęta uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wzorów karty do głosowania. Wiemy już, jak będzie wyglądała karta, którą dostaniemy, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w referendum.

Państwowa Komisja Wyborcza, zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, zaakceptowała kartę do głosowania, która jest:

  • drukowana jednostronnie na papierze koloru białego formatu A-4, jednakowym rodzajem i wielkością czcionki dla wszystkich pytań zadanych w referendum ogólnokrajowym;
  • drukowana na papierze offsetowym o gramaturze 70 g/m2;
  • w prawym górnym rogu ma wycięte dwa otwory o średnicy 7 mm.
Karta do referendum 2023
Karta do referendum 2023

Co znajdzie się na karcie do głosowania w referendum 2023?

Na środku górnej części karty do głosowania znajduje się napis: „Karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym zarządzonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 października 2023 r.”.

Pytania zadane w referendum umieszczone są na karcie do głosowania w kolejności określonej w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Pod każdym pytaniem umieszczone są wyraz „TAK” i „NIE” poprzedzone kratką przeznaczoną na postawienie znaku „X” oznaczającego głos oddany w odpowiedzi na dane pytanie.

Na karcie do głosowania, w jej dolnej części, umieszczona jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, a poniżej, po prawej stronie drukuje się odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej, a po lewej stronie – oznaczenie miejsca na umieszczenie odcisku pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

dś, lena

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Referendum 2023. PKW udostępniła wzór karty do głosowania. Zobacz, jak będzie wyglądała - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny